Spousta výher o jeden gól, tím se v ligové sezoně 2021/2022 vyznačuje Bílkova Viktoria Plzeň. Ovšem i tenhle stroj se v poslední době zadrhl. Přesně od momentu, kdy šli Západočeši do čela tabulky s tříbodovým náskokem, tedy po 25. kole. To Viktorka doma i při svém dlouhém oslabení porazila Teplice 1:0, zatímco Slavia na libereckém mlatu ztratila navzdory své přesilovce všechny tři body s domácím Libercem (0:1).
Jenže pak jako když utne, od vítězství nad teplickým týmem, tedy od soboty 12. března 2022, Plzeňští v lize nevyhráli. Zítra to bude už přesně měsíc. Následovala totiž remíza 0:0 v Jablonci, domácí plichta 1:1 v boji o první místo se Slavií a nyní opět nerozhodný výsledek 1:1 v Olomouci. Pouhé tři získané body, zato těch ztracených bylo hned šest.
V sobotu se na Hané stalo viktoriánům to samé, co šest dní předtím slávistům ve Štruncových sadech. Sigma bránila remízu a když pak na začátku druhé půli inkasovala, přešla do útoku a záhy také vyrovnala. Bílkův výběr jako by se v Olomouci chytil do své vlastní týden staré pasti, kterou přichystal na červenobílé.
Kritika plzeňského kouče? Neprávem i logickyMožná chtěli ale Michal Bílek a spol. jen vyvrátit některá tvrzení, s nimiž v sobotu ve své analýze v rubrice „Overtime“ přišel hlavní reportér deníku Sport Štěpán Filípek. Jmenovala se „Bílek v mixéru“.
„Zaznělo to formou drtivé kritiky, jednou vyfutrované výmluvnými statistikami, jindy v třaskavé směsi s ironií, a dokonce i úpěnlivé modlitby. Neklamné znamení, že situace je opravdu vážná. ‚Bože můj, Viktoria přece nemůže tímto přichcíplým a bojácným fotbalem hrát o titul.‘ Tak pravil a sepjal ruce bývalý slavný reprezentant Ladislav Vízek, autor pravidelných komentářů pro deník Sport.
Z různých stran mířily šípy nepříznivých soudů na muže, který za tím vším stojí a který se svým týmem – vede ligu. Na Michala Bílka. Za jeho působení v Plzni ta palba byla nejintenzivnější, vyprovokována očekávaným, leč nakonec hrubě nelibozvučným hitem se Slavií (1:1). Za všeobecné shody, že na tom mělo největší podíl domácí fotbalové těleso dirigované právě někdejším reprezentačním trenérem. Jakkoli ani Vízek, ani jiní experti neopomněli nedostatky Slavie, celkově zůstaly zakryty v neprospěch ligového lídra. Trochu neprávem a současně logicky.
Nejde totiž o jeden jediný zápas, respektive odpudivý poločas. V kritice se odráží celkový způsob, jakým se Viktoria prodírá touto sezonou. Tedy s výhrami o gól a ú(s)porným stylem založeným obvykle na disciplinované obraně… … Funguje to náramně – a (obvykle) nebaví,“ napsal v sobotu ve Sportu Štěpán Filípek.
Heslo „Účel světí prostředky“ neznají jen Plzeňští„Jsou tedy odsudky na místě?“ zeptal se v sobotním Sportu Filípek. „Záleží na úhlu pohledu, na tom, zda jste nevyléčitelní fotbaloví romantici a pokrokáři, či střízliví realisté… a také na širších souvislostech. Nechme tedy promluvit obhajobu, která říká: Bílek aktuálně odvádí skvělou práci v poměru cena/ výkon, možnosti/výsledky. Kontextem, který si nelze odmyslet, je totiž celková situace plzeňského klubu. Ten po letech hojnosti a odchodu majitele Tomáše Paclíka převzal boss Adolf Šádek, lepí díry v rozpočtu a výplaty, jak se dá, a pořád hledá kupce. Plzeň z existenčních důvodů potřebuje úspěch tady a teď. A tím její nynější působení na domácí scéně je. O tom, že by tři kola před závěrem základní části ligy vedli ligu a mohli doufat v nejlepší výchozí pozici pro finále, se ve Štruncových sadech nikomu v létě ani nesnilo.
Stojí za tím obrat k maximální pragmatičnosti. Efektivnímu, nikoli efektnímu jednání. Bez ohledu na, řekněme, estetický dojem, ohlas u veřejnosti a podobně. Prvním, kdo se takto musel vědomě nastavit, byl právě Šádek. Tedy ještě víc nastavit, protože už dříve se řídil heslem účel světí prostředky,“ uvedl Štěpán Filípek.
Jenže heslo „Účel světí prostředky“ se naučilo v české lize více týmů. Jablonec i Olomouc to třeba takto doma dovedly v posledních kolech k remíze právě s Viktorií Plzeň.
Je tu ale ještě jeden důležitý aspekt – doby, kdy Viktorku, jak dokládají i nově zveřejněné policejní odposlechy, chránili plzeňští občané Roman Berbr s Dagmar Damkovou, jsou už naštěstí pryč. Vsadím se totiž, že v období druhé dekády 21. století, tedy léto 2010 až říjen 2020, by z výše uvedených remíz byla možná další dvě jednogólová vítězství.
Takhle už je na dostřel Plzně (ale i první Slavie) třetí Vrbova Sparta. Ta naopak od porážky 0:2 v Edenu v neděli 6. března 2022 neztratila ani bod – doma porazila Pardubice 3:1 a Baník Ostrava 2:1, v Mladé Boleslavi i Teplicích pak vyhrála shodně 3:0. Vzhledem k horší vzájemné bilanci s Plzní (2:3 a 2:2) však potřebují Letenští na předstihnutí Západočechů ještě v základní části při své stoprocentní bilanci (doma se Slováckem a v Olomouci) dvojí západočeské bodové zakolísání – jak nyní doma s Baníkem Ostravou, tak potom v Mladé Boleslavi. Protože jinak bude mít v nadstavbě v dalším vzájemném duelu Viktorka výhodu domácího prostředí.
Slavia v závěru základní části? Soupeře má schůdné – Jablonec venku a Zlín doma. Jejím největším soupeřem ovšem na Boží hod velikonoční může být jablonecký terén, s tím libereckým se totiž v březnu vůbec nevyrovnala.
Slovní duel Vrba vs. TrpišovskýCo se týče duelů Slavie se Spartou, zaujal i slovní souboj trenérů Jindřicha Trpišovského s Pavlem Vrbou. Je totiž docela umění vyslovit v jednom výroku vůči tomu druhému kompliment a zároveň ho trochu popíchnout.
„Slavii chci pochválit za předvedený výkon v Rotterdamu při úvodním utkání čtvrtfinále Konferenční ligy s Feyenoordem (3:3). Všichni v českém fotbale si pochopitelně přejeme, aby postoupili, co nejdále, protože přispívají do klubového koeficientu. Pro nás pak úspěch Slavie skýtá dost možná jistou výhodu. Velmi pravděpodobně by se pak soustředili na své účinkování v Evropě. Takže rozhodně Slavii přeji co nejdelší setrvání v Evropě, v jehož důsledku by sem tam možná v lize ztratila,“ pravil nejprve Pavel Vrba.
„Mám radost, že nás Pavel Vrba chválí. Vážím si toho od trenéra, který toho tolik dokázal. To je vždycky příjemné,“ s úsměvem odvětil Jindřich Trpišovský. „Ale neměnil bych, jsem rád, že hrajeme dvě soutěže, nejraději bych hrál ještě teď tři,“ dodal slávistický kouč s poukazem na vyřazení v Českém poháru právě Spartou (v únorovém čtvrtfinále v Edenu – 0:2).
Ani Slavia, ani Sparta, výhodu by měla PlzeňJenže on by to i při postupu Slavie do semifinále EKL zas tak velký rozdíl nebyl. Slavii by čekaly dva semifinálové duely v termínech 28. dubna a 5. května (případné finále v albánské Tiraně je na pořadu až po skončení ligy ve středu 25. května), zatímco Sparta zase hraje ve středu 4. května v Uherském Hradišti finálové utkání Českého poháru/Mol Cupu se Slováckem. Takže by slávisty čekal v ligovém období jen jediný zápas navíc.
Výhodu by naopak v tomto směru měla odpočatá Viktoria Plzeň, ta už totiž dávno vypadla jak z evropského, tak z domácího poháru.
Dochází k postupnému uzavírání první ligy? Kroutí se v režii LFA soutěžní řád? Má zasáhnout odvolací komise?