Co jste říkal na český výkon?
“Už po utkání z trenéra Haška jsem z jeho rozhovoru cítil jisté rozpaky, bylo znát, že není spokojený, takže si myslím, že těžko my fanoušci budeme spokojeni. Narazili jsme na vysokou kvalitu. Málokdy český fanoušek dokáže rozpoznat, jak těžké to je, když naši dva útočníci Patrik Schick a Jan Kuchta hráli až do vystřídání takřka bez balonu, neútočili a soustředili se na bránění. Musíme docenit sílu Portugalska, ale na druhou stranu si myslím, že jsme mohli být aktivnější.”
Kde to podle vás drhlo?
“Je ohromně důležité nastavení hráčů a nevíme detaily taktiky a jaké měli pokyny, ale co jsem zpozoroval u televize, tak zpočátku to vypadalo, jako bychom chtěli hrát rozehrávku od brankáře Jindry Staňka. Už podle toho, jak byli hráči postavení. Ale Jindra když dostal přihrávku od stopera, tak to vyhodnocoval raději dlouhým nákopem, až to Patrik Schick očividně nemohl vydržet a během ošetřování seběhl za Jindrou a Krejdou (Ladislav Krejčí) a očividně po nich chtěl, abychom začali rozehrávat odzadu, protože se to dalo.”
Ale i tak se do toho hráči moc nehrnuli…
“Byla tam situace kolem 25. minuty, kdy jsme to konečně zkusili přes levou stranu Douděry, kde nám soupeř nechal prostor a my jsme z toho hezky vyjeli hezkou kombinací přes střed.”
Čili říkáte, že se o podobné akce měli Češi pokoušet častěji?
“Je otázka, jak byli vnitřně nastaveni. Teď už o tom můžeme jen spekulovat, ale je otázka, jak by to vypadalo, kdyby třeba chytal Matěj Kovář. On je typ brankáře, který dá do hry větší míru rizika, ale je to pro případ tomu, že můžete hrát výstavbu odzadu. Na Krejčím bylo vidět, že je zvyklý ze Sparty od Vindahla hrát na velké riziko, čekal na balon, ale Jindra Staněk se do toho moc nechtěl pouštět.”
Dostávaly dlouhé nákopy Čechy znovu pod tlak?
“Jednoznačně to bylo základem pro to, abychom zůstávali v hlubokém bloku, protože Portugalci vyhrávali všechny hlavy, získali míč a šli znovu do kombinace. Tomu jsme my čelili opět v hlubším postavení, ale přitom jestli je nějaká alfa omega jak takovému soupeři čelit, respektive otupit jeho kvalitu na balonu, musíte se mu na hřišti postavit trochu odvážněji.”
Když už se povedlo dostat balon na portugalskou polovinu, často kombinace končila nevynucenou českou ztrátou… Pracovala nervozita?
“Viděl jsem to podobně. Měli jsme problém dát si druhou třetí přihrávku. Buď jsme je úplně vyhazovali nebo jsme míč ztratili driblinkem. Člověk si ale musí uvědomit, že když běháte v takovém tempu dvě, tři i čtyři minuty bez míče, tak pak s míčem je to ohromně těžké. Do toho Portugalci dobře represovali, po ztrátě míče nás hned atakovali.”
Hodně se řeší Jindřich Staněk. O jeho rozehrávce už byla řeč, ale co jste říkal na jeho výkon jako bývalý brankář? Byl první inkasovaný gól velkou hrubkou?
“Zajímalo by mě, zda na stadionu ukazovali záběr prvního inkasovaného gólu, protože v televizi byl krátce poté na Jindru záběr, kde koukal nahoru a jako by si uvědomil, že míč měl zalepit a ne vyrážet.”
foto: Profimedia
I na mokrém hřišti?
“Předtím tam předvedl mnohem těžší zákroky, při kterých balon udržel. Jindra chytal velmi dobře, ale v nejklíčovějších momentech se mu to úplně nepovedlo.”
První gól odnesl i Robin Hranáč…
“(skáče do řeči) Hranáč nemůže ani za jeden gól. Ten podal skvělý výkon. Dva roky zpátky byl v Liptovském Mikuláši a dnes řídí obranu na Euro. Udělal obrovský progres. Ano, měl smůlu při těch brankách, ale byly to chyby jiných hráčů. On už s tím nemohl nic dělat. Třeba u druhého gólu chybovali mnohem zkušenější borci.”
Narážíte na Vladimíra Coufala?
“Nepochopil jsem, jak mu mohl hráč proběhnout, když ho měl skvěle nachystaného do souboje. Soupeř mohl jít jen do lajny a ještě navíc dolů. Coufal vůbec neměl chtít hrát balon, jen ho dohrát tělem, ale on ten souboj proběhl, čímž dovolil portugalskému hráči dostat se dovnitř, kde ho vůbec nechcete mít. To byla klíčová situace před druhým gólem.”
V PRVNÍM POLOČASE TO BYLO LEHKÉ ČEKÁNÍ NA SMRT, HLESL STANĚK. MÁME NA ČEM PRACOVATDebatují o tom fanoušci, takže se zeptám i vás. Jak moc tento duel připomínal úvodní zápas na Euru 2016, kde Česko hráli proti Španělsku a rovněž předvedlo podobný výkon?
“Velká podobnost tam je. Kvalita těchto týmů, co se týká držení míče, je tak vysoká, že to jejich soupeře stojí spoustu sil. A když se dostanete na balon, musíte zachovat klid a volit správná řešení, ale to si pak člověk říká, když kouká na ten zápas, zda takový Patrik Schick vůbec pasuje do českého fotbalu…”
Jak to myslíte?
“Říkám si, zda má ten kluk vůbec šanci něco udělat? Několikrát bylo vidět, že je frustrovaný z toho, že ostatní kluci nezvolí lepší řešení, nedají mu balon do dobré pozice. Ale dá se to říct i opačně – kolik Patrik ztratil míčů, kolik jich prvním dotykem sklepl špatně…”
Také šel poměrně brzy s Janem Kuchtou ze hřiště dolů…
“Ve druhém poločase už jsme vyloženě jen nakopávali a snažili se získávat druhé balony. Bylo vidět, že v kabině na toto téma přišla řeč a kluci si řekli, že prostě budou hrát jednodušeji. Ale já si říkám, že pro mě jsou trenéři Hašek, Veselý i Köstl ti, kteří chtějí hrát fotbal, takže si říkám, jestli to třeba nevzešlo z hlav hráčů, že tak chtějí hrát. Povedlo se nám také posunout blok o nějakých dvacet metrů výš a hned to vypadalo jinak, dařilo se nám víc získávat míč, ale moc to k ničemu bohužel nevedlo.”
CO UKÁZAL ZÁPAS S PORTUGALCI: SMOLAŘ HRANÁČ, NERVOZITA V KOMBINACI I SCHICK S KUCHTOU BEZ SERVISUČekal jste víc od hráčů ve středu zálohy?
“Zodpovím tu otázku jinak. Když přišli Barák a Ševčík, u obou jste viděl, že míč podrží, udělají nějakou rozdílovou věc. Hlavně Barák na posledních 30 metrech umí vymyslet něco nečekaného.”
Jako třeba šanci pro Ondřeje Lingra?
“Všichni čekali, že bude hrát do kraje, ale on šlápl na balon a našel Lingra. To je za mě netradiční řešení, pro české hráče netypické. To samé Ševčík. Vezme balon a vyveze ho deset dvacet metrů. Přesně to, co dřív dělával Tomáš Rosický, ale dnešní hráči to nedělají.”
Co tah s Pavlem Šulcem?
“Má neuvěřitelný akční rádius, lítal tam jak blázen, ale myslím si, že byl svázaný hodně defenzivní úkoly, takže se do ofenzivy moc nedostal.”