200 kilometrů severně od polárního kruhu, v odlehlé norské aglomeraci s 55 000 obyvateli, která je vzdálená deset hodin jízdy od nejbližšího města a blíže k Rusku než k Oslu, se nachází sídlo jednoho z nejzajímavějších klubů evropského fotbalu.
Ještě před několika lety bylo Bodø známé především díky svému průmyslu tresek a jako jedno z nejlepších míst pro pozorování polární záře. Ale pak, zhruba před pěti lety, došlo v jeho do té doby neznámém fotbalovém klubu Bodø/Glimt k zemětřesení.
Klub, který dvakrát vyhrál norský pohár, ale který se většinu své historie potácel mezi dvěma nejvyššími norskými soutěžemi a občas spadl ještě níž, začal vyhrávat způsobem, který se stal obdivovaným. Poté, co se v roce 2018 vyhnul sestupu o pouhé tři body, skončil klub o rok později na druhém místě norské nejvyšší soutěže.
Vítězná vlna se však rozjela až během pandemicky zkažené sezony 2020: vyhráli 26 z 30 zápasů a stali se nejseverněji položeným klubem v Evropě, který kdy zvedl nad hlavu ligový titul, což zopakovali i v roce 2021. V loňském roce se umístili na druhém místě za Molde. V letošní sezoně opět skončili na vrcholu Eliteserien. Na cestě k tomu mají i evropská dobrodružství: porazili Celtic 3:1, odvážně si to rozdali s Arsenalem a porazili AS Řím 6:1.
Bačo se opět vrátil do Izraele. Doufám, že vám to v těchto těžkých časech vykouzlí úsměv na tváři, vzkázal fandůmStejně jako sportovní úspěchy je na nedávných úspěších Bodø/Glimtu pozoruhodné, že se jich podařilo dosáhnout bez přílivu investic, bez výrazného zvýšení výdajů, bez zvláštního spoléhání na přestupy nebo nově získané peníze ze soutěží UEFA.
Koho hledat za úspěchem? Trenéra Kjetila Knutsena. Na kontě má ze šesti sezon dvě druhá místa a tři první.
„Myslím, že žádný trenér na světě by nedokázal odvést takovou práci jako Kjetil v Bodø za posledních pět let,“ ocenil svého parťáka asistent Aasmund Bjørkan.
„Je naprosto neuvěřitelné, že tým z města s 50 000 obyvateli vyhrál Eliteserien třikrát z posledních čtyř let," říká Bjørkan. Kde tedy tkví tajemství? "Úspěch je to obrovský a recept, který za ním stojí, není náhodný. Za tu dobu jsme odvedli dobrou práci s jasně daným směrem. Máme skvělý tým s velkým potenciálem.“
Ten ale rozvádí primárně Knutsen. „Jednou z věcí, která Kjetila charakterizuje, je obrovský hlad po nových věcech. O jeho motivaci nelze nikdy pochybovat," zdůrazňuje Bjørkan. "V klubu odvedl obrovský kus práce.“
O vycházející hvězdičku Betisu je zájem. Ve frontě na jednoho z katů Sparty stojí Newcastle i ChelseaA to i ve výchově hráčů. Výchova nadějných borců a jejich následný prodej je totiž jakousi samozřejmostí.
"Za poslední čtyři roky jsme měli téměř čtyři různé týmy,“ dodal Bjørkan. „Došlo k obrovským změnám. Když se vám daří, otevírají se příležitosti pro jednotlivé hráče," říká Bjørkan.
A po jejich prodeji se dveře otevřou zase pro další. „Snažíme se investovat. Je velmi snadné sednout si, prodat pár hráčů a myslet si, že teď jste udělali rozpočet na příští rok. Klubu se neuvěřitelně daří v dalším rozvoji. Abychom se mohli dále rozvíjet, musíme znovu investovat do hráčů s vysokým potenciálem," říká Bjørkan.
V dresu Bodo vystřelil do velkého fotbalu Hugo Vetlesen (Bruggy) za téměř osm milionů eur, Erik Botheim do Krasnodaru za podobnou částku nebo Jens Petter Hauge do AC Milán. Žádnému z těchto hráčů nebylo v době přestupu více než 23 let. A nejblyštivější produkt? Jednoznačně Victor Boniface, současný ničitel obran v Bundeslize.
© Fotballklubben Bodø/Glimt