Pět letních tuzemských posil: Kdo se chytil a kdo musí přidat?

Jak se v úvodních pěti kolech vedlo hráčům, kteří v létě změnili dres a posílili některý z klubů nejvyšší tuzemské soutěže? Komu se daří na výbornou, kdo se trápí a kdo hraje pod největším tlakem veřejnosti? Server synotliga.cz vybral "5 nej", s tím, že došlo na zástupce Plzně, Sparty, Teplic, Zlína a Liberce.

Vsaďte si na fotbal bez rizika prohry!

Nejsledovanější posila - JAN KOPIC (FC Viktoria Plzeň)

V zimě o něj eminentně stála Sparta, tehdy ale šéf Jablonce Miroslav Pelta svůj klenot pustit odmítl. Svolil až o šest měsíců později, to už ovšem u jeho dveří nestála delegace z Letné, nýbrž ta plzeňská. Kopice zlákala na novou motivaci, Peltu zase obměkčila hráčská kompenzace v podobě útočníků Tomáše Wágnera se Stanislavem Teclem. Český obchod léta byl tak uzavřen a všichni čekali, jak si tato ofenzivní esa na svých nových štacích povedou.

Pod největším drobnohledem byl pochopitelně Kopic, jenž se ze dne na den stal dost možná nejsledovanějším hráčem ligy. Bude mu plzeňský styl sedět? A prosadí se hned v úvodu sezony do základu? Odpovědi na sebe nenechaly čekat dlouho. Kopic se podle očekávání ihned zařadil mezi klíčové články mužstva a od prvních minut nastoupil v každém z úvodních pěti kol.

Také se už dočkal gólu, když se trefil v remízovém utkání v Teplicích, do vytoužené Ligy mistrů Plzeň ale nedostal. Oba zápasy 3. předkola proti izraelskému Maccabi začal pouze na lavičce a viktoriáni nakonec vypadli, což srazilo vaz kouči Miroslavu Koubkovi.

[img id="47654"]
[break]
Sázka zdarma až do 1 500 Kč

Nejzářivější posila - LUKÁŠ BARTOŠÁK (FC SLOVAN LIBEREC)

Aspirantů do této kategorie je hned několik. Do úvahy připadá třeba nečekaný tahoun Viktorie Michal Ďuriš, mrštný forvard Sparty Kehinde Fatai nebo Martin Fillo z Teplic, my ale vybíráme libereckého univerzála Lukáš Bartošáka.

Ten přišel na sever Čech jako nepříliš známá posila z Viktorie Žižkov, kde ho vedl nový kouč Slovanu Jindřich Trpišovský. Bartošák ho tak následoval do Liberce a ukazuje se, že toto spojení má zkrátka říz. Pětadvacetiletý obránce bleskově vytlačil ze sestavy někdejšího kapitána týmu Jiřího Fleišmana a fanoušky i odborníky udivuje svou elegancí i vyspělým herním myšlením.

Kromě bránění navíc zvládá také podporu ofenzivy a už se zapsal mezi střelce, když v 1. kole překonal obranu Mladé Boleslavi.

[img id="48442"]
[break]

Nejkritizovanější posila - MARCO PAIXAO (AC SPARTA PRAHA)

V předsezonních analýzách bylo právě jeho jméno často skloňováno jako největší ligové lákadlo. "Chci dát minimálně 30 gólů," přikládal pod oheň sám Portugalec, jenž měl v úvodu sezony zastoupit zraněného kapitána Davida Lafatu. Mnozí přitom čekali, že s ním poté svede tvrdý - a dost možná i vítězný - boj o základní sestavu.

Start ligy ale ukázal, že Lafata se o svou výsostnou pozici bát nemusí. Tedy rozhodně ne kvůli Paixaovi. Sebevědomý střelec totiž zářil pouze v přípravě, v samotné lize ale vyhořel v Jihlavě i doma s Baníkem. Ve druhém případě ho náročný kouč Zdeněk Ščasný střídal dokonce hned po půli. "Byl pomalý a nepřesvědčil," zkritizoval svého svěřence, který od té doby čeká na jakoukoli další šanci.

A asi nikdo by se v tuto chvíli nedivil, kdyby už v zimě napodobil další matnou posilu Sparty Fabriceho Picaulta a Letnou tiše opustil...

[img id="48050"]
[break]

Nejsuverénnější posila - TOMÁŠ HOLÝ (FC FASTAV ZLÍN)

Kolem talentovaného brankáře Tomáše Holého v létě kroužilo hned několik lačných klubů. Kmenový hráč Sparty ale možná trochu překvapivě zamířil k navrátilci do první ligy, do tábora fotbalistů Zlína. Zde vytvořil mladou, ale spolehlivou dvojici se Stanislavem Dostálem a v úvodních kolech patřil k hvězdám celé soutěže.

Do ní ostatně vtrhl jako uragán a v prvních třech ligových startech pokaždé udržel čisté konto! Postupně vychytal střelce Bohemians, Vysočiny a Baníku, čímž rázem atakoval rekord Marka Štěcha, který coby ligový benjamínek držel neprůstřelnost dlouhých 307 minut. Třiadvacetiletý Holý to nakonec dokázal "jen" 281 minut.

O rekord ho obrali hráči Mladé Boleslavi, kteří v 5. kole smetli Zlín i s Holým 5:2. Poslední gól domácích si navíc nadějný brankář, jenž na sebe upozornil také sporem s kotlem Baníku, vstřelil kuriózně sám. Zanechá to na něm stopy?

[img id="47813"]
[break]

Nejrozpačitější posila - MAHAMADOU DRAMÉ (FK TEPLICE)

Měla to být posila jak víno, ale zatím vyvolává hlavně rozpaky. Francouzský zadák Mahamadou Dramé si svůj vstup do SYNOT ligy zkrátka představoval jinak. Nastoupil už v 1. kole v Olomouci, ale často chyboval a jeho tým dovedl skvěle rozehraný zápas pouze k remíze.

O týden později už tak Dramé seděl mezi náhradníky a možnost ukázat se dostal až v Liberci, kde přišel do hry za stavu 2:0 pro domácí. A ani tento zápas urostlému hráči černé pleti nevyšel. V rozmezí dvou minut inkasoval dvě žluté karty a byl vyloučen, což mu pozici zrovna dvakrát neulehčilo.

Dá mu trenér David Vavruška i třetí šanci?