Leverkusen rozstřílel Lens, do čtvrtfinále jde i Werder

Fotbalisté Bayeru Leverkusen skvěle zvládli středeční odvetu osmifinále Poháru UEFA a výhra 3:0 nad Racingem Lens jim stačila k tomu, aby se stali prvními čtvrtfinalisty soutěže. První zápas totiž vyhrál francouzský klub jen 2:1. Do dalších bojů postupují i Osasuna, Werder Brémy a Tottenham.

U všeho podstatného v utkání byl ukrajinský útočník Leverkusenu Andrej Voronin, naopak jeho český kolega Michal Papadopulos postup svého týmu mohl sledovat jen z lavičky náhradníků.

Německý klub neponechal nic náhodě a od první minuty si vytvořil takřka trvalý tlak. Bylo proto jen otázkou času, kdy mu nedůrazná obrana soupeře podlehne. Poprvé se to málem povedlo Juanovi, který nastřelil tyč, jeden gól domácím nebyl uznán kvůli faulu Voronina.

Jenže ukrajinský útočník týmu ve zbytku utkání svoji chybu dostatečně vynahradil. Ve 36. minutě si zpracoval před šestnáctkou míč a prudkou střelou ho umístil přímo k pravé tyči. A byl také u druhého gólu: v 54. minutě hlavou trefil břevno a nabíhající Barbarez neměl problém míč dorazit do prázdné branky.

Leverkusen přes postupové vedení pokračoval v útočení. Voronin byl nadále ústřední postavou, ale v 62. minutě jeho patičku brankář Itandje vyrazil. Německý tým si ale jistý postup už ujít nenechal, navíc Juan přidal hlavou v 70. minutě po rohu Voronina třetí gól.

Radují se i Werder, Osasuna a Tottenham

Dalšími čtvrtfinalisty Poháru UEFA se ve středu staly Werder Brémy, Osasuna Pamplona a Tottenham Hotspur. Zatímco německý klub předchozí úspěch na hřišti Celty Vigo bez potíží potvrdil i v odvetě výhrou 2:0, Pamplona se na postup přes Glasgow Rangers nadřela. Po výhře 1:0 ale potvrdila nadějný výsledek z prvního duelu a je mezi posledními osmi týmy.

Celta Vigo prohrála doma 0:1 a dokázala s německým týmem držet krok jen do 48. minuty, kdy si naběhl na centr Almeida a vstřelil hlavou gól, který znamenal postup Werderu. Brémy měly i další šance a hosty držel nad vodou jen skvělý gólman Esteban. V 51. minutě mu sice dal gól hostující Placente, ale jeho trefu podle všeho nesprávně rozhodčí neuznali kvůli údajnému ofsajdu.

Němci si pak už na španělskou ofenzivu dali pozor a zápas dovedli k očekávanému postupu. Fritz dokázal v 61. minutě po vydařeném presinku vstřelit druhý gól a hosté se už s vyřazením smířili.

V základní sestavě Glasgow Rangers znovu chyběl Libor Sionko, ale s ním třeba i chorvatský kanonýr Pršo, naopak šanci dostal opět slovenský útočník Šebo. Rangers ale nedokázali dotáhnout domácí ztrátu v podobě remízy 1:1, a když jim v 71. minutě vstřelil Webó gól, nebyli schopni odpovědět. Sionko šanci ovlivnit průběh utkání nedostal, zápas strávil mezi náhradníky.

Také Tottenham Hotspur si náskok z prvního utkání pohlídal, ale stejně jako ve víkendovém pohárovém duelu proti Chelsea se i odveta proti portugalské Braze změnila v brankovou přestřelku a gólman Černý prožil při absenci zraněného Robinsona další těžkou zkoušku.

Anglický klub v úvodu prohrával po vlastním gólu, ale pak zápas otočil ve svůj prospěch a ani vyrovnání soupeře už nemohlo nic změnit na postupu londýnských "Kohoutů". Čtrnáct minut před koncem postup zpečetil Malbranque a zápas skončil stejným výsledkem jako před týdnem.

Výsledky:

Bayer Leverkusen - Racing Lens 3:0 (1:0)
Branky: 36. Voronin, 54. Barbarez, 70. Juan. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). První zápas 1:2, postupuje Leverkusen.

Werder Brémy - Celta Vigo 2:0 (0:0)
Branky: 48. Almeida, 61. Fritz. Rozhodčí: Farina (It.). První zápas 1:0, postupují Brémy.

Osasuna Pamplona - Glasgow Rangers 1:0 (0:0)
Branka: 71. Webó. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). První zápas 1:1, postupuje Pamplona.

Tottenham Hotspur - Braga 3:2 (2:1)
Branky: 28. a 42. Berbatov, 76. Malbranque - 24. Huddlestone vlastní, 61. Andrade. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). První zápas 3:2, postupuje Tottenham.

[ 14.3.2007 - ČTK l Foto: ČTK ]