Nejdřív přestupy za velké sumy kritizoval, teď se jich zastává. Proč trenér Liverpoolu tak náhle změnil názor?

Nejdřív přestupy za velké sumy kritizoval, teď se jich zastává. Proč trenér Liverpoolu tak náhle změnil názor?

Když jednou něco řeknete, měli byste si stát za svými slovy, neboť vám to pak bude v podobných chvílích vždy vyčítáno. V podobné situaci se nachází i trenér Reds Jürgen Klopp, jenž před několika lety kritizoval přestupy za vysoké částky obou klubů z Manchesteru a nyní sám nejedná jinak.

Zkušený německý trenér, který v minulosti kromě Liverpoolu vedl i Borussii Dortmund nebo FSV Mainz 05, si získal srdce mnoha fanoušků tím, že dokázal z hráčů vymáčknout naprosté maximum. Tam, kde chyběla technika, přišly emoce a tímto způsobem si došel pro nejeden úspěch. Příchodem do Anglie se snažil tento styl praktikovat i u Reds, ovšem časem postupně pochopil, že pokud nebude držet finanční krok se svými konkurenty z Premier League, může na boj o ty nejvyšší mety zapomenout.

Co je mu však nejvíce vyčítáno, to jsou jeho komentáře „na tělo“. Když Rudí ďáblové před dvěma lety přivedli do klubu Paula Pogbu a udělali z něj nejdražšího hráče světa, neodpustil si pár veřejných rýpnutí. To nejznámější zní následovně:

„Pokud si přivedete hráče za 100 milionů liber a on se vám zraní, tak je to stejné, jako kdybyste ty peníze vzali a vyhodili je z okna ven. Den, kdy tohle bude ve fotbale normální, já už ve své práci dávno nebudu, protože fotbal je zejména o tom, aby se hrál společně. Ostatní kluby si mohou dělat, co chtějí, ať si klidně utrácejí obrovské peníze za top hráče, já to prostě tak dělat nebudu. Dělal bych to jinak i za případu, že bych ty neomezené finanční možnosti měl k dispozici.“

Přesuneme-li se do současnosti, tato slova byla Kloppovi čím dál častěji připomínána, neboť jen v roce 2018 utratil za dva hráče (Virgil van Dijk a Alisson Becker) 140 mil. liber. Z Alissona se dokonce stal nejdražší brankář v celé historii přestupů. Z ostatních hráčů, které si německý manažer k sobě vyhlédl, přivedl Fabinha z Monaka za 44 mil. liber a guinejského reprezentanta Nabyho Keïtu (RB Lipsko) za 57 mil liber.

„A to je snad nějaký problém, že utrácíme tolik v posledních dnech? Když jednou řeknu nějakou sra***, tak ji nikdy vůbec nikdo nezapomene!“ zlobil se Klopp. „Na druhou stranu je to stále pravda. V té době jsem si neuměl představit, že se během tak krátké chvilky celý svět naprosto změní. Před dvěma lety bylo 100 milionů liber hodně, ale dnes to nic není,“ pokračoval.

Pozornost budí hlavně přestup brankáře Alissona z AS Řím, u něhož visí veliký otazník, zdali dokáže zopakovat svou poslední sezonu ze Serie A. Před třemi lety chytal ještě v Brazílii a v Itálii nabral formu až ve své druhé sezoně. Ačkoliv nikdo nemůže zpochybnit skvělé výkony jihoamerického gólmana z posledního ročníku, podle mnoha expertů se může jednat o risk, jehož by Reds mohli brzy litovat.

„Tak jsme podepsali nejdražšího gólmana světa, bla, bla, bla, všechny ty kecy stále dokola. Přestupové období ještě nebylo uzavřeno. Můžete očekávat, že uvidíte ještě několik podobně pěkných přestupů (u ostatních klubů). Je na to ještě spousta času,“ doplnil jednapadesátiletý trenér.