Láska na první pohled: Buffon a Paříž

Láska na první pohled: Buffon a Paříž

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Gianluigi Buffon přestupuje do ambiciózního francouzského týmu Paris Saint-Germain, neslo začátkem července 2018 světovými médii. A stalo se. Devátého července kolona kultovních skútrů Vespa dělala doprovod černé limuzíně, která přivezla italského brankáře, mistra světa z roku 2006 z letiště do Parku princů, domovského stánku PSG. Ten den se uskutečnil jeden z nejatraktivnějších přestupů loňského léta, a přitom bohatý, klub z předměstí francouzské metropole nic nestál.

Ciao Italia, Ciao Juve

Buffon poprvé ve své 23leté kariéře opustil Itálii, kde už jako sedmnáctiletý naskočil v dresu AC Parma do Serie A, po šesti letech přestoupil do Juventusu Turín, jehož branku hájil sedmnáct let, a to včetně sezon ve druhé lize, kam byl klub přeřazený za machinace s výsledky. Buffon vyhrál skoro všechno, mistrovství světa, Serii A jako na běžícím pásu, ale nikdy Ligu mistrů. Možná proto se rozloučil s Turínem a jako čtyřicetiletý bard se „uklidil“ do Paříže, do klubu, který od roku 2011 patří bohatým katarským šejkům a kteří do něj pumpují nehorázné stovky milionů eur. Aby konečně „něco“ vyhráli.

Vždyť jen rok před příchodem Buffona PSG během pár týdnů oznámili dva nejdražší nákupy v dějinách světového fotbalu. Nejdříve přišel za 222 milionů eur Neymar z FC Barcelona, o chvíli později Kylian Mbappé za 180 milionů eur z AS Monaco.

A v létě 2018 tedy Buffon. A to přestože po trestu za vyloučení ve čtvrtfinále Ligy mistrů 2017/2018 proti Realu Madrid nesměl první tři zápasy v novém ročníku hrát.

Bylo by zajímavé sledovat, co by, kdyby… Kdyby Buffon věděl, že pouhý den po jeho přestupu do Paříže Juventus oznámí příchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Zůstal byl? Zůstal by, aby se spolehl na Mr. Champions League, který ji již pětkrát vyhrál, aby se i on dočkal?

Bienvenue, Messieur Buffon

Nestalo se, a tak dvě velké osobnosti současného světového fotbalu budou nadále oblékat rozdílné dresy a třeba se opět potkají ve vyřazovací části Ligy mistrů. Experti, komentátoři i lidé z brankářova okolí předpovídali, že se Buffon, pokud bude pokračovat v kariéře, vydá právě do Paříže. Kvůli ambicím klubu a také městu, v jehož více než desetimilionové aglomeraci se může skutečně schovat, nebude tak na očích jako v osmisettisícovém Turíně.

PSG už dlouho budí můj zájem,“ nechal se slyšet Buffon ještě před přílet.

A hned po něm při oficiálním představení doplnil: „Doufám, že se mohu pomoci, aby PSG byl ještě úspěšnější.“

Tím si získal nejen fanoušky, kteří rázem začali kupovat dresy s Buffonovým jménem, ale také prezidenta klubu Nassera Al-Chelaifíha, tak i všechny zaměstnance klubu. A když k tomu přidal snahu mluvit s nimi francouzsky, protože krátce po zabydlení už začal navštěvovat jazykovou školu, stal se prostě miláčkem. „Přijel jsem s nadšením malého dítěte, mám z toho angažmá obrovskou vnitřní radost,“ pronesl ještě poněkud „lámanější“ francouzštinou Buffon. Ale budiž mu odpuštěno.

Mezi mladíky

Aby také ne. Když Buffona představovali novým a především mladým spoluhráčům, někteří z nich na něj skutečně zírali, a dokonce i s otevřenými ústy. Některým by mohl být otcem, osm z nich ještě ani nebylo na světě, když Gianluigi Buffon 19. listopadu 1995 odchytal svůj první zápas v italské Serii A za Parmu, doma proti AC Milán a hned s čistým kontem. Jak se Buffon „vřítil“ do italského fotbalu, kdy poprvé prohrál až ve svém šestém duelu, tak pokračovala jeho kariéra dál.

A v Paříži moc dobře vědí, co dokázal, proč ho angažovali. Vždyť, který ze současných fotbalistů odehrál 1070 soutěžních utkání (stav k 25. únoru 2019 – pozn.)? Z toho 176 za národní tým, 894 za kluby ve všech možných soutěžích. Nejvíc 656 samozřejmě za Juventus, za nového zaměstnavatele PSG zatím 19. Po vypršení trestu od UEFA následující všechny čtyři v Lize mistrů, ve francouzské Ligue 1 dvanáct, tedy skoro polovinu.

Střídání brankářů

Německý trenér PSG Thomas Tuchel vsadil na rotaci nyní už jedenačtyřicetiletého Buffona s o šestnáct let mladším odchovancem klubu Alphonsem Areolou, také mistrem světa. Dokonce úřadujícím, který byl členem vítězného francouzského celku na loňském MS, ale do hry nezasáhl. Krátce po Buffanově příchodu do PSG se sbalil německý gólman Kevin Trapp a vrátil se do Frankfurtu, protože by se z loňské jednička stal nechytající a pouze trénují trojkou. Proto se v Paříži nekonala žádná „válka brankářů“, jak ji jako možnou překládala tamní média. Situace se vyřešili kulantně, v klidu a je spokojenosti všech. V klubu jsou nadšení, že se jejich odchovanec a stále ještě mladý Areola může učit a růst vedle mistra svého řemesla.

Zkušený a soudný Buffon přiznal, že se mu systém v PSG líbí, protože ví, že už kvůli svému věku, kondici a zdraví těžko absolvuje více než 60 zápasů v sezoně. To, co pravil po jednom z ligových duelů vyrazilo dech všem, vyvolalo „potlesk vestoje“ a ještě zlepšilo Buffonovu pozici v klubu, jeho image, prostě všechno. „Je fyzicky na výši, vyřazuje z něj jistota,“ chválil Gianluigi Buffon svého (ne)konkurenta či spíše blízkého kolegu v brance a ťal do živého dál: „Mám s Alphonsem skvělý vztah, jsem jeho největší fanoušek, když sedím na střídačce. Má před sebou skvělou budoucnost.“ A pak už jen dodal: „A k tomu takový klub jako PSG přece potřebuje dva vynikající brankáře, ne?“

Gigi jako idol

Vzápětí přišla reakce od mladšího z gólmanů, který si slova svého „otce“ v PSG velmi považuje: „Je krásné slyšet takové slova od takového skvělého fotbalisty a vynikajícího člověka. Z Gigiho každý den vyřazuje radost ze života, vždy je duší týmu a pomáhá nám svou zkušeností. Z toho mohu jen profitovat. Tedy vlastně všichni jako celý tým. Byl vždy mým idolem, sledoval jsem jeho zápasy, pro mě je to Pan Někdo, který neměl a nemá nos nahoru. Po jeho boku mohu jen růst!“

Lichotka střídala lichotku, ale v PSG to klape. „Faktor Buffon“ působí i na hráče v poli. Odborníci vypočítali, že některé sledované ukazatele má Buffon vyšší a lepší než před pěti roky. Jeho největší přínos se však podle pozorovatelů v kabině, kde jeho slovo platí skoro až za zákon. Což je o to přínosnější, protože v minulosti byl kádr PSG tak nesourodý a v šatně panovalo bezeslovné vakuum. Chyběla legenda, vůdce, organizátor, mentor, profesionál, ten, který by tým usměrnil.

CELÝ ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH GIANLUIGIHO BUFFONA SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. BŘEZNA 2019.