Hladký restart ligy zařídil Křetínský, nikoli prostořeký Pelta. Ten jen „doktorovi,“ jemuž je zavázaný, pomohl

Hladký restart ligy zařídil Křetínský, nikoli prostořeký Pelta. Ten jen „doktorovi,“ jemuž je zavázaný, pomohl
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Musím se usmívat, když v českých médiích čtu příběhy o tom, jak bývalý předseda FAČR, dnes „jen“ jablonecký šéf, Miroslav Pelta během úterního grémia ligových klubů zase vystoupil jako „Velký čáp“. A jak svými průpovídkami, podobnými těm z policejních odposlechů známé dotační kauzy, rázem změnil nervózní atmosféru. A jak poté všichni bez obtíží a námitek odhlasovali vše, jak naplánovalo vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) v čele se znovuzvoleným sparťanským místopředsedou Dušanem Svobodou. Včetně restartu ligy a všech termínů. Šlo by o krásnou story, nebýt toho, že hlavním zákulisním režisérem celé této hry byl jako obvykle v takovýchto případech Svobodův letenský šéf a brněnský kamarád ze školy, majitel pražské Sparty Daniel Křetínský.  

Ostatně i celá LFA je Křetínského projekt a draze hýčkané dítě, které podle tvrzení několika „insiderů“ přivedl na svět coby jinou, sofistikovanou formu boje proti tehdy konkurenční Viktorii Plzeň a berbrovskému vedení FAČR. Je paradoxní, že na jaře roku 2020 se některé plzeňské a sparťanské zájmy propojily (např. ohledně dohrání ligové soutěže v plném nadstavbovém rozsahu děj se co děj) proti třetímu silnému soupeři, jenž jim s podporou čínských peněz mezitím vyrostl. Totiž proti Tvrdíkově mistrovské Slavii.

Tvrdík: „S Křetínským vytvoříme novou LFA“

Nikoli Pelta, ale Daniel Křetínský vstoupil již před jednáním ligového grémia do hry. Ostatně potvrdil to i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, který v úterý po svých silných vyjádřeních působil až nečekaně smířlivým a konstruktivním dojmem.

„Vyvolali jsme diskusi. Jsme domluvení se sparťanským majitelem Danielem Křetínským, že se příští týden sejdeme a začneme vést debatu o reformě LFA. Začneme spolu a pak přizveme další kluby,“ prozradil důvod náhlé změny svého chování Tvrdík. Muž dosud tvrdící, že současná LFA, v jejímž vedení měl dokonce dva zástupce (současného Tomáše Bůzka a bývalého Jana Nezmara), je zbytečná organizace, kterou k ničemu nepotřebuje.

Křetínský musel Tvrdíka před úterním jednáním přesvědčit o něčem jiném, přizvat jej patrně „k vzájemně výhodnému lizu“. A vůbec bych se nedivil, kdyby v předvečer úterního jednání takto prohovořil s většinou zástupců 32 profesionálních českých klubů. Tato taktika totiž vždy zafungovala v době, kdy došlo k nějakým zádrhelům nebo nepatřičnému vývoji zákulisní situace. Třeba v červnu 2013, kdy bylo téměř jisté, že členem výkonného výboru FAČR za ligu se stane Jaromír Šeterle. Po noci z pátku 7. června na sobotu 8. června 2013 se ale situace zcela změnila. Ve volbách byl zvolen Dušan Svoboda.

Testy zaplatí LFA. Totiž Křetínský

Mj. předseda LFA Svoboda ještě před týdnem v rozhovoru pro server sport.cz říkal, že drahé koronavirové testy (dvakrát před restartem, potřetí před nadstavbou) uhradí Ligová fotbalová asociace. Nyní se už ale otevřeně píše o tom, že je zaplatí majitel Sparty Daniel Křetínský a otec jeho přítelkyně Petr Kellner, vlastník společnosti O2, tedy jednoho z partnerů ligy, jemuž patří televizní práva (Na testování hráčů a členů realizačních týmů má přispět i další ligový sponzor Fortuna).

To je jisté chvályhodné, trochu mi to ovšem připomíná scénku z minulých let, kdy jednu fakturu rovněž přebíral jistý pražský klub.

Ostatně i ve čtvrtečním vydání deníku Sport Miroslav Pelta otevřeně říká: „Lidí, kteří by si mohli dnes dovolit kandidovat na předsedu LFA, je minimum. Nakonec to kromě Svobody nebyl nikdo. Dušan je člověk z vedení Sparty, Jeho obrovským plusem je, že má nejlepší vztahy s Danielem Křetínským, jemuž není úroveň ligy lhostejná. Navíc se snaží fotbal rozvíjet. Nepřímo se podílí i na naplnění některých dohod. Dušanovi s tím pomáhá.“

Mimochodem v českém fotbale je vše propojené. Jablonecký Miroslav Pelta třeba figuruje s letenským Dušanem Svobodou ve statutárním představenstvu firmy VULKAN-Medikal, která vyráběla latexové výrobky včetně prezervativů, a dnes se specializuje na zdravotnické pomůcky (Peltova manželka Simona tu působí v dozorčí radě).

S doktorem Křetínským, jak ho s oblibou tituluje, zase Pelta, už v roli předsedy FAČR, podle svých slov z policejních odposlechů vymyslel kauzu „tajemné kabely“. A také s ním spolupracoval na začátku 21. století ve Spartě, když do ní mladý Daniel Křetínský vstoupil a on tam působil coby sportovní ředitel. Záhy ale jiné policejní odposlechy odhalily známé Peltové výroky o „cinklém jaře“ a Křetínský se za svého ředitele významně postavil. Od té doby Miroslav Pelta mluví o „doktorovi“ s úctou a rád mu kdykoli pomůže.

Předběžný program ligy do konce května

SOBOTA 23. KVĚTNA 2020
Dohrávka 23. kola: 18.00: Teplice – Liberec (O2 TV Sport).

ÚTERÝ 26. KVĚTNA 2020
25. kolo: 18.00: Slovácko – Olomouc, Jablonec – Zlín (obě utkání O2 TV Sport), Příbram – Baník Ostrava (ČT Sport). 20.00: Mladá Boleslav – Slavia (O2 TV Sport).

STŘEDA 27. KVĚTNA 2020
25. kolo: 18.00: České Budějovice – Liberec, Opava – Karviná, Bohemians – Teplice (vše O2 TV Sport). 20.00: Sparta – Plzeň (O2 TV Sport).

SOBOTA 30. KVĚTNA 2020
26. kolo: 16.00: Zlín – Baník Ostrava, Olomouc – Příbram, Liberec – Slovácko (vše O2 TV Sport). 18.00: Plzeň – Mladá Boleslav (O2 TV Sport). 20.00: Slavia – Jablonec (O2 TV Sport).

NEDĚLE 31. KVĚTNA 2020
26. kolo: 16.00: Teplice – Opava (O2 TV Sport), Bohemians – České Budějovice (ČT Sport), 18.00: Karviná – Sparta (O2 TV Sport).

Pelta: „Hrajme dál, i když jsem švorc“

„Na rovinu jsem na úterním grémiu řekl, že první člověk, který by vzhledem k postavení Jablonce v tabulce nechtěl hrát, jsem já,“ prohlásil ve čtvrtečním interview pro deník Sport Pelta. „Ovšem že všichni musíme zapomenout na to, jak si kdo stojí. Přece fotbal děláme proto, že je naším životem, koníčkem a zaměstnáním. A naší povinností tedy musí být hrát a plnit profesionální smlouvy. Chtěl jsem to trochu odlehčit,“ vysvětlil Miroslav Pelta ve sportu svou úterní „vnitřní komunikaci“.

Ta podle kolegy Štěpána Filípka ze Sportu vypadala následovně: „Nevím, jak vy, ale já jsem celkem švorc. Jardovi dejte titul, já mu pošlu fakturu za Ligu mistrů (narážka na Slavii a Jaroslava Tvrdíka a bonusy spojené s přestupy bývalých hráčů Jablonce do Edenu). Šaďasi (ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek), tobě stačí Evropská liga, u tebe větší bonusy nemám. A Sparta, ať vyhraje Český pohár a já jí taky pošlu fakturu (za přestupy Jablonečáků na Letnou). Chlapi, pojďme od toho, nemáme čas na řeči.“

Ano, to byl Velký čáp v plné formě. Ovšem nebýt předchozí aktivity doktora Křetínského, byly by z toho jen legrační řeči. Mimochodem Pelta mluví i směrem k Jaroslavu Tvrdíkovi, aby za fotbal zatlačil na politiky.

„Stát rozděluje do sportu miliardu korun. Vyzval jsem LFA, ať začneme jednat s Národní sportovní agenturu, případně s politickou garniturou státu,“ nedá si jablonecký boss pokoj se státními dotacemi, jako by se o ně už jednou šeredně nespálil.

Přitom musí vědět o tom, že Hniličkova nově vzniklá agentura může svou miliardu podle zákona rozdělit jen mezi amatéry, neziskový sektor a mládež.

Ledaže by přišla na řadu známá finta profesionálních klubů. Ty si vedle svých akciových společností, které je řídí, účelově zřizovaly spolky (dříve občanská sdružení), jež státní prostředky přijímat mohly. S tím bych si ale v nakažlivé době koronavirové raději moc nehrál.

Epidemiolog Maďar: „Zkuste hrát, ale nepotkávejte se“

Ono stačí, jak si v tomto (ne)čase představují profifotbal přední čeští epidemiologové. Třeba Rastislav Maďar, který je koordinátorem ministerské skupiny pro uvolňování přijatých opatření.

„Proběhne klasické epidemiologické šetření, a kdyby se ukázalo, že je někdo pozitivní, jeho blízké kontakty by na nějakou dobu v karanténě skončily. Fotbalové kluby si mohly zavést systém, který funguje například v nemocnicích. Tam mají určené týmy, které se vzájemně nepotkávají. Něco podobného lze aplikovat ve fotbalovém klubu ve smyslu, že máte minimálně dva hráče na jednu pozici, a bylo by dobré, kdyby se potkávali co nejméně,“ vysvětlil Maďar.

Při vší úctě k epidemiologickému expertovi, tuhle myšlenku fotbaloví trenéři za svou asi nevezmou.

„Bereme to tak, že když si to fotbalisti chtějí zkusit, ať si to zkusí. Jestli se jim sezonu takto podaří dohrát, opravdu těžko říct. Ale jistá rizikovost prostředí kvůli výskytu koronaviru tady může být ještě i na jaře 2021, takže asi nemá smysl čekat do nekonečna. Novou sezonu rozehrají fotbalisté asi někdy v srpnu. Tak si teď mohou při pokusu dohrát tu současnou alespoň vyzkoušet, jaké nové věci to bude pro ně znamenat,“ řekl pro Seznam Zprávy Rastislav Maďar. Tohle vyjádření logiku má.

Vízek čeká hygienické fauly

I když některá preventivní opatření vyvolávají rozpaky. „Třeba že hráči nebudou chodit na hřiště tak, jak jsme zvyklí. V šatně budou sedět v odstupech, budou tam mít otevřené dveře, aby se nedotýkali klik a všelijakých madel. Pak se pískne do píšťalky a půjdou do sebe jako lvi. Budou se držet při standardních situacích, štěkat na sebe z půl metru nebo i z bližší vzdálenosti. To samé až vyjedou po rozhodčím,“ uvedl ve svém pravidelném středečním sloupku v deníku Sport internacionál Ladislav Vízek.

„ Sakra, logiku v tom moc nevidím. Nejdřív se na sebe nebudou smět pomalu ani podívat a pak se do sebe pustí jako praví válečníci. Prymula s Maďarem budou koukat jak zjara… Dovedu spoustu věcí pochopit, nějaká opatření být musí, ale musí to mít hlavu a patu. Což v tomto případě moc nevidím. Je tam spousta ptákovin. A jsem přesvědčený, že týmy budou potajmu vymýšlet všelijaká obejití jednotlivých nařízení. Sám pro sebe jsem si to pojmenoval jako hygienické fauly. K těm dojde, to si pište,“ dodal Ladislav Vízek.

Takovéto hygienické fauly, budiž. Snad ale v případě akutní sestupové situace nějaký svérázný klubový majitel nepožene pod hrozbou vyhazovů své vyděšené svěřence olizovat kliky k nejbližší nemocnici s pacienty s chorobou covid-19. Nebo nebude simulovat a hlásit setkání s nově nakaženými s nutnou potřebou jít okamžitě a kolektivně do karantény.

Držme si palce, ať to vyjde a obě ligy se podaří úspěšně, v plném rozsahu a hlavně ve zdraví absolvovat. Když už se to na úterním grémiu povedlo vše zdárně „zorchestrovat“, jak by možná řekl jiný odposlouchávaný „klasik“, pražský exprimátor Pavel Bém.