eFotbal

Proč mají Češi uhrát 2. místo ve skupině a získat 16 bodů? Aby hráli coby nasazení semifinále březnové baráže doma!

eFotbal
Proč mají Češi uhrát 2. místo ve skupině a získat 16 bodů? Aby hráli coby nasazení semifinále březnové baráže doma!
Proč mají Češi uhrát 2. místo ve skupině a získat 16 bodů? Aby hráli coby nasazení semifinále březnové baráže doma!Flashscore
Trenér českého národního týmu Jaroslav Šilhavý měl těsně po skončení středečního přátelského zápasu v Plzni s Ukrajinou (1:1) dvojnásobnou radost. Jednak Vydra krásnou ranou v poslední vteřině nastavení vyrovnal a jednak se zkušený kouč dozvěděl, že Wales doma v Cardiffu senzačně remizoval s odepisovaným Estonskem 0:0, a ztratil tak v boji o druhé místo ve skupině E dva cenné body. Češi tak zůstávají v tabulce před vzájemným říjnovým utkání o skóre druzí.
Reklama
Reklama

Ano, Česko i Wales postoupí do březnové dvanáctičlenné baráže o tři zbylá evropská místa na MS 2022 v Kataru (21. 11. až 18. 12. 2022) díky svému postavení v loňské  Lize národů z kterékoli pozice, takže by to mohlo být jedno. Ovšem není.  Březnová baráž (semifinále 24./25. 3. a finále 28./29. 3. 2022) se totiž hraje jen na jedno utkání a výhodu domácího prostředí v semifinálovém duelu bude mít šest nasazených nejlepších celků z druhých míst, zatímco čtyři horší týmy z druhých příček a dvě mužstva z pořadí Ligy národů coby nenasazené musejí jet na cizí hřiště (o pořadateli tří finálových utkání pak už rozhodne los). 

16 bodů z 24 by na nasazení v semifinále mělo stačit

Proto je dobré být druhý a získat ve skupině zároveň co nejvíce bodů. Počet  16 z možných 24 bodů - při říjnové domácí výhře nad Walesem (8. 10., Praha-Eden) a následném vítězství nad Běloruskem na neutrální půdě v ruské Kazani (11. 10.) a při poslední listopadové výhře (16. 11., Praha-Letná) nad Estonskem – by měl mezi šest nasazených z druhých příček podle všeho stačit.

Ano, takto na jeden zápas se už hrála letošní březnová baráž odloženého ME 2020 nebo loňská kvalifikace evropských pohárů. Při nedostatku termínů po dohánění čtvrtletního covidového výpadku na jaře roku 2020 to šlo pochopit, ale nyní? Je to další byrokratický nesmysl v podání UEFA či FIFA. Proč se evropská baráž o MS 2022 nehraje klasickým systémem na dva zápasy doma-venku? To by se ke dvěma březnovým termínům nenašly třeba v únoru dva další? Vždyť i nyní v září se v jednom týdnu hrály hned tři kvalifikační duely… Takhle je to loterie, v níž jednu z hlavních rolí hraje štěstí při finálovém losování domácího prostředí.

„V Belgii jsme v neděli tiše doufali, že bychom mohli něco udělat, což se nestalo, takže remízu Walesu s Estonskem samozřejmě kvitujeme. Už proto, že my v Cardiffu tři body ztratili. Walesané doháněli výhru už v předchozím kvalifikačním zápase proti Bělorusku, ale nakonec nad ním vyhráli. Proto je teď jejich nerozhodný výsledek doma s Estonskem překvapivý. Věřím, že když v říjnu v Praze Wales porazíme, bodově mu odskočíme a na druhém místě už ve skupině zůstaneme,“  prohlásil Jaroslav Šilhavý po remíze 1:1 s Ukrajinou.

Vše o březnové baráži MS 2022

Účast: dvanáct zemí, z toho deset celků z druhých míst kvalifikačních skupin a dva vítězové Ligy národů 2020, které v kvalifikaci neskončí na prvním či druhém místě skupiny

Los baráže: Po skončení kvalifikace MS 2022, tedy po 16. listopadu 2021.

Termíny baráže: semifinále 24. a 25. března 2022, finále 28. a 29. března 2022

Vítězové Ligy národů podle žebříčku z roku 2020: Francie, Belgie, Itálie, Španělsko, Wales, Rakousko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Černá Hora, Albánie, Arménie, Gibraltar, Faerské ostrovy.

Kdo by postoupil do baráže jako vítěz Ligy národů podle současné situaci v kvalifikaci: Wales a Rakousko.

Kdo by postoupil do baráže z druhých míst v kvalifikaci podle současných tabulek: Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Česko, Skotsko, Norsko, Rusko, Albánie (tlačí se na ni však Polsko), Arménie (tlačí se na ni ovšem Rumunsko).

Kdo by postoupil přímo na MS podle současných tabulek: Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Anglie, Německo.

Kdy Česku unikne baráž: když skončí ve skupině třetí a horší a zároveň neskončí druhý Wales, ale Bělorusko či Estonsko. A zároveň by Rakousko muselo skončit ve své kvalifikační skupině třetí a horší, pak by šli do baráže právě Walesané a Rakušané na úkor Česka. Musí být splněna ještě jedna podmínka: někdo ze čtveřice Francie, Belgie, Španělsko a Itálie by museli skončit ve svých skupinách hůř než třetí.

Los baráže, nasazení: nejlepších šest týmů z druhých míst v kvalifikaci, nenasazení: zbývající čtyři týmy z druhých míst v kvalifikaci a vítězové Ligy národů.

Semifinále baráže: tři skupiny po čtyřech (skupina A, skupina B, skupina C).

Semifinále na jedno utkání na stadionu nasazeného týmu. Vítězové postoupí do finále, o místě konání rozhodne los.

Los MS 2022: duben 2022.

Termín MS 2022 (32 týmů, 13 z Evropy): 21. listopadu až 18. prosince 2022 v Kataru.

V říjnu bychom měli mít k dispozici silnější mužstvo než teď při zářijovém srazu. Po distanci se vrátí do týmu Patrik Schick, což bude záruka gólů, které on dávat umí. A uzdraví se i hráči, kteří tentokrát chyběli, takže náš tým bude zase zkušenější,“ dodal Šilhavý.

Plzeňští fanoušci, kde jste byli?

Zpět ke středečnímu přátelskému duelu s Ukrajinou.  „Fanoušci, kde jste byli?“ kritizoval české fandy v Plzni Vladimír Coufal. Atmosféru v západočeské metropoli (5231 diváků, 45 procent kapacity Doosan Areny) totiž zachránili Ukrajinci, hlavně ti, kteří jsou v Česku za prací. 

„Ukrajinci mají hráče z Dynama Kyjev a Šachtaru, také Zinčenka, Jarmolenka, Jaremčuka... Proč se na ně nepřišlo podívat víc diváků - co k tomu říct? Mrzí mě, že diváci nechtějí přijít na takové hráče. Musím poděkovat aspoň té hrstce českých diváků. A hlavně Ukrajincům, kteří vytvořili patřičnou atmosféru, lepší než hrát v tichu,“ postěžoval si v pozápasovém interview ČT Sport český obránce West Hamu United Vladimír Coufal.

No, na jedné straně je třeba dodat, že šlo o přátelské utkání, ta fandové nemají moc v lásce, a že bylo těsně po nedělní kvalifikační prohře 0:3 v Belgii. Na druhé straně do Plzně by vedení FAČR nyní, kdy v reprezentaci dominují současní či bývalí slávisté a sparťané, dávat zápasy národního týmu nějaký čas asi nemělo. V Ostravě či Uherském Hradišti bývá teď mnohem lepší atmosféra.   

České, ničím nepodložené, sebevědomí

Jinak, jak už jsem napsal na Facebooku, opravdu někdy žasnu nad neopodstatněným sebevědomím některých mladíků točících se kolem fotbalu. Kolegové z Deníku Sport se už po nezdarech českých klubů v evropských pohárech uklidnili a tipovali výsledek utkání Česko-Ukrajina 1:1, což díky Vydrově gólu v poslední vteřině nastavení nakonec i trefili. Ale už ve středu ráno jsem zíral na tip bookmakerů Fortuny: na výhru Česka 93 procent, na remízu čtyři procenta, na výhru Ukrajiny tři procenta. Kam na to ti sebevědomí hoši chodí? Ukrajinci byli ve čtvrtfinále EURO stejně jako Česko,  v předminulé Lize národů Čechy zaslouženě porazili doma i venku a teď v září remizovali v kvalifikaci MS 2022 s mistry světa Francouzi 1:1, zatímco čeští fotbalisté prohráli s třetím týmem z MS Belgií jasně 0:3. 

Jaksi mi tu chybí pokora. Přestože třeba v Polsku či Maďarsku dávají do fotbalu mnohem více prostředků, než je tomu v Česku, a přestože jsou tam v lecčems dál, tuzemské až velkohubé  podceňování maďarského i polského mistra v duelech kvalifikace LM a EL se Slavií bylo všudypřítomné. Stejné to bylo i u bulharských soupeřů, kteří zase ukončili evropskou účast jak Slovácku, tak Viktorii Plzeň. A minulá léta to nebylo jiné. Nevím, z čeho to místní vytahování se pramení. Z kvality současného českého fotbalu těžko. Možná tu někdo uvízl v roce 2004, když Brücknerovi svěřenci v čele s Nedvědem váleli na EURO v Portugalsku.

Současná reprezentace? Ano, hubená ostravská výhra 1:0 nad Běloruskem nebyla nic moc. Ovšem stejní Bělorusové vzápětí podlehli jen o gól i Walesu (2:3), nad nímž ještě v půli vedli 2:1, a ve středu i tabulkově nejlepšímu národnímu celku na světě – Belgii (0:1).  Takže, pozor v říjnu v Kazani na ně!   

V barážovými soupeři by to šlo, ale jen při dobré sestavě a formě

V březnové baráži to nyní vypadá na tyto možné soupeře: Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Skotsko, Norsko, Rusko, Albánie/spíš Polsko a Arménie/spíš Rumunsko, protože všech deset favoritů ( Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Anglie, Německo). by na MS 2022 mělo postoupit přímo z prvních příček. To je dobře. 

Všichni výše jmenovaní potenciální barážoví protivníci jsou totiž koncem března 2022 k překonání. Ovšem jen v případě nejlepšího možného složení, dobré formy, důkladné přípravy a patřičného respektu.   

Tvrdík kritizuje organizaci v národním týmu: Hráči se vrátí ve 3,30 z Karviné a už v 9 se mají hlásit na srazu!