Žebříček koeficientů? Pokud české kluby nepotká kolaps, na elitní patnáctku by měly dosáhnout bez větších potíží

České kluby se po třech čtvrtečních výhrách v úvodních zápasech skupinové fáze pohárů výrazně přiblížily elitní patnáctce v žebříčku národních koeficientů UEFA. Tuzemské týmy se posunuly o dvě místa na 16. příčku a na 15. pozici, která jako poslední znamená pět mužstev v soutěžích UEFA, ztrácejí už jen 0,325 bodu. Aktuálně se hraje o nasazení do přespříštího ročníku 2025/26.

Česko prožilo hodně povedené úvodní kolo skupinové fáze. Poprvé od prosince 2018 se stalo, že všechny tři tuzemské kluby v hlavní fázi pohárů v jednom týdnu zvítězily. Mistrovská Sparta v Evropské lize porazila Aris Limassol 3:2, Slavia ve stejné soutěži zvítězila 2:0 v Ženevě nad Servette a Plzeň v Evropské konferenční lize zdolala Ballkani 1:0.

Díky třem výhrám české kluby zapsaly do žebříčku 1,5 bodu a i díky tomu, že konkurentům se příliš nedařilo, snížily ztrátu na elitní patnáctku o 1,250 bodu. Vedle patnáctého Norska mají v dosahu i čtrnácté Dánsko a třinácté Srbsko, na které jim chybí už jen necelý bod. Oproti stavu před startem skupinové fáze pod sebe Česko v tomto týdnu dostalo Izrael a Ukrajinu.

Jurečka potvrdil, že není v ideální formě. Byl na mě zlý při bagu, je to asi trochu karma, zlehčoval situaci Trpišovský

Tuzemský fotbal má navíc ve hře trojici klubů, zatímco většině konkurentů v boji o patnáctku zůstali po kvalifikaci jen dva zástupci. Výjimkou je devatenácté Řecko, které ve skupinách reprezentují ještě čtyři celky. I tak ale Česko na jihoevropskou zemi v tomto týdnu získalo k dobru 0,300 bodu díky tomu, že do sezony vstupovalo s nižším počtem mužstvem.

V hlavní fázi se za vítězství udělují dva body a za remízu jeden. Zisk do žebříčku se pak dělí počtem zástupců daného státu v pohárové sezoně, v českém případě čtyřmi. Tuzemské kluby tedy za čtvrtečních šest bodů připsaly do celkového pořadí 1,5 bodu.

Nesmíme se uspokojit, že jsme vyhráli tolik zápasů, hecuje plzeňskou kabinu Koubkův kluk na pusinku Kalvach

Aktuálně se hraje o nasazení do sezony 2025/26. Pro příští ročník 2024/25 už má Česko jistotu návratu k pěti zástupcům v pohárech. Jen čtyři týmy v soutěžích UEFA měl vedle této sezony tuzemský fotbal i vloni.

Pokud české kluby v dalším průběhu ročníku nepotká v pohárech kolaps, na elitní patnáctku by i podle specializovaných serverů měly bez větších potíží dosáhnout. Více než padesátiprocentní šanci jim výpočty dávají dokonce na umístění do 12. příčky, což by znamenalo pro čtvrtý tým účast v Evropské místo Konferenční ligy. Ještě slibnější vyhlídky má Česko pro další sezonu, neboť bude odečítat nepovedený ročník 2019/20. To by mohlo znamenat další výrazný posun a možnost bojovat dokonce o přímý postup do hlavní fáze Ligy mistrů.