Liverpool v Evropské lize selhal, Kovář neinkasoval a Leverkusen může slavit

Slavný Liverpool ve čtvrtém kole Evropské ligy prohrál na půdě francouzského Toulouse 2:3 a nevyužil tak první možnost zajistit si s předstihem postup do pohárového jara. Reds ale dál vedou svou skupinu s 9 body. Matěj Kovář v brance Leverkusenu udržel v Baku v duelu s Karabachem čisté konto, Bayer vyhrál 1:0 a tři body posunuly německý tým do další fáze soutěže. Leverkusen je po čtyřech kolech v Evropské lize jediným týmem bez ztráty bodu.

O vedoucí branku Toulouse se postaral ještě před poločasem Aron Donnum, který se trefil po velké chybě Reds. Na něj navázal po změně stran nejprve osvědčený kanonýr francouzského celku Thijs Dallinga a poté i Frank Magri, jehož trefa se nakonec ukázala jako vítězná. Le Tef se tak výrazně přiblížili postupu do vyřazovacích bojů a v tabulce se svému soupeři přiblížili na rozdíl pouhých dvou bodů.

Forma Les Violets budila před odvetou s anglickým gigantem oprávněné obavy. V lize se naposledy radovali z vítězství ještě na začátku října a na 14. místě tabulky měli náskok pouhého jednoho bodu na barážovou pozici. Mnoho optimismu do domácích řad nevnášela ani vzpomínka na úvodní vzájemný duel na Anfieldu, odkud si Toulouse odvezlo pětigólový výprask. Reds byli jednoznačným favoritem i nyní, jejich nedávný rozlet však mírně zpomalila nečekaná ligová ztráta v Lutonu.

Hned zkraje utkání mohl jít Liverpool do vedení, hlavička Joea Gomeze z páté minuty ale skončila pouze na horní tyči. V 17. minutě vyslal prudkou střelu z hranice vápna Alexis Mac Allister, tu však Guillaume Restes vyrazil na roh. Poté vypálil zpoza vápna Luis Díaz, jeho přízemní rána však měla ke gólu hodně daleko. Po půlhodině hry zkoušel změnit skóre z bezprostřední blízkosti Ben Doak. Svoji ránu ovšem poslal přesně do míst, kde se nacházel připravený Restes. Do vedení tak šlo ve 36. minutě Toulouse, když Donnum využil chyby Angličanů a po rychlém úniku se trefil přesně k levé tyči.

Po změně stran se v 50. minutě povedlo Dallingovi dostat balon do sítě. Radost mu však zanedlouho sebral hlavní rozhodčí, jelikož k dosažení branky si vypomohl faulem. O chvíli později si už nizozemský útočník gól připsal. V pokutovém území si zpracoval centr z pravé strany a pohotově ho uklidil ke vzdálenější tyči. V 74. minutě se Liverpoolu povedlo snížit poté, co si Cristian Cásseres nešťastně srazil centrovaný míč do vlastní sítě. Vzápětí si však domácí vzali dvougólový náskok zpět, když balon dorazil do sítě Magri. Tým z Anfield Road už pouze dokázal snížit, když se v samotném závěru trefil Diogo Jota.

Hložek střídal až v nastavení

Obměněná sestava lídra Bundesligy s Matějem Kovářem mezi třemi tyčemi dokázala překonat gólmana Andreje Luňova, jenž ještě v minulém ročníku oblékal dres právě Farmaceutů, až v úplném závěru. Další z dlouhé řady soutěžních triumfů hostujícího celku zařídil z pokutového kopu tradiční kanonýr Victor Boniface. Tento gól definitivně posunul německého zástupce do jarních bojů. Druhý český reprezentant Adam Hložek na hřiště nastoupil až v nastavení druhé půle.

Než Jezdci narazili v úvodním vzájemném zápase na Bayer, dala se jejich letošní cesta Evropou označit za takřka bezchybnou. První dva skupinové duely totiž ovládli a neinkasovali v nich ani gól. Pak ale přišel na řadu právě Leverkusen, z jehož hřiště si celek z Agdamu odvezl pětigólovou nálož. I tento výsledek byl součástí fantastické série svěřenců Xabiho Alonsa, jež momentálně čítala už 10 soutěžních triumfů za sebou. Dala se tak předpokládat další výhra a jistota postupu pro německý tým.

Předzápasovou roli favorita Bayer naplňoval od začátku zápasu. Přesto jejich dominance dlouho nevedla k přímému ohrožení branky. V osmé minutě se to pokusil zvrátit Florian Wirtz, jeho pokus byl ale příliš slabý na to, aby brankáře Luňova vyděsil. Leverkusen se vepředu trápil, pokus mladého německého záložníka jako jediný mířil na branku. Ani Karabach se však nechtěl vzdát bez boje. Ve 43. minutě po dobře sehraném rohu ve vápně střílel na bližší tyč Marko Jankovič, ale pohotový Kovář jeho pokus lapil.

Do druhého poločasu vstoupili hosté tvrdou ranou Boniface, jeho pokus ovšem trefil dobře postaveného obránce. Na druhé straně si ve vápně našel centrovaný balon Abdellah Zoubir, nikým nehlídaný však nedokázal usměrnit svou hlavičku do branky. Obří příležitost spálil v 79. minutě Yassine Benzia, ke kterému doputovala zpětná přihrávka, jenže osamocený trefil míč jen těsně vedle levé tyče. Tři minuty před koncem našel střídající Jeremie Frimpong ve vápně Boniface, ten však v krkolomné pozici přestřelil. V nastavení dostal jedinečnou možnost rozhodnout zápas Boniface po hře rukou vápně a nejlepší střelec týmu svou penaltu zavěsil do pravé šibenice.

Brighton vyhrál v Amsterdamu a blíží se postupu

Ajax Amsterdam v domácí lize po angažování nového trenéra, bývalého reprezentanta Johna van 't Schipa, už díky dvěma výhrám opustil poslední příčku, ale na Evropu to stále nestačí. Doma s Brightonem prohrál 0:2. Domácí se v úvodu dožadovali penalty, ale videorozhodčí jim nedal za pravdu. Vzápětí dal gól na druhé straně Španěl Fati, který se proti Ajaxu zapsal mezi střelce i doma. Adingra z Pobřeží slonoviny výhru pojistil a Brighton je při své premiéře na evropské scéně na nejlepší cestě do vyřazovací fáze.

Hráči Servette Ženeva si ve skupině G, kterou vede Slavia, připsali první výhru. Přitom zápas v Tiraspolu pro ně nezačal dobře, domácí Šeriff, který po debaklu v Edenu vyměnil trenéra, vedl 1:0 zásluhou kamerunského útočníka Mbekeliho. Ale hostům patřil finiš, šest minut před koncem vyrovnali a gólem z penalty v nastavení výsledek otočili. Hráči moldavského týmu nepříznivý vývoj neunesli a dva z nich uviděli červenou kartu.

LASK Linec získal první body v soutěži díky výhře nad belgickým Unionem St.Gilloise 3:0. Pomohl k ní v nastavení prvního poločasu hlavičkou po rohovém kopu Ukrajinec Talovjerov, který je v Linci na hostování ze Slavie. Hosté jsou sice díky sedmizápasové vítězné šňůře doma v čele ligové tabulky, ale v Evropské lize se jim po druhé porážce postup hodně vzdálil.

Izraelský klub Maccabi Haifa byl dodneška jediný týmem v soutěži bez vstřelené branky, ale v utkání s Villarrealem nulu na kontě smazal. Postaral se o to přesnou hlavičkou senegalský obránce Seck. Šanci vyrovnat měl Trigueros, ale neproměnil penaltu. Vítěz Evropské ligy z roku 2021 však přece jen odpor soupeře zlomil a zvítězil 2:1. Vzhledem ke konfliktu v Izraeli se hrálo na neutrální půdě v kyperské Larnace, oba soupeři se střetnou ještě 6. prosince v odloženém utkání ve Španělsku.

Betis Sevilla si ve skupině C, v níž hraje i Sparta, udržel první místo díky domácí výhře 4:1 nad Arisem Limassol. Podle výsledku to tak nevypadá, ale lídr kyperské ligy, který dosud jako jediný v soutěži porazil Glasgow Rangers, potrápil i dalšího favorita. Hned dvakrát slavil vstřelený gól, ale videorozhodčí v obou případech odhalil předchozí ofsajd. Regulérní góly pak dávali jen domácí a to ještě Francouz Fekir čtvrt hodiny před koncem hned po svém příchodu na hřiště neproměnil penaltu. Až v závěru zmírnil prohru Arisu Angličan Brown.

West Ham oplatil Olympiakosu dva týdny starou porážku z Pirea a prodloužil domácí vítěznou sérii v pohárech na devět utkání. Jediný gól dal Brazilec Paquetá, který skóroval i v obou předchozích zápasech Evropské ligy. Vladimír Coufal odehrál celé utkání, Tomáš Souček nastoupil na posledních deset minut.