Ševci ze Zlína sestupují do druhé ligy. Prvoligovou příslušnost budou v baráži hájit Budějovice a Karviná

Jablonec zvítězil v pátém kole skupiny o udržení Fortuna ligy na domácím trávníku nad Zlínem 1:0, a stvrdil tak povedený konec sezony. Velkou zásluhu na zisku tří bodů měl gólman Vilém Fendrich, jenž skvělými zákroky přiváděl Moravany k šílenství. Jediným zásahem rozhodl v nastaveném čase první půle Matouš Krulich, který tak definitivně poslal Ševce do druhé ligy, kam se vracejí po devítiletém pobytu mezi českou elitou.

Situace Ševců byla křišťálově jasná, aby se vyhnuli přímému sestupu, museli na severu Čech zvítězit. Po minulém kole zavládla na zlínské Letné pachuť z rozhodnutí rozhodčích, kteří chybně neuznali gól Filipa Žáka těsně před poločasovou přestávkou. Jablonec procházel nadstavbou bez porážky a pokud by v tomto trendu pokračoval, osud soupeře z Baťova města by byl zpečetěn.

Moravané nechtěli nic ponechat náhodě a od začátku sršeli aktivitou. Velmi nebezpečný byl zejména Lukáš Bartošák, obě jeho zakončení však mířila nad branku. Po úvodním tlaku Ševců začali vystrkovat růžky i Jablonečtí. Zajímavě to zkoušel Filip Souček, jenž si všiml vyběhnuvšího gólmana Stanislava Dostála, jeho pokusu ovšem scházela přesnost. V nastaveném čase ještě zhoršil situaci hostů Krulich, který se nejlépe zorientoval v malém vápně, našel si odražený míč a uklidil ho do sítě. Vzápětí mohl srovnat v obrovské příležitosti Tom Slončík, jenomže svou hlavičkou těsně minul tři tyče.

Žlutomodří už ve druhém dějství neměli na co čekat a bez ustání se tlačili dopředu. Velkou oporou se však ukázal být Fendrich. Jablonecký 33letý gólman nejprve zneškodnil nájezd Žáka a chvíli poté vychytal i razantní střelu střídajícího Kennetha Ikugara. Svěřenci Bronislava Červenky se s ubývajícím časem dostávali do křeče a kazili i jednoduché přihrávky. Střelecké trápení Zlína potvrdil v závěru klání Ikugar, který nevyužil ani svou druhou šanci.

Přímý sestup Zlína tak byl stvrzen porážkou z neoblíbeného Jablonce. Ve druhé lize naposledy působil v sezoně 2014/2015.

Pardubice zakončily povedenou nadstavbu prvním vítězstvím nad Klokany po dvou letech

Fotbalisté Pardubic zvítězili v závěrečném kole Fortuna ligy na půdě Bohemians 1:0. O jedinou trefu se ve druhé půli postaral Kryštof Daněk, a úspěšně tak završil své roční hostování z pražské Sparty. Bohemians s Východočechy po sérii čtyř výher padli poprvé od května 2022. Červenobílí tak potvrdili výborné výkony ve skupině o záchranu, v rámci níž ovládli hned čtyři z pěti duelů a nakonec prvoligovou příslušnost bezpečně uhájili.

Zatímco v Jablonci a v Karviné se daly očekávat nervy drásající souboje o záchranu, v Ďolíčku se potkaly celky, které už měly prvoligovou příslušnost pro další ročník zajištěnou. Klokani hráli relativně bez nervů celou nadstavbu, ale až v minulém kole poprvé zvítězili, když Erik Prekop dvakrát skóroval do sítě Zlína. Pardubice našly střelce v Ladislavu Krobotovi, jenž při domácí derniéře trenéra Radoslava Kováče zazářil hattrickem.

A právě jeho výběr měl v deváté minutě první šanci, když z otočky, avšak nepřesně, pálil Pavel Černý. O chvíli později se do nadějné příležitosti dostali i Klokani. Jan Matoušek si ve vápně našel centrovaný míč, jeho následnou střelu ale na poslední chvíli zblokoval jeden z bránících hráčů. Na konci první půlhodiny po centru hlavičkoval kapitán Černý, brankář Michal Reichl však předvedl pohotový zákrok a ránu vyrazil na roh. Vzápětí se kapitán Východočechů ocitl v totožné situaci, ani tentokrát ovšem skórovat nedokázal.

Hosté dobře navázali na závěr prvního poločasu, neboť hned v první minutě druhého dějství pálil po přihrávce ze strany Daněk. Znovu však svůj tým podržel Reichl a střelu zneškodnil. Na druhé straně po bezmála 10 minutách v samostatném úniku jen těsně minul Matoušek. Přesný byl ale v 64. minutě Daněk, když si ve vápně našel míč a z dorážky překonal domácího brankáře. Trenér domácích Jaroslav Veselý poslal na hřiště několik čerstvých hráčů, i nadále však byli aktivnější Východočeši. Naději na srovnání v 77. minutě značně zkomplikoval Daniel Puškáč, když po ostrém zákroku viděl červenou kartu. Klokani si i přesto dokázali v závěru vytvořit tlak, ze kterého však vyrovnávací trefu nezapsali.

Bezstarostný souboj tak proměnily ve vítěznou rozlučku se sezonou 2023/2024 Pardubice. Další ročník začne ve druhé polovině července.

Karviná si třemi body zajistila baráž, Dynamu pomohl k pikantnímu souboji Jablonec

Fotbalisté Karviné si v pátém kole nadstavbové části Fortuna ligy pojistili výhrou 1:0 nad Českými Budějovicemi místo v baráži, ve které se utkají s druholigovým Vyškovem. Domácí rozhodli o hubeném vítězství již v prvním poločase, v němž se prosadil po rychlé kombinaci kapitán Slezanů Lukáš Budínský. Dynamo muselo na svůj osud čekat, vzhledem k výhře Jablonce nad Zlínem potkal přímý sestup právě Ševce. Jihočeši se tedy díky přízni osudu mohou připravovat na pikantní barážový dvojzápas s Táborskem.

Slezané měli v ryze záchranářském souboji velkou výhodu. Jistotu vyhnutí se přímému sestupu jim totiž mohla zajistila také remíza, zatímco Dynamo by se při nerozhodném výsledku muselo spoléhat na pomoc Jablonce proti Zlínu. Právě duel se Severočechy absolvovaly České Budějovice před několika dny, a ačkoliv začaly dvěma rychlými góly, nakonec získaly jen bod. Karvinští naopak zcela vybouchli v Pardubicích.

Od začátku nic nenasvědčovalo tomu, že se jedná o souboj týmů, které hrají o záchranu v nejvyšší soutěži. V úvodní desetiminutovce byli diváci svědky několika dobrých příležitostí na obou stranách, žádná z nich ale gól nepřinesla. Do první vyložené šance se dostal ve 29. minutě domácí Lucky Ezeh, proti jeho hlavičce se však vytáhl brankář Dynama Dávid Šípoš. O minutu později ovšem lovil míč ze sítě poté, co se Karviná jednoduchou kombinací dostala až do pokutového území, ve kterém nekompromisně zakončil gólovou akci domácí kapitán Budínský.

Po změně stran měli i nadále více ze hry zelenobílí, první velkou šancí druhého poločasu ovšem zahrozil tým z Českých Budějovic, když se v 58. minutě objevil v dobré pozici Wale Musa Alli, tváří v tvář Jiřímu Ciupovi ale zklamal. Z dorážky navíc trefil jen pravou tyč. Karviná si i přes několik nebezpečných situací ve vlastním pokutovém území hlídala jednobrankový náskok a snažila se černobílé nepouštět do soustavného tlaku. V 80. minutě mohla naopak sama rozhodnout, když se po centru Fleišmana objevil na úrovni penalty Andrija Ražnatovič, proti němuž se ale vytáhl Šípoš.

Prvoligová příslušnost Českých Budějovic tak byla porážkou ohrožena, alespoň prozatím ji však zachránil bodový zisk Jablonce proti Zlínu. Jejich barážovým soupeřem bude Táborsko, Karviná změří síly s Vyškovem. Hrát se začne 30. května.

Hradec dělí i přes další vyloučení jeden krok od Evropy, Teplice rozebral dvougólový Pilař

Fotbalisté Hradce Králové zvládli také odvetné semifinále utkání play off Fortuna ligy o Konferenční ligu a po domácí výhře 2:0 nad Teplicemi je od vysněné účasti v pohárové Evropě dělí už jen jeden zápas. Ačkoliv Východočechům před zápasem stačila i remíza, po změně stran neponechal nic náhodě Václav Pilař a dvěma přesnými trefami dal na postup svého týmu definitivní pojistku. Hráči v černobílém nakonec stejně jako v prvním měření sil dohrávali v oslabení, když se v době mezi oběma góly někdejšího reprezentačního křídelníka nechal vyloučit kapitán Petr Kodeš.

Hradec zakončil základní část Fortuna ligy až na devátém místě, přesto ho dělil jen krůček od souboje o Konferenční ligu. V play off totiž zatím předváděl vynikající výkony a nezastavil ho ani fakt, že se v Teplicích nechal asi čtvrt hodiny před koncem vyloučit Štěpán Harazim. Už v čase početní nevýhody pak rozhodl utkání žolík Matěj Koubek.

Ve vyrovnaném úvodu se do první zajímavé šance propracoval domácí Pilař, jehož tečovaná přízemní rána propadla kousek vedle pravé tyče. Na druhé straně měl na kopačce branku Albert Labík, dobře mířenou ránu mezi nohy však Adam Zadražil vychytal. Domácího gólmana vystrašil také Daniel Fila, jehož pumelice mířila příliš vlevo. Hradecké publikum mohl na sklonku poločasu rozveselit Daniel Vašulín, jeho chytrý lob přes brankáře ovšem těsně minul konstrukci.

Domácí se tak radovali až po návratu z kabin, kdy se po skvělé pobídce na zadní tyč prosadil Pilař. Chvíli nato ale Votrokům zavařil Kodeš, jenž před vápnem zatáhl za záchrannou brzdu při úniku soupeře a uviděl červenou kartu. I v oslabení se dokázali Hradečáci propracovat k pokutovému kopu, který s přehledem proměnil Pilař. Otevřenou defenzivu Teplic mohl ztrestat také Vašulín, jenž z osamocené pozice napálil pouze břevno.

Vyzyvatelem pátého celku ze skupiny o titul se tak v boji o Konferenční ligu stal Hradec Králové, který vyhrál všechny čtyři dosavadní duely play off. Hrát se bude 31. května.

5. kolo nadstavby první ligy - skupina o záchranu:

FK Jablonec - FC Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 45.+2 Krulich. Rozhodčí: Berka - Vlček, Hrabovský - Všetečka (video). ŽK: Tekijaški, Polidar, Hollý (všichni Jablonec). Diváci: 1583.

Jablonec: Fendrich - F. Souček, Tekijaški (80. Štěpánek), Hurtado, D. Souček - Kratochvíl, Nebyla (80. Hübschman) - Kanakimana (46. Čanturišvili), Náprstek (70. Alégué), Polidar - Krulich (60. Hollý). Trenér: Čížek.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Bartošák - Bužek, Janetzký (46. Ikugar) - Vukadinovič (74. Simerský), Tkáč (43. Slončík), Fantiš (68. Načkebija) - Žák (74. Reiter). Trenér: Červenka.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 0:1 (0:0)

Branka: 64. Daněk. Rozhodčí: Opočenský - Zoufalý, Kotalík - Volek (video). ŽK: Prekop - Kukučka, Míšek. ČK: 77. Puškáč (Bohemians). Diváci: 3012.

Bohemians: Reichl - A. Kadlec (84. Kozák), Křapka, Vondra - Dostál (72. Köstl), Hůlka, Beran, Hybš (76. Necid) - Matoušek (72. Mužík), Ristovski (46. Puškáč) - Prekop. Trenér: Veselý.

Pardubice: Budinský - Mareš, Halinský, Kukučka, Surzyn - Daněk, Icha, Kissiedou (79. Donát), Sychra (69. Lima) - Krobot (35. Zlatohlávek), Černý (69. Míšek). Trenér: Kováč.

MFK Karviná - Dynamo České Budějovice 1:0 (1:0)

Branka: 30. Budínský. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Antoníček - Radina (video). ŽK: Boháč (Karviná). Diváci: 2056.

Karviná: Ciupa - Raspopovič (66. Memič), Svozil, Bergqvist, Fleišman - Moses, Boháč (90.+2 Bederka) - Mikuš, Budínský (66. Čavoš), Ražnatovič (86. Regáli) - Ezeh (66. Akinyemi). Trenér: Vlk.

Č. Budějovice: Šípoš - Skalák (81. Havel), Poulolo, Králik, Trummer - Čermák (58. Hubínek), Suchan, Hellebrand (86. Zajíc) - Tranziska, Alli - Ondrášek (58. Šigut). Trenér: Lerch.

Nadstavba první ligy - odvetné utkání finále skupiny o Evropu:

FC Hradec Králové - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky: 50. a 60. z pen. Pilař. Rozhodčí: Starý - Kříž, Leška - Kocourek (video). ŽK: Juliš - Kričfaluši, Fila. ČK: 55. Kodeš (Hradec). Diváci: 7199. První zápas: 1:0, postoupil Hradec.

Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, Spáčil - Čmelík, Pudhorocký (71. Kaštánek), Dancák, Krejčí (63. Horák) - Juliš (85. Koubek), Pilař (63. Čech) - Vašulín (85. Hais). Trenér: Horejš.

Teplice: Ludha - Kričfaluši, Knapík (51. Cykalo), Mičevič - Švanda (51. Bílek), Mareček (76. Jukl), Havelka (61. Čerepkai), Labík - Trubač - Jásir (76. Bednár), Fila. Trenér: Frťala.