Neporazitelný Real! Bílý balet ve druhé půli rozhodl o vítězství nad Dortmundem ve finále Ligy mistrů

Real Madrid ovládl na londýnském stadionu Wembley sobotní finále Ligy mistrů. Bílý balet potvrdil roli favorita, když zdolal Borussii Dortmund 2:0 a slaví patnáctý triumf v soutěži. Španělský gigant tak Vylepšil vlastní rekord. V novodobé historii Ligy mistrů vyhrál všech devět finálových zápasů.

Dortmund se do Wembley vracel po 11 letech, když v roce 2013 nestačil v Londýně na Bayern. Real Madrid naopak pachuť prohraného finále novodobé Ligy mistrů neznal, když se do něj od roku 1992 probojoval osmkrát a pokaždé zvítězil. Ten vůbec největší příběh se ale zřejmě týkal dvojice německých legend, pro Kroose i Marca Reuse se totiž jednalo o poslední vystoupení v jejich osudových klubech.

Druhý jmenovaný nicméně začal pouze na lavičce náhradníků a s radostí sledoval úvodní snahu svých kolegů. Obrana nejprve odolala několika výpadům nejproduktivnějšího muže posledních tří ročníků Viníciuse Júniora a s úderem 20. minuty BVB dvakrát výrazně zahrozilo. Nejprve se hnal sám na brankáře Karim Adeyemi, jeho klička uzdravenému Courtoisovi ale byla příliš dlouhá. Krátce nato po prostrčení balonu do vápna Niclas Füllkrug zakončoval ve skluzu do tyčky. Bleskurychlý Adeyemi brzy vyzval Courtoise znovu, Belgičan však při své premiéře v této sezoně Ligy mistrů proti křižnému pokusu bezchybně zakročil. Totéž se dalo říci o střele ze 41. minuty, kterou z dálky vyslal Marcel Sabitzer.

"Musím být upřímný, Dortmund byl v prvním poločase lepší. Mohl vést o dva nebo tři góly," prohlásil sportovně Jude Bellingham.

Po změně stran se přihlásil také Bílý balet, jenž se zřejmě nechal rozhodit fanatickým fanděním příznivců Dortmundu. Kroos se postavil k exekuci přímého kopu a ranou do horního rohu pořádně protáhl Gregora Kobela. Ani hnout se naopak nemusel v 63. minutě dobře stojící Courtois, do nějž namířil svou hlavičku Füllkrug. Útočné akce klubu z Vestfálska posléze přišel oživit Reus, do osudu utkání se ale zapsal jeho dlouholetý kolega z reprezentace Kroos. Ten v 74. minutě posadil od rohového praporku míč na hlavu jen 173 centimetrů vysokého Carvajala, jenž otevřel skóre. Los Blancos od té chvíle dominovali, Kobel ovšem odolal jak šanci Juda Bellinghama, tak dalekonosnému pokusu Eduarda Camavingy. Vypadalo to tak na to, že finále Ligy mistrů popáté v řadě rozhodne jediný gól, nicméně po chybě obrany BVB ještě přidal pojistku Vinícius Júnior

"Teď jsme zklamaní, což je po zápase, v němž jsme měli takovou šanci, normální. Proti Realu Madrid si pravděpodobně nevytvoříte tolik příležitostí. My je ale měli a měli jsme z nich vytěžit víc. Stoprocentně je to ale obrovský úspěch, že jsme se do finále dostali. Dokázali jsme, že umíme hrát na špičkové mezinárodní úrovni," prohlásil švýcarský brankář poražené Borussie Gregor Kobel.

Záložník Luka Modrič s obráncem Danim Carvajalem se radují z šestého triumfu v soutěži, což se dosud z hráčů povedlo jen legendě "Bílého baletu" Pacu Gentovi. Carlo Ancelotti jako trenér zvítězil v Lize mistrů už popáté. Nejúspěšnější kouč v historii soutěže vyhrál třikrát s Realem a dvakrát s AC Milán.

Finále Ligy mistrů v Londýně:

BORUSSIA DORTMUND - REAL MADRID 0:2 (0:0)

Branky: 74. Carvajal, 83. Vinícius Júnior. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič - Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Schlotterbeck, Sabitzer, Hummels - Vinícius Júnior. Diváci: 86 212.

Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Can (80. Malen), Sabitzer - Sancho (87. Bynoe-Gittens), Brandt (80. Haller), Adeyemi (72. Reus) - Füllkrug. Trenér: Terzic.
Real: Courtois - Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos (85. Modrič) - Bellingham (85. Joselu) - Rodrygo (90.+1 Militao), Vinícius Júnior (90.+4 Vázquez). Trenér: Ancelotti.