Od nenáviděného Vinicia po neefektivní nákupy. Real urazil dalekou cestu, aby se stal nejlepším v Evropě

Od nenáviděného Vinicia po neefektivní nákupy. Real urazil dalekou cestu, aby se stal nejlepším v Evropě

Real Madrid může hodnotit uplynulou sezonu pozitivně, neboť uspěl v domácí LaLize i Lize mistrů. Začíná to vypadat, že Bílý balet nemá v Evropě aktuálně přemožitele a po čerstvém podpisu Kyliana Mbappého disponuje také nejlepším týmem. Nebylo to ale lusknutím prstu a velký podíl na tom má prezident klubu Florentino Pérez a investice ve výši 900 milionů eur.

Nebylo to hned, bylo třeba, aby si jednotlivé tahy na šachovnici v útrobách San Bernabéu sedly. Pérez pečlivě zvažoval své tahy a snažil se maximálně eliminovat možné přešlapy. Nová éra Bílého baletu se dá označit po příchodu brazilského křídelníka Vinicia Júniora.

Třiadvacetiletý hráč přišel do Evropy jako čerstvý osmnáctiletý mladík, který byl vnímán jako obrovský klenot, ale zatím stále ještě nevybroušený. Mnoho promarněných šancí, špatné a riskantní rozhodnutí. Vše si ale sedlo a velkou roli v tom sehrál italský stratég Carlo Ancelotti, který v něm dokázal probudit vražedný instinkt. Dnes patří za klíčovou tvář týmu, přesto mu celá řada fanoušků nemůže přijít na jméno pro jeho chování na hřišti i mimo něj.

Uběhlo téměř šest let, Bílý balet investoval od té doby dalších 900 milionů eur, ale velmi efektivně. Již na první pohled se zdá, že vedení klubu vsadilo na úspěch krátkodobý i dlouhodobý. A tak můžeme v kádru nalézt velká jména, která však s ohledem na věk mají celou svou kariéru ještě před sebou.

Foto: Real Madrid CF

Poučení z chyb

Z chyb se člověk učí, což možná v případě Realu Madrid platí dvojnásob. Prezident Florentino Pérez během svého prvního působení ve funkci učinil celou řadu přešlapů ve snaze vylepšit družinu přezdívanou „Galácticos“. Každé léto vyžadoval koupit nejlepšího hráče současnosti bez ohledu na cenu. Jeho strategie se zakládala na tom, že tým plný hvězd a důvěra v manažera stačí, aby Bílý balet vyhrál doma i v Evropě.

Velká jména skutečně na San Bernabéu dorazila. Luís Figo se tehdy za 60 milionů eur stal přestupním rekordem, o rok později dorazil i Zinedine Zidane, poté David Beckham či Michel Owen. Soupiska se jevila jako tým snů, až na to, že na hřišti to úplně nefungovalo. Výsledková frustrace vedla k rezignaci Péreze v únoru 2006. O tři roky později se vrátil, pod jeho rukama se následně objevila jména jako Ronaldo, Benzema, Alonso, Bale či Modrič.

Téměř desetiletá éra přinesla celou řadu úspěchů na všech frontách, ale v roce 2018 tato generace zestárla a bylo třeba kádr obměnit. Musela přijít celá řada změn, citlivých a efektivních, aby Real nevyklidil vydobyté pozice. Svou roli v tom sehrálo dobré zmapování hráčského trhu v Jižní Americe. I proto pozorovatelům padl do oka Vinícius Júnior, proto později přišel Rodrygo a v létě kádr posílí také Endrick. Nenápadnou zbraní Realu se stal hlavní skaut Juni Calafat, neúspěšný fotbalista, ze kterého se stal špičkový náborář.

Foto: Real Madrid C.F.

Talent proložený zkušenostmi

Bílý balet zaměřil svůj zrak na Jižní Ameriku, což však neznamenalo, že by ignoroval, co se děje v Evropě. Z Porta přišel v roce 2019 Éder Militão, kádr posílil také Ferland Mendy, jenž měl být dlouhodobou náhradou za Marcela. Jako velký talent byl označován Eduard Camavinga z Rennes. Chvílemi to byla taktická bitva, zda hráči přistoupí na to, že nemusí mít zpočátku pravidelné herní vytížení. Byl to případ i zmiňovaného Camavingy, který přijal roli náhradníka, aby později v sestavě přebíral otěže po Kroosovi. Pak je tu také  Aurélien Tchouaméni, jenž byl vykoupen jako náhrada za Casemira.

Hledání talentovaných mladíků však neodradilo Real Madrid vábit i hvězdy současnosti. Přestupy za velké peníze prostě k tomuto španělskému klubu neodmyslitelně patří a Los Blancos s rádi chlubí tím, že si tyto hráče mohou dovolit. Z Chelsea byl vykoupen belgický brankář Thibaut Courtois, minulého léta získal Real z Dortmundu Jude Bellinghama, což se jen několik dní po konci sezony dá hodnotit jako skvělý tah.

Představena byla i čerstvá posila Kylian Mbappé, který s PSG na ušatý pohár v Lize mistrů nedosáhl. Francouzský kanonýr věří, že by se mohl dočkat na San Bernabéu. Mistr LaLigy jej získal jako volného hráče, přesto musí nemalé peníze investovat do jeho mzdy. Panují obavy, jak se Mbappé rychle adaptuje na nové prostředí, jestli se vůbec vyplatil, ale on je hráčem, kterého si Real prostě nemohl dovolit proklouznout mezi prsty.

Foto: Profimedia

Ne vždy je to jen růžové

Nebylo to vždy dokonalé a Madrid se musel poučit z chyb. I přes skvělé nákupy vyhodil přes 200 milionů eur přes palubu. Stačí si připomenout šílený nákup Edena Hazarda, kdy někdejší hvězda Chelsea v Madridu vyhasla jak svíce. Podobný osud potkal i srbský talent z Frankfurtu Luku Joviče.

V posledních letech ale převládají pozitiva, která jsou umocňována úspěchy. Je za tím také práce Carla Ancelottiho, který se rozhodl na této adrese ještě chvíli setrvat. Podařilo se mu postavit obrovsky silný tým, který je zároveň velice mladý. Real z toho může těžit třeba i celou další dekádu, ale pak nesmí zapomenout na manuál, jak citlivě a efektivně opět své řady omladit.

Foto: Profimedia