Německá kanonáda! Domácí tým rozdrtil v zahajovacím duelu Eura Skotsko, soupeři nasázel pět branek

Fotbalisté Německa vyhráli v zahajovacím utkání sedmnáctého mistrovství Evropy nad Skotskem 5:1. Favorita poslal do vedení Wirtz, druhou branku vstřelil Musiala a krátce před poločasem proměnil penaltu Havertz. Skotsko, které navíc hrálo o deseti, když byl za penaltový faul vyloučen Porteous, inkasovalo po pauze ještě dvakrát. Poražení korigovali vlastním gólem Rüdigera. Dalšími týmy ve skupině A jsou Maďarsko a Švýcarsko.

Domácí tým vstoupil do utkání aktivně, za což byl už v 10. minutě odměněn první brankou. O tu se postaral Wirtz, jenž dostal přihrávku na hranici pokutového území a pohotovou přízemní ranou otevřel i za pomoci tyče skóre zápasu. Die Mannschaft však pokračoval v dominanci i nadále. Kai Havertz obdržel fantastický pas za obranu a po zasekávačce ve vápně předal míč Musialovi, který po povedené kličce zakončil nechytatelně pod břevno. Krátce před poločasovou pauzou byl uvnitř šestnáctky nevybíravě faulován Ilkay Gündogan, za což sudí nařídil po konzultaci s kolegou u videa penaltu, jež byla doplněna o červenou kartu pro Porteouse. Následné exekuce se ujal Havertz, jenž si počkal na pohyb gólmana a poslal balon doprostřed branky.

"V prvním poločase bylo všechno špatně. Pak jsme šli ještě do deseti. Ve druhé půli jsme se zvedli, ale už to bylo těžké," řekl televizi ITV Sport skotský kapitán Andy Robertson.

Pohodu v řadách hostitelské země dokreslil krátce po návratu ze šaten stoper Antonio Rüdiger, jehož dalekonosný pokus donutil Anguse Gunna ke kvalitnímu zákroku. Čtvrtý zásah tak přidal až v 68. minutě střídající Niclas Füllkrug, který po jednom z prvních doteků s míčem vymetl exkluzivní trefou šibenici skotské branky. Hrotový útočník Dortmundu přidal ještě další gól, ten byl ale kvůli jeho předcházejícímu ofsajdovému postavení odvolán. Ostrované zaznamenali alespoň čestný úspěch v 87. minutě, kdy si Rüdiger nešťastnou tečí hlavou srazil míč do vlastní sítě. Poslední slovo však měl Die Mannschaft, jehož střelecký účet završil povedenou ranou k tyči Emre Can.

"Asi jsme si nemohli přát lepší začátek. Jen škoda inkasované branky v závěru, jinak by to byl dokonalý zápas. I tak jsme šťastní, zvládli jsme první krok," pochvaloval si Musiala. "První zápas mistrovství proti domácímu týmu, o moc těžší jsme to mít nemohli. Dnešní duel byl jenom připomínkou toho, jak složitý nás čeká turnaj. Musíme se rychle oklepat, utkání jdou v rychlém sledu," podotkl Robertson.

Německo tedy naplnilo očekávání a domácí šampionát odstartovalo vysokým vítězstvím. Nagelsmannovy svěřence bude 19. června ve Stuttgartu čekat Maďarsko. Skotsko se pokusí napravit svůj výbuch ve stejný den v Kolíně nad Rýnem proti Švýcarsku.

Euro 2024 v Německu

Skupina A

Německo - Skotsko 5:1 ONLINE ZE zÁPASU ZDE

Branky: 10. Wirtz, 19. Musiala, 45.+1 Havertz z pen., 68. Füllkrug, 90.+3 Can - 87. vlastní Rüdiger. Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Andrich, Tah - Ralston. ČK: 44. Porteous (Skotsko). Diváci: 66 000.
Německo: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt - Andrich (46. Gross), Kroos (80. Can) - Musiala (74. Müller), Gündogan, Wirtz (63. Sané) - Havertz (63. Füllkrug). Trenér: Nagelsmann.
Skotsko: Gunn - Hendry, Porteous, Tierney (77. McKenna) - Ralston, McGregor (67. Gilmour), McTominay, Robertson - McGinn (67. McLean), Adams (46. Hanley), Christie (82. Shankland). Trenér: Clarke.

Žhavá novinka! S Eurem spouští Livesport i televizní studio. Očekávám tu nejvyšší úroveň, říká první host