Gól v závěru na 2:1? Ráno jsem řekl přítelkyni, že to tak bude, líčil nizozemský hrdina Weghorst

Nizozemský hrdina zápasu s Polskem Wout Weghorst se v roli střídajícího náhradníka cítí skvěle. To, že rozhodl o výhře Oranje hned při svém prvním doteku s míčem, není náhoda. Jako žolík se trenérovi Ronaldu Koemanovi osvědčil už v přípravě na šampionát.

Jednatřicetiletý útočník, který má bez tří centimetrů dva metry, dal gól ve třech ze čtyř přátelských zápasů a pokaždé, když přišel na hřiště až v závěru. Mezi střelce se takhle zapsal v zápasech se Skotskem, Islandem i Kanadou. Proti ní mu stačila pouhá minuta na trávníku.

Koeman mu při svém prvním angažmá u reprezentace dal v roce 2018 první šanci, ale pevné místo v sestavě si v konkurenci vynikajících útočníků Weghorst nezískal. Při 34 mezistátních zápasech hrál od první minuty jen jedenáctkrát.

NIZOZEMSKO VSTOUPILO DO EURA VÍTĚZSTVÍM. ROZHODUJÍCÍ TREFU DAL TRADIČNÍ ŽOLÍK WEGHORST

Nezapomenutelný byl pro něj čtvrtfinálový zápas na posledním světovém šampionátu v Kataru proti Argentině. Jeho tým dvanáct minut před koncem s pozdějšími mistry světa prohrával 0:2, když ho trenér Louis van Gaal zvedl z lavičky. Weghorst si dvěma góly vynutil prodloužení, ale vyřazení v penaltovém rozstřelu nezabránil. Fotbalový svět pak obletělo video, jak si s ním Lionel Messi odmítl vyměnit dres.

Útočník, který si zahrál i za Manchester United, sice patří Burnley, ale díky hostování v Hoffenheimu je na německých trávnících jako doma. Nizozemcům pomohl v kvalifikaci na Euro třemi góly. Proti Irsku to byly v obou zápasech branky, které vynesly tři body.

Podle webu UEFA se stal nejrychlejším nizozemským střelcem mezi náhradníky v historii Eura, protože gól dal za dvě minuty a 18 sekund od příchodu na hřiště. Jeho přínos ocenil i Koeman. "Museli jsme něco změnit. Wout tam přinesl svou agresivitu a stačila mu chvilka, aby to svou levačkou zametl," řekl trenér vítězů.

"Takhle jsem to cítil a představoval si to, když jsem ráno řekl přítelkyni, že to přijde dvacet minut před koncem za stavu 1:1. Bylo to jen trochu později. Pro mě ideální scénář," řekl Weghorst nizozemské televizi NOS a dodal, že jeho cílem je vrátit se domů s pohárem.