Eriksen dal gól přesně 1100 dnů po kolapsu na posledním Euru. Výhru Dánsku sebral bývalý bek Plzně

Skupina C mistrovství Evropy odstartovala remízou 1:1 mezi Dánskem a Slovinskem. Souboj kvalifikačních soupeřů střelecky odšpuntoval Christian Eriksen, jenž se na Euro vrátil po 1100 dní starém kolapsu z úvodního vystoupení Seveřanů na minulém šampionátu. Po změně stran se však sympaticky hrající Slovinci dočkali vyrovnání, když smolaře v zakončení Benjamina Šeška zastoupil šťastným zásahem levý obránce Erik Janža, který se před sedmi lety krátce objevil i v dresu plzeňské Viktorie.

Slovinskou radost z postupu na evropský šampionát od roku 2000 poněkud mírnil náročný skupinový los, který svěřencům Matjaže Keka postavil do cesty mimo jiné Dánsko, s nímž v uplynulé kvalifikaci získali ze dvou duelů jediný bod. Seveřané mohli úvodním skalpem nakročit k podobné jízdě turnajem jako před třemi lety, kdy je po vyřazení Česka zastavila Anglie až těsně před branami finále.

NIZOZEMSKO VSTOUPILO DO EURA VÍTĚZSTVÍM. ROZHODUJÍCÍ TREFU DAL TRADIČNÍ ŽOLÍK WEGHORST

Dánové brzy převzali iniciativu a prakticky nepouštěli soupeře z obranné poloviny. Přesto si první ohrožení branky připsali Slovinci, dalekonosná střela Šeška, jenž navzdory zájmu velkoklubů spojil svou budoucnost s Lipskem, proletěla těsně vedle levé tyče. Hned z dalšího útoku ale otevřeli skóre svěřenci Kaspera Hjulmanda. Jonas Wind ve vápně posunul autové vhazování patičkou na Eriksena, který si hrudí zpracoval míč a pohotově jej umístil mimo dosah Jana Oblaka. Záložník Manchesteru United způsobil zmatek v soupeřově vápně i ve 28. minutě, kdy se jeho střílený centr odrazil od 2 obránců a proskákal jen několik centimetrů od levé tyče.

Po obdržené brance osmělení Slovinci vystupňovali obléhání dánského pokutového území krátce po změně stran. Zdvojnásobit vedení svého týmu mohl v 65. minutě Rasmus Höjlund, proti jeho zakončení z bezprostřední blízkosti ale zázračně zasáhl brankář Oblak. Šance na vyrovnání přišla z přímého kopu po již několikátém faulu na Šeška, padající Andraž Šporar však centr neusměrnil do sítě. O chvíli později sám faulovaný střelou z necelých 20 metrů trefil tyč.

V 77. minutě nakonec přece jen prolomil střelecké trápení Slovinců Erik Janža, který si našel odvrácený centr a s pomocí teče Mortena Hjulmanda střelou z první překonal Schmeichela. A svěřenci kouče Keka se dokonce hnali za vítězstvím, Šporar se v 82. minutě protlačil přes obránce a střelou z úhlu zaměstnal dánského brankáře.

Návrat Slovinců mezi kontinentální smetánku tedy skončil ziskem jejich historicky třetího bodu na mistrovství Evropy. O další zabojují 20. června v Mnichově proti Srbsku. Dánsko ve stejný den vyzve v repríze semifinále z roku 2021 Angličany.

Zdroj: Herrelandsholdet