Čip, který zachránil slovenské vítězství. Jak funguje speciální technologie odhalující sporné kontakty s míčem?

V úvodu zápasu proti Slovensku se zastřeloval a zahodil dvě stoprocentní šance. Ve druhém poločase už se obávaný belgický kanonýr Romelu Lukaku prosadil, a to hned dvakrát. Ani jeden jeho zásah ale kvůli intervenci VARu neplatil a Slováci překvapivě obrali favorita skupiny E o všechny tři body. Pomohl jim k tomu i zázračný čip, který hledá sporné kontakty s míčem.

Nikdy v historii Eura nevzali rozhodčí jednomu hráči dvě branky v průběhu devadesáti minut. Až v pondělí v duelu Slovenska s Belgií. Lukaku ve druhém poločase přišel o dva přesné zásahy a hlavně druhý odvolaný gól vzbudil vlnu emocí.

Belgie se v závěru duelu hnala za vyrovnáním a v 86. minutě se podruhé v zápase dočkala. Dlouhý balón z vlastní obranné poloviny si zpracoval Lois Openda, prosmýkl se kolem stopera Denise Vavra a vyzval Lukaka ke skórování. Kanonýr, který poslední sezonu strávil v AS Řím, se z ideální pozice nemýlil a podruhé poslal míč za Dúbravku.

Ani tentokrát se však neradoval dlouho. Opakované záběry ukázaly, že Openda si při zpracování nepatrně pomohl rukou a rozhodčí nedovolenou hru nepřehlédli. Pomohl jim k tomu i speciální čip, který dokáže odhalit i ten nejtitěrnější kontakt s míčem.

Technologie z kriketu

Možná jste si toho v přímém přenosu všimli i vy. Při konzultaci se systémem VAR se v levém dolním rohu obrazovky objevila křivka znázorňující zvukové vlny, která se v okamžiku kontaktu s Opendovou rukou zvedla a nachytala záložníka Lipska v pravidly zapovězené pozici.

Přelomová novinka, která Belgičany o vyrovnávací gól připravila, pochází z kriketu, kde funguje už od devadesátých let 20. století a pomáhá odhalovat těsné kontakty míčku s pálkou.

Jak ale může fungovat ve fotbale, kde má míč na rozdíl od kriketu duši? Nová technologie je uchycena na speciálních lankách a visí tak přímo v srdci balonu. Speciální čip zaznamenává zvukové vlny plynoucí z kontaktů a svými výstupy neustále zásobuje centrálu VAR. Rozhodčí u videa proto mají přehled o všech kontaktech, které hráči s míčem mají. Tedy i o těch nepovolených, jako v případě Opendy.

SLOVÁCI JSOU PO VÝHŘE NAD BELGIÍ V EUFORII. NESMÍME USNOUT NA VAVŘÍNECH, VARUJE CALZONA. PROČ SE UČÍ HYMNU?

Pro většinu fanoušků bylo překvapením, že se celá situace vůbec přezkoumávala, protože se seběhla několik sekund před vstřelenou brankou. Pravidla UEFA jsou v tomto ohledu ale mnohem striktnější než regule evropských klubových soutěží a zkoumají i přestupky při výstavbě gólových akcí.

Slováci i díky tomu ubránili těsný náskok 1:0 a do turnaje vstoupili překvapivou výhrou. Pro Belgičany se v dalším průběhu turnaje nic zásadního nemění. V případě dvou výher postoupí do vyřazovací části turnaje, na kterém by rádi došli až k historickému titulu.