Ronaldo se proti Česku neprosadil, ale nakonec slavil. V první půli byl nejnebezpečnější, shodli se experti

EURO 2024

Úkol sice čeští fotbalisté v úterý večer splnili, když ubránili největší hvězdu Portugalska Cristiana Ronalda. Na první zápas Eura ale nebudou vzpomínat v dobrém, prohráli totiž 1:2. Slavná značka CR7 se sice drala do šancí, ale gól přes veškerou snahu nedala. Po závěrečném hvizdu však čeští reprezentanti pochodovali po trávníku s rozpaky ve tváři, naopak Ronaldo a spol. v euforii radostně křepčili.

Otazník, zda bude Ronaldo v základní sestavě, se rozplynul chvíli před výkopem. Devětatřicetiletý snajpr nejenže nechyběl na hřišti od první minuty, ještě měl ale na rukávu kapitánskou pásku. A od úvodních chvil měl velkou chuť do hry, operoval na hraně ofsajdu a česká defenziva mu nesměla dát ani milimetr prostoru.

Poprvé o sobě dal hráč působící v Saudi Pro League v polovině osmé minuty, kdy po centru snadno přeskočil Krejčího, ke štěstí Čechů ale hlavičkoval vedle. Za chvíli se dral do šance znovu, ale po souboji s Hranáčem skončil na trávníku. Hvězda sice divoce gestikulovala, ale sudí do píšťalky nezadul. Stejně tak na konci dvanácté minuty po střetu s českým kapitánem Součkem.

Staněk opakovaně vychytal Ronalda, na body to však Čechům nestačilo. Portugalsko otočilo výsledek v nastavení

Velkou pochvalu si vysloužil ve 32. minutě brankář Staněk, když skvěle zasáhl proti Ronaldovi, jenž si naběhl za obranu na kolmou přihrávku a vypálil. Česká jednička ale míč za záda nepustila. O pár desítek sekund později vykouzlil CR7 patičkou obrovskou šanci pro Vitinhu, ale ani ten neskóroval. Aktivitou hýřící Ronaldo zakončil první poločas ranou z otočky, Staněk ale opět vytáhl parádní zákrok. „Každý čekal, že to udělá a on to vážně udělal a byla z toho šance,“ říkal uznale ve studiu ČT expert Luděk Zelenka.

„Ronaldo měl dvě šance, ale dobře dohráváme balony v šestnáctce,“ konstatoval také trenér Martin Svědík v televizním studiu. „Jestli byl v první půli někdo v šanci, byl ro Ronaldo. Byl to poločas ideální pro něj. Ve vápně je pořád silný, když hrál takhle do hlubokého bloku, je velká pravděpodobnost, že se dostane do šance,“ tvrdil Tomáš Sivok, sportovní manažer Sparty, v roli televizního experta.

2008, 201u2, 2022 a 2024. Ronaldo si udržel stoprocentní bilanci proti Čechům i popáté za seboU

Deset minut po pauze se Ronaldo připomněl znovu, když se dostal k hlavičce. Tu ale stihl zblokovat Tomáš Holeš. Téměř po hodině pak Ronalda práskl do míče z trestného kopu z 24 metrů, ale Staněk jistě ukryl míč v rukavicích.

Tři a půl minuty před koncem za stavu 1:1 pak mohl být Ronaldo klíčovým mužem zápasu. Portugalci totiž dopravili míč do české sítě, ale VAR odhalil drobný ofsajd CR7. V tu chvíli to vypadalo, že Češi dosáhnou na remízu. Nakonec ale soupeř se štěstím urval výhru. A i když se rekordman v počtu nastřílených mezinárodních branek v úterý neprosadil, byl to on, kdo se po závěrečném hvizdu smál a radoval se.