Rezervy slavných značek se rozešly smírně, Chrudim slaví hladkou výhru a Zlín začal sezonu remízou

Po páteční přestřelce mezi Opavou a Vlašimí (3:3) pokračuje Chance Národní Liga v sobotu dalšími duely úvodního kola. Chrudim pod vedení nového hlavního kouče Jindřicha Tichaie smetla na domácí půdě olomouckou rezervu 3:0. Ve druhém duelu remizoval favorizovaný Vyškov s Prostějovem 0:0. Na hřišti Líšně, kde se představil exligový Zlín, branka rovněž nepadla. Rezerva Slavie po postupu do druhé ligy prohrála na půdě Táborska 1:3.

Zápas začali aktivněji hosté, hned v první minutě se ke střele odhodlal Jan Tobias Stryk, jeho pokus však skončil v rukavicích gólmana Jáchyma Šeráka. Ve 20. minutě se k první střele dostali také domácí fotbalisté a byla to hned střela gólová. Po parádním centru se k balonu dostal Jan Kozojed, míč posunul na Davida Látala, který se z hranice malého pokutového území nemýlil a rozjásal domácí fanoušky.

Chrudim ve svém útočném snažení nepolevila ani po vstřeleném gólu a byla za to odměněna ještě před koncem prvního poločasu. Nadále nebezpečný byl jednadvacetiletý Látal, svůj samostatný únik ani následnou dobrou pozici ve vápně ale zakončit nedokázal. Do dvou velkých šancí se dostal i Daniel Kosek, ani on ale druhou branku zápasu nepřidal. Ve 38. minutě se však k míči dostal Daniel Kutík, svou levačkou zamířil přesně a drtivý tlak domácích přetavil ve vedení 2:0.

Nepříznivý průběh zápasu se snažil zvrátit olomoucký František Matys, jeho hlavičkové zakončení ale skončilo těsně vedle pravé tyče. V poslední minutě první půle se ke slovu opět dostala levačka Davida Látala, který svou ranou trefil pouze břevno a do šaten se tak odcházelo za stavu 2:0 pro domácí.

Domácí pokračovali ve skvělém výkonu i po přestávce. Hned po třech minutách zahrával nebezpečnou standardní situaci Marek Kejř a svým pokusem donutil brankáře Jana Koutného ke skvělému zákroku. O necelých deset minut později se do první velké olomoucké šance dostal Moses Emmanuel Amasi, špatné vyběhnutí Šeráka ale potrestat nedokázal.

V následujících minutách se toho příliš nedělo. Dopředu se tlačili především hosté, jejich snaha ale žádnou větší příležitost nepřinesla. Jak se střílí góly jim v 79. minutě připomněl opět David Látal, který si našel centr Daniela Koska, hlavou upravil na konečných 3:0 a svým druhým gólem zápasu tak definitivně zpečetil první vítězství Chrudimi v této sezoně.

Obměněný Vyškov v úvodu sezony doma rozdával body

Sobotní dopoledne nabídlo regionální derby mezi loňským barážistou z Vyškova a Prostějovem. Vyškov po neúspěšné snaze o postup do nejvyšší soutěže, hlavně kvůli nepovedené jarní části sezony, prošel obměnou. V základní jedenáctce se objevilo hned osm Čechů, zatímco afričtí fotbalisté, kterých měl Vyškov v minulých letech plnou soupisku, zůstali jen tři.

První část úvodního dějství byla spíše oťukávací. Obě mužstva si připravila jakési náznaky akcí, ale nic nedotáhla k ohrožení brankáře. Ve 29. minutě se domácí Tom Ulbrich zjevil ve vápně, odkud prověřil brankáře Vejmolu, který si s jeho střelou poradil. Nejnebezpečnější příležitost prvního poločasu přišla až v jeho nastavení, kdy z rohu pokutového území napřáhl Patrik Schön a jeho překvapivá rána orazítkovala tyč hostující branky.

Po osmi minutách druhé půle byl opět v pohotovosti prostějovský gólman Vejmola, jehož se snažil překonat exlíšeňský záložník hájící barvy Vyškova - Tom Ulbrich. Lehce aktivnější Vyškov v následujícím průběhu druhého dějství nedokázal rozvlnit síť, dokonce měl v úplném závěru štěstí, protože ho od pohromy v podobě inkasovaného gólu zachránil Jiří Borek. Zápas tak skončil 0:0. S nerozhodným skóre mohou být o něco spokojenější svěřenci trenéra Kučery, kteří v posledních vzájemných zápasech nemají příliš lichotivé výsledky (1-1-4).

Zlín začal cestu druhou ligou remízou, bod vybojoval v deseti

Střetnutí mezi Líšní a loni sestupivším Zlínem bylo vůbec premiérovým soutěžním kláním mezi oběma kluby. Ševci po pádu do nižší soutěže mají jednoznačný cíl pro následující ročník, a to je okamžitý návrat mezi českou fotbalovou elitu. Zlínský kádr doznal před sezonou několika změn, konkrétně 11 odchodů a čtyř příchodů. Hlavně posílení o odchovance Tomáše Poznara je významnou posilou do útočné fáze pro Ševce.

Oba celky si z kraje utkání vytvořili nebezpečné situace. Nejdříve Ševci zahrozili střelou z kopaček Zviada Načkebii, jehož pokus Tomáš Vajner vytěsnil mimo tři tyče. Následně na druhé straně hřiště přišly hned tři zajímavé příležitosti, ale Jan Silný, Pavel Sokol ani Marek Polášek nevsítili branku. Marvani stupňovali dál tlak a ve 22. minutě střetnutí zahrával Sokol zajímavou standardní situaci, na níž zlínská defenziva špatně zareagovala. Následnou dorážku však pokryl Stanislav Dostál.

Vstup po poločasové přestávce vyšel lépe hostům, kteří vyvinuli v úvodních minutách tlak na útočné polovině, ten však zneutralizovala červená karta, již inkasoval zlínský rychlík Rudolf Reiter po tvrdém souboji se Sokolem. O pár vteřin později zazvonila již podruhé v zápase branková konstrukce za Dostálem, tentokrát do ní hlavičkoval srbský útočník Dušan Jokovič. Po chvíli o sobě opět dali vědět Ševci. Do domácí šestnáctky poslali dlouhý aut, jež si málem srazil do vlastní sítě kapitán Jeřábek, ale toho zachránil gólman Vajner, který vytáhl míč konečky prstů na rohový kop.

Druhá část závěrečného dějství začala nebezpečnou situací z rohového kopu celku Milana Valachoviče. Prodloužený roh zakončoval do šibenice Michal Jeřábek, jehož pokus však vytěsnil zlínský stoper Černín. V samotném závěru utkání přišla stoprocentní příležitost Líšně. Patičkou zakončoval Lukáš Raab, toho však skvěle vychytal hrdina zápasu Stanislav Dostál. Díky skvělým výkonům brankářů zápas skončil bezbrankovou remízou.

Návrat mladíků Slavie s hořkou příchutí

Sen o povýšení mezi českou smetánku se Táborsku rozpustil v baráži, kde byl o chlup úspěšnější rival z Českých Budějovic. Až na do Teplic přestoupivšího Pavla Svatka se alespoň Jihočechům podařilo udržet kmenové hráče, díky čemuž šli do utkání s B-týmem Slavie jako favorité. Hosté dali zapomenout na pád do třetí ligy okamžitým postupem zpět, sešívaní mladíci si tak vybojovali příležitost předvést se na vyšší úrovni.

Loňský aspirant na postup do nejvyšší soutěže neotálel a již v deváté minutě se ujal vedení. Lví podíl na brance měl Jan Mach, když se na pravém křídle probojoval k míči a odcentroval do vápna. Na konci povedené akce byl s umístěnou střelou k tyči Kateřiňák. Rezerva Slavie poté přeřadila na vyšší rychlostní stupeň, brzdily ji však reflexy Martina Pastornického.

Do konce prvního dějství táborská tvrz odolala, ojedinělý výpad v závěru navíc málem přinesl domácím navýšení vedení. Jakub Nečas nejdříve po důrazném průniku rozezvučnil konstrukci brány, krátce nato se musel blýsknout Ondřej Kolář proti ráně Matouše Varačky.

Druhý poločas začal jako přes kopírák, znovu totiž ochozy v Táboře rozjásala brzká trefa domácích, opět navíc v gólové akci působili stejní aktéři. Mach započal útok vybojováním balonu, jenž skončil za zády Koláře díky přesné hlavičce Kateřiňáka. Tentokrát ovšem Pražané dokázali zavčas odpovědět, 19letý žolík David Mikulanda našel centrem úspěšně zakončivšího Trédla.

Slávisté však na snížení nedokázali navázat vybudováním silnější prezence na hřišti. V závěru naopak stvrdil triumf Táborska Bojan Djordjič, když samostatným výpadem potrestal chybu v rozehrávce. Jeden z favoritů na postup tak začal novou sezonu výhrou 3:1.

Rezervy slavných značek se rozešly smírně. Baník přišel při premiéře na Spartě o sérii 18 výher

Sparta B v úvodním kole Chance Národní Ligy remizovala 2:2 s rezervou ostravského Baníku, která odehrála svůj historicky první zápas ve druhé nejvyšší české soutěži. Ostravané, kterým se v rozmezí dvou minut podařilo ve druhé půli smazat dvoubrankové manko, tak i s duely v přípravě přišli o impozantní bilanci 18 vítězných zápasů v řadě.

Pražané v minulé sezoně uhájili druholigovou příslušnost jen s dvoubodovým náskokem na sestupující Příbram, kouč Luboš Loučka si tak dal za cíl se co nejrychleji vyhnout záchranářskému pásmu. To svěřenci jiného bývalého prvoligisty Josefa Dvorníka, kteří v létě postoupili do druhé ligy spolu s rezervou Slavie a MSFL opanovali s náskokem 19 bodů, už dopředu avizovali, že jejich hlavním cílem je záchrana v soutěži.

Lépe se za vytyčeným cílem podařilo vykročit na stadionu Viktorie Žižkov sparťanům, kteří se dostali do vedení už v 10. minutě. Vojtěch Hranoš využil chytře zahraného rohového kopu Jakubem Tošnarem a volejem zhruba z 13 metrů skóroval do odkrytého rohu branky. Hranoš tak navázal na čtyři trefy z předchozího ročníku soutěže.

Ve 20. minutě mohlo být srovnáno. Na centr Petra Jaroně z pravé strany si na bližší tyči naskočil David Kašpárek, hlavičkou však mířil nad. Hned z protiútoku našel Lukáš Penxa centrem z levé strany Radka Šilera, autor 10 gólů z jarní části minulého ročníku mířil do odkryté brány, téměř jistému gólu ale pohotovým skluzem zabránil kapitán Baníku Zdeněk Říha. Z následujícího rohu však Sparta skórovala podruhé. Daniel Rus si odstavil na hranici pokutového území Michala Málka, zpracoval si odražený míč a střelou k levé tyči nedal brankáři Baníku Mikuláši Kubnému šanci zasáhnout.

V závěru poločasu mohli sparťané přidat třetí gól. Šiler po chybě v defenzivě Baníku uháněl sám na Kubného, jenže těsně před tím, než se chystal zakončit, mu zezadu vypíchl míč Říha. K odraženému míči se dostal Hranoš, z bezprostřední blízkosti však gólmana hostů nepřekonal.

Za přihlížení sportovního ředitele Sparty Tomáše Rosického či legendy Baníku Milana Baroše zahájil druhou půli lépe Baník, Guy Elekana si naskočil na rohový kop, hlavičkou však těsně minul horní roh branky. Ostravané byli aktivnější, z čehož po hodině hry rezultovalo snížení rozdílu ve skóre. Marek Jaroň podobně jako při prvním gólu Sparty poslal rohový kop za pokutové území a jeho bratr Petr parádním volejem zamířil přesně do horního rohu sparťanské branky.

Už o dvě minuty později bylo vyrovnáno. Elekana vyslal za obranu střídajícího Sašu Komljenoviče, jeho pokus brankář Sparty Jakub Surovčík vyrazil jen do nohou vracejícího se spoluhráče Jakuba Uhrinčatě, jenž si srazil míč do vlastní brány. Sparta mohla jít v 69. minutě opět do vedení, Hranoš vystřelil zpoza pokutového území, nechal však jen vyniknout gólmana Kubného.

Ve zbytku utkání se zápas změnil spíše v boj, a tak se oba týmy rozešly smírně. Rezerva Baníku získala svůj historicky premiérový bod ve druhé nejvyšší soutěži, čímž však přišla o úctyhodnou sérii 18 výher v řadě.

Neproměněná penalta a gól Necida. Varnsdorf doma remizoval s Žižkovem

Nový trenér, nová sezona, ale jen bod na úvod. Varnsdorf načal Chance Národní Ligu remízou 1:1 s Viktorií Žižkov, přestože šel už po čtvrthodině hry do vedení. Pražané si ze severu Čech odváží cenný bod díky trefě zkušeného útočníka Tomáše Necida i zahozené penaltě Martina Kouřila.

Víkendový program prvního kola Chance Národní Ligy uzavřel duel mezi Varnsdorfem a Žižkovem. Severočeský celek se v loňské sezoně zachránil až v předposledním kole a do nového ročníku vstoupil s novým trenérem Ivanem Kopeckým i změnami v kádru. Soupiska Pražanů před podzimní částí doznala jen kosmetických změn. Největší z nich je posílení útočného postu, o nějž se bude starat Tomáš Necid.

Úvodní čtvrthodina hry byla velmi opatrná, ani jeden z celků se nedostal do přímého ohrožení soupeřovy branky. V 17. minutě se poprvé měnilo skóre, když se přesným zakončením hlavou prosadil Martin Ambler. Domácí záložník mohl ve 29. minutě přidat i druhý gól, jeho pokus z přímého kopu však o několik centimetrů minul levou tyč branky, kterou strážil Martin Melichar. Žižkov srovnal stav utkání ještě před poločasovým hvizdem zásluhou Necida, jenž přesnou hlavičkou překonal Lukáše Pešla.

Zkraje druhého dějství dostali Severočeši jedinečnou možnost se opět dostat do vedení. Kouřil však zahodil pokutový kop, když zamířil doprostřed branky, kde byl připravený Melichar. V 57. minutě o sobě dal poprvé vědět Damani Camara, ani hlavička nové varnsdorfské posily ale hostujícího brankáře nepřekonala. V samotném závěru střetnutí si žižkovští fotbalisté připravili dvě stoprocentní šance, ale obě pokryl gólman Pešl a uhájil pro své barvy bod.

S odstupem dvou měsíců a několika dnů se mezi Žižkovem a Varnsdorfem zrodil totožný výsledek a Pražané tak svého nedělního soka neporazili už šest zápasů v řadě. Oba týmy si zároveň budou muset na první výhru počkat minimálně do druhého kola.

Chance Národní Liga, 1. kolo:
Chrudim - Olomouc B 3:0 (2:0)
Branky:
19. a 79. Látal, 38. Kutík. Rozhodčí: Opočenský - Matoušek, Malimánek. ŽK: Řezníček, Látal - Coufal, Křišťál. Diváci: 980.

Vyškov - Prostějov 0:0
Rozhodčí: Orel - Kotalík, Šafránková. ŽK: Piško, Štěrba - Slaměna, Ševčík, Matocha, Bartolomeu. Diváci: 1094.

Líšeň - Zlín 0:0
Rozhodčí: Zaoral - Dohnálek, Lakomý. ŽK: Sokol, Raab - Poznar, Reiter, Černín, Ndiaye, Bartošák. ČK: 55. Reiter. Diváci: 934.

Táborsko - Slavia Praha B 3:1 (1:0)
Branky: 9. a 50. Kateřiňák, 88. Dordič - 58. Trédl. Rozhodčí: Trska - Novák, Cichra. ŽK: Mach, Pastornický, Kateřiňák - Hunal, Rama. Diváci: 1337.

Sparta Praha B - Ostrava B 2:2 (2:0)
Branky: 11. Hranoš, 22. Rus - 63. P. Jaroň, 65. vlastní Uhrinčať. Rozhodčí: Bohata - Hádek, Kotalík. ŽK: Okeke, Tošnar - Krupička, Komljenovič, Elekana. Diváci: 721.

Vyškov - Žižkov 1:1 (1:1)
Branky: 17. Ambler - 41. Necid. Rozhodčí: Kotala - Kotík, Dresler. ŽK: Jirásek (Žižkov). Diváci: 865.

Pospíšil, Beneš, Macík? Jako posily je nechci, reagoval ostře kouč Opavy. Mrzely ho hloupé góly