Finále olympijského turnaje žen si zahrají Američanky a překvapivě také Brazilky, které rozstřílely favorizované Španělky

Finále olympijského turnaje žen si zahrají Spojené státy americké a Brazílie. Američanky po bitvě v prodloužení přetlačily Němky, Brazilky pro změnu čtyřmi góly sestřelily Španělky a nic na tom nezměnilo ani téměř dvacetiminutové nastavení.

Američanky si poradily s Němkami podruhé na turnaji, ve skupině je porazily 4:1 i díky dvěma gólům Smithové. Útočnice Portlandu si dnes v prodloužení naběhla za obranu na kolmici Swansonové a i v pádu dokázala přesně zakončit.

Čtyřnásobné olympijské šampionky a obhájkyně bronzu uspěly v prodloužení podruhé za sebou, ve čtvrtfinále zdolaly 1:0 i Japonsko. Získají tak medaili na sedmé z osmi olympiád, na kterých se hrál ženský fotbalový turnaj. Američanky neuspěly pouze v roce 2016 v Brazílii, kde slavily své jediné zlato právě Němky.

Španělky dosud postupovaly turnajem bez zaváhání, dnes je ale srazil už v šesté minutě kuriózní vlastní gól. Brankářka Collová při odkopu trefila spoluhráčku Paredesovou a od ní se míč odrazil do sítě. V závěru první půle Portilhová zužitkovala ideální centr do vápna a v 72. minutě přidala třetí zásah z brejku Adriana.

V závěru základní hrací doby ještě snížila Paralluelová a patnáctiminutové nastavení dalo favoritkám utkání naději, nedostaly se ale blíž než na rozdíl dvou branek. Na začátku nastavení vrátila Brazílii vysoké vedení Kerolin a skóre uzavřela znovu Paralluelová.

Brazilky jsou ve finále po 16 letech a zahrají si o premiérové zlato. Zatím mají na kontě dvě stříbra a tři bronzy.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži - semifinále turnaje žen:

USA - Německo 1:0 po prodloužení
Branka: 95. Smithová

Brazílie - Španělsko 4:2 (2:0)
Branky: 6. vlastní Paredesová, 45.+4 Portilhová, 72. Adriana, 90.+1 Kerolin - 85. a 90.+12 Paralluelová