Dvojnásobná senzace! Sparta i Slavia vyhrály a jsou jediný krok od postupu do skupiny Ligy mistrů

Fotbalisté Sparty i Slavie postoupili do závěrečného 4. předkola Ligy mistrů. Letenští po domácí remíze 1:1 vyhráli na hřišti rumunského FCSB zvítězili 3:2. O první účast v hlavní fázi "milionářské" soutěže po 19 letech se utkají s Malmö. Slavia vyhrála ve venkovní odvetě nad Saint-Gilloise 1:0 a stvrdila postup po úvodním domácím vítězství 3:1. Červenobílí se o postup do základní skupiny utkají s francouzským Lille.

Sparta do utkání nastupovala pod větším tlakem než si původně přála, jelikož v prvním utkání uhrála pouze remízu a do odvety šla s tím, že na horké rumunské půdě musí poprvé v historii FCSB porazit. Naopak úřadující rumunský mistr si z Prahy přivezl nečekaně nadějný výsledek. Zároveň se o víkendu na odvetu naladil první ligovou výhrou v sezoně.

Od začátku utkání byla vidět touha svěřenců Larse Friise dostat se do vedení a tím pádem mít osud ve svých rukou. První práci měl však sparťanský brankář Peter Vindahl, když v 11. minutě krotil tečovanou střelu domácího kapitána Dariuse Olara. Hned dvě minuty na to přeci jen propukla gólová radost na straně Pražanů, když po rohovém kopu dotlačil míč do branky Veljko Birmančevič a Sparta se tak dostala do vedení. Branka Letenských dala zápasu ještě vyšší tempo a v následujících minutách měly obě obrany spoustu práce.

Ve 28. minutě dostala Sparta obrovskou šanci zvýšit vedení. Victor Olatunji schytal ve vzdušném souboji ve vápně ránu hlavou od Joyskima Dawy a rozhodčí okamžitě nařídil penaltu. K té se postavil Veljko Birmančevič a nekompromisně vstřelil svou druhou branku v utkání. Snovou první půli jen podtrhla trefa Lukáše Haraslína ze 37. minuty, který svou oblíbenou technickou střelou překonal brankáře Stefana Tarnovana a zařídil třígólový náskok.

První velkou šanci ve druhém poločase měl Victor Olatunji v 52. minutě. Po skvělém úniku chtěl ještě obejít brankáře, Tarnovanu však jeho úmysl dokázal přečíst a balon mu zpod nohou stihl vzít. Jiskru naděje dal domácím v 60. minutě kapitán Olaru, který podobnou střelou jako Haraslín překonal Vindahla a zmenšil sparťanské vedení na dvougólové. FCSB vycítilo šanci a začalo více a více na sparťany tlačit. Kýžená branka domácích přišla v 84. minutě po hlavičce Malcona Edjoumy, který využil přesného centru Dariuse Olara. Poslední minuty utkání tak přinesly drama, které však dopadlo lépe pro české mistry.

Kanonýr Jurečka se zase trefil

Zatímco sezona belgické nejvyšší soutěže ještě neodstartovala, sešívaní se na odvetný duel naladili již třetí ligovou výhrou s čistým kontem v řadě, když porazili Olomouc po profesorském výkonu 2:0. Možná i větší rozehranost hostů se dala označit za příčinu jejich přesvědčivého triumfu před týdnem v Edenu, kdy se poprvé v novém dresu trefila kontroverzní posila Tomáš Chorý.

Jeho premiérová trefa přišla po centru Lukáše Provoda, jenž poslal nebezpečný míč do vápna také v úvodu tohoto zápasu a po této situaci se k nebezpečnému zakončení dostal Igoh Ogbu, ve složité pozici ale přestřelil. Po necelé čtvrthodině se z nezvyklé pozice u postranní čáry opřel do balonu Malick Diouf, další skvostný gól ovšem tentokrát i kvůli zákroku Anthonyho Morrise nepřidal. Po úvodních šancích českého celku se do toho opřel také Union, kromě několika náznaků však z jeho tlaku dlouho nic nevzešlo. Velké nebezpečí před Antonínem Kinským se zrodilo až pět minut před odchodem do kabin, kdy se po centru z levé strany opřel do míče hlavou Promise David, jehož pokus naštěstí pro hosty spadl jen na břevno.

I do druhého vstoupili aktivněji Belgičané, všechny jejich akce ale končily buď na úrovni slávistického vápna, nebo v rukavicích Kinského. Postupem času se domácí propracovali až k téměř 70procentnímu držení míče, za celou druhou půli si ale vypracovali jedinou ránu mířící mezi tři tyče. Stejný počet sice po změně stran vyprodukovala také Slavia, ta však byla produktivnější. V závěrečné desetiminutovce vystihl Chorý špatnou domácí rozehrávku a posunul míč na Provoda, jenž pronikl až do vápna, přihrávkou pod sebe našel neobsazeného Jurečku, a ten s klidem zakončil do odkryté sítě..

Lille narazí na Slavii, Sparta pojede do Švédska

PAOK vedl po první půli 3:2 a kráčel k postupu, už po vypršení pětiminutového nastavení ale z poslední standardní situace dotlačil míč do sítě Zätterström. Devatenáctiletý obránce navíc v prodloužení vybídl přesnou přihrávkou k rozhodujícímu zásahu kapitána Christensena. Malmö si zopakuje se Spartou souboj z roku 2014, kdy ji vyřadilo ve 3. předkole Ligy mistrů.

Lille zvítězilo doma 2:1 a na hřišti Fenerbahce dlouho drželo postupový bezgólový stav, v první minutě nastavení si ale dal vlastní branku Diakité a duel dospěl do prodloužení. V něm viděl červenou kartu obránce hostů Mandi a francouzský celek dohrával závěrečných deset minut v oslabení.

Fenerbahce si ale s ideální pozicí neporadilo. Oosterwolde zahrál ve 115. minutě ve vápně rukou a nařízenou penaltu proměnil s přehledem David. V infarktovém závěru byl blízko vyrovnání Tosun, který poslal svou hlavičku do břevna. Kouč Mourinho si tak nezopakuje souboj se Slavií, s níž se utkal v minulé sezoně Evropské ligy ještě jako trenér AS Řím.

Bialystok s českým obráncem Sáčkem v sestavě smazal na hřišti Bodö/Glimt ztrátu z domácího utkání už ve čtvrté minutě po vlastním gólu Berga, pak už ale střílel branky pouze norský mistr. Do pauzy otočili skóre Määttä s Fetem, který v 56. minutě ještě zvýšil. Pojistku přidal Högh. Bodö/Glimt čeká v dalším kole Crvena zvezda Bělehrad.

APOEL Nikósie nedal Slovanu Bratislava gól ani v odvetě. Slovenští šampioni tak udrželi náskok 2:0 z prvního duelu, od 81. minuty to měli usnadněné po vyloučení Petroviče. Slovan si o premiérovou účast v milionářské soutěži zahraje s Midtjyllandem, který po výsledcích 2:0 a 1:1 vyřadil Ferencváros. Při dnešní remíze v Budapešti odehrál za dánský tým závěrečných 20 minut obránce Gabriel.

Skotští Rangers po remíze 1:1 doma podlehli Dynamu Kyjev 0:2. Porážce nezabránil ani střídající reprezentační křídelník Černý, který odehrál celý druhý poločas. Na sobotní ligovou trefu proti Motherwellu ale nenavázal. I proto, že jeho tým hrál od 51. minuty bez vyloučeného Jefteho. V poslední desetiminutovce zužitkovali přesilovku Pichaljonok a Vološyn. Dynamo čeká souboj se Salcburkem.

ODVETY 3. PŘEDKOLA LIGY MISTRŮ

ROYALE UNION SG - SLAVIA PRAHA 0:1 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branka: 84. Jurečka. Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič - Markovič (video, všichni Srb.). ŽK: Vanhoutte, David - Zima, Diouf. Diváci: 7249. První zápas: 1:3, postoupila Slavia.
Saint-Gillloise: Moris - Mac Allister, Vanhoutte, Machida - Castro-Montes, Sadiki, Ait El Hadj (65. Rasmussen), Puertas, Teklab (69. Terho) - Rodríguez (69. Kabangu), David (81. Eckert Ayensa). Trenér: Pocognoli.
Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Zima - Masopust (64. Douděra), Zafeiris (64. Prebsl), Oscar, Diouf (82. Bořil) - Schranz (82. Jurečka), Provod (90. Jurásek) - Chorý. Trenér: Trpišovský.

FCSB - SPARTA PRAHA 2:3 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 60. Olaru, 85. Edjouma - 13. a 28. z pen. Birmančevič, 37. Haraslín. Rozhodčí: Krogh - Rasmussen, Bramsen (všichni Dán.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Olaru, Baluta, Charalambus (trenér), Lixandru, Tarnovanu - Preciado, Sörensen, Birmančevič, Kuchta, Friis (trenér). Diváci: 28.875. První zápas: 1:1, postoupila Sparta.
FCSB: Tarnovanu - Cretu, Dawa, Ngezana, Radunovič - Sut (46. Edjouma), Lixandru (71. Alhassan) - Stefanescu (46. Baeten), Olaru, Baluta (46. Popa) - Miculescu. Trenér: Charalambus.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Zelený - Preciado (53. Wiesner), Laci (84. Sadílek), Kairinen, Ryneš - Birmančevič (83. Solbakken), Haraslín (68. Daněk) - Olatunji (68. Kuchta). Trenér: Friis.

Odvetná utkání 3. předkola Ligy mistrů:

Mistrovská část:
APOEL Nikósie - Slovan Bratislava 0:0
ČK: 81. Petrovič (APOEL). První zápas 0:2, postoupil Slovan.

Bodö/Glimt - Bialystok 4:1 (2:1)
Branky:
34. a 56. Fet, 38. Määttä, 71. Högh - 4. vlastní Berg. První zápas 1:0, postoupil Bodö/Glimt.

PAOK Soluň - Malmö 3:4 po prodl. (3:3, 3:2)
Branky: 21. Taison, 43. Kulierakis, 45.+4 Živkovič - 10. a 45. Nanasi, 90.+6 Zätterström, 99. Christiansen. První zápas 2:2, postoupilo Malmö.

Ludogorec Razgrad - Karabach 2:7 po prodl. (2:3, 2:3)
Branky: 13. a 23. z pen. Duah - 45.+1 z pen. a 118. Benzia, 45.+5 a 112. Andrade, 7. Juninho, 93. Bajramov, 111. Xhixha. První zápas 2:1, postoupil Karabach.

Ligová část:
Fenerbahce Istanbul - Lille 1:1 po prodl. (1:0, 0:0)
Branky:
90.+1 vlastni Diakité - 118. David z pen. ČK: 109. Mandi (Lille). První zápas 1:2, postoupilo Lille.

Twente Enschede - Salcburk 3:3 (1:2)
Branky:
43. Hilgers, 64. Van Hoorenbeeck, 87. Steijn - 17. Kjaergaard, 25. Nene, 46. Yeo. První zápas 1:2, postoupil Salcburk.

Rangers - Dynamo Kyjev 0:2 (0:0)
Branky: 82. Pichaljonok, 84. Vološyn. ČK: 51. Jefte (Rangers). První zápas 1:1, postoupilo Dynamo.

Odvetná utkání 3. předkola Konferenční ligy:

Hlavní část:
Paide (Est.) - Häcken 1:1 (1:1)
, první zápas 1:6, postoupil Häcken;
Mornar Bar (Č. Hora) - Paks (Maď.) 2:2 (1:1), první zápas 0:3, postoupil Paks.

Odvetné utkání 3. předkola Evropské ligy:

The New Saints (Wal.) - Petrocub (Mold.) 0:0
, první zápas 0:1, postoupil Petrocub.

Sparta nás nemůže porazit, hlásí svérázný boss FCSB. Je to průměrný tým, rýpe do českého mistra