Plzeň vydřela doma v úvodním utkání play off Evropské ligy těsnou výhru, rozhodl vlastní gól v nastavení

Rozjetá Plzeň vybojovala v úvodním zápase play off Evropské ligy doma těsnou výhru nad skotskými Hearts, když rozhodla o vítězství 1:0 v nastaveném čase. Vlastní gól si dal Daniel Oyegoke. Odveta se hraje za týden v Edinburghu.

Územní převahu potvrdili Západočeši v 18. minutě, kdy kapitán Lukáš Kalvach našel centrem z pravé strany na zadní tyči Milana Havla, jehož hlavičku vyrazil reflexivním zákrokem 41letý veterán v brance Hearts Craig Gordon. Hned o chvíli později prošel po stejné straně Jan Kopic, který přízemní přihrávkou vybídl ke skórování volného Pavla Šulce, jeho pokus z 11 metrů však vykopl před brankovou čarou vracející se záložník Jorge Grant.

Ve 35. minutě mohl skórovat opět aktivní Havel po centru Erika Jirky, tentokrát hlavičkoval těsně vedle levé Gordonovy tyče. Naopak v závěru poločasu hned několikrát zahrozili hosté. Nejprve se za obranu Plzně dostal Kenneth Vargas, lob přes brankáře Tvrdoně se mu však nepovedl. Pak předvedl dva výborné zákroky gólman Tvrdoň, když během dvou minut zlikvidoval střely kapitána Hearts Lawrence Shanklanda z hranice pokutového území.

Také vstup do druhé půle vyšel lépe viktoriánům. Lukáš Červ se prokličkoval do pokutového území, Šulcovu střelu však Gordon vykopl. I když měli viktoriáni po celý zápas územní převahu, další šanci si vytvořili až v 78. minutě, kdy Kalvach předložil míč Šulcovi, v dobré pozici však trefil jen rameno stopera Stephena Kingsleyho. V nastavení druhé půle však už Plzeň udeřila. Aktivní Šulc nejprve lobem z úhlu jen těsně netrefil pravou tyč branky Hearts, v 95. minutě však už udeřilo. Z pravé strany odcentroval střídající Cadu a další střídající hráč Jhon Mosquera donutil obránce Hearts Daniela Oyegokeho k vlastnímu gólu.

Západočeši tak uhájili neporazitelnost v novém ročníku, o pátou účast v základní fázi Evropské ligy však budou muset zabojovat ještě příští čtvrtek v Edinburghu. Pomoci by jim mohlo i to, že si odložili víkendový ligový zápas s Olomoucí.

FCSB začal čtvrté předkolo remízou v Linci

Fotbalisté rumunského FCSB po vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů s pražskou Spartou remizovali v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy v Linci 1:1. RFS Riga v sestavě se záložníkem Petrem Marešem zdolala APOEL Nikósie 2:1. Odvety jsou na programu za týden.

FCSB, což je bývalá Steaua Bukurešť, minulé úterý doma podlehl Spartě ve 3. předkole "milionářské" soutěže 2:3 a "propadl" se o patro níž. Linec zahájil vzájemný souboj lépe, do vedení ho poslal Taoui, jenže za hosty srovnal v nastavení prvního poločasu Miculescu.

Třiatřicetiletý Mareš odehrál 83 minut. Riga vstřelila obě branky v úvodním dějství, APOEL snížil krátce po změně stran. Lotyšský celek si ještě hlavní fázi Evropské ligy nikdy nezahrál.

PAOK Soluň se výrazně přiblížil postupu, když doma rozstřílel Shamrock Rovers 4:0. Řecký celek tak částečně napravil vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů s Malmö, které ve středu v závěrečném předkole o elitní soutěž podlehlo doma Spartě 0:2. Právě s Pražany se v letošním 2. předkole Ligy mistrů utkal Shamrock.

Téměř jistě si Evropskou ligu zahraje na podzim i Ajax Amsterodam. Nizozemský tým triumfoval na hřišti Jagiellonie Bialystok 4:1. Výborně nakročeno mají i Ludogorec Razgrad po výhře 4:0 nad moldavským Petrocubem a Maccabi Tel Aviv po vítězství 3:0 nad Bačkou Topola, která hrála celý druhý poločas bez dvou vyloučených hráčů.

Evropská liga, úvodní zápas posledního předkola

Plzeň - Hearts 1:0 online ze zápasu zde

Branka: 90.+6 vlastní Oyegoke. Rozhodčí: Jablonski - Koslowski, Beitinger - Brand (video, všichni Něm.). ŽK: Jemelka, Koubek (trenér), Kalvach - Devlin, Vargas. Diváci: 10.506.
Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic (73. Mosquera), Kalvach, Červ, Havel (59. Cadu) - Šulc, Jirka (59. Bello) - Vašulín (73. Vydra). Trenér: Koubek.
Hearts: Gordon - Kingsley, Kent, Rowles - Taylor (75. Oyegoke), Boateng, Grant (75. Spittal), Penrice - Devlin - Vargas (89. Oda), Shankland (80. Boyce). Trenér: Naismith.

Úvodní utkání 4. předkola Evropské ligy:
LASK Linec - FCSB (Rum.) 1:1 (1:1)
RFS Riga - APOEL Nikósie 2:1 (2:0)
Molde (Nor.) - Elfsborg (Švéd.) 0:1 (0:1)
PAOK Soluň - Shamrock Rovers (Ir.) 4:0 (1:0)
Ludogorec Razgrad - Petrocub (Mold.) 4:0 (1:0)
Maccabi Tel Aviv - Bačka Topola 3:0 (1:0)
Lugano - Besiktas Istanbul 3:3 (1:1)
Dinamo Minsk - Anderlecht Brusel 0:1 (0:1)
Jagiellonia Bialystok - Ajax Amsterdam 1:4 (1:2)
Ferencváros Budapešť - Banja Luka (Bosna) 0:0
Braga - Rapid Vídeň 2:1 (1:1).

Ve Skotsku nás čeká peklo, jsem rád, že máme náskok, hlásil plzeňský kouč Koubek a chválil kouzelnou domácí půdu