Mladá Boleslav v nastavení díky Ladrově parádě vybojovala v play off Konferenční ligy doma remízu

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali ve čtvrtečním úvodním utkání play off Konferenční ligy s maďarským týmem Paksi 2:2. Středočeši dlouho vedli po vlastní brance soupeře, v závěrečné desetiminutovce ale maďarský tým dvěma přesnými zásahy otočil skóre na svoji stranu. V nastavení se ale parádně z trestného kopu vyrovnal Tomáš Ladra a srovnal na 2:2. Svěřence trenéra Davida Holoubka za týden čeká odveta na půdě soupeře.

Hráči Mladé Boleslavi vstupovali do boje o skupinovou fázi v pozici mírného favorita. Klub z města automobilů prokázal v minulém předkole ohromnou bojovnost, když v odvetném duelu smazal dvoubrankové manko a čtyřmi góly ve druhé půli dokázal nakonec izraelský Hapoel Beer Ševa vyřadit. Naději Středočechům dodávala i aktuální forma Vasila Kušeje, jenž se trefil v posledních třech soutěžních zápasech. Do cesty se svěřencům Davida Holoubka postavil Paks, tým z města, na jehož území se nachází jediná jaderná elektrárna v Maďarsku.

Energickým vstupem do utkání se ale prezentovali domácí. Už v deváté minutě vyslal Marek Matějovský skvostný centr do vápna, ke smůle obstojně zaplněné Lokotrans Arény však Lukáš Mašek nedokázal výrazněji zaměstnat brankáře Barnabáse Simona. Krátce nato se do rychlého protiútoku dostal Kušej, jehož individuální snažení bylo přerušeno dobrým obranným zákrokem zadáků Pakse. Stejný hráč se ve 28. minutě objevil v největší šanci první půle, když se po sklepnutí od spoluhráče řítil sám na Simona. Kušej se rozhodl pro zakončení k pravé tyči, jenže bránu z dobré pozice netrefil. Před odchodem do šaten se ještě nepřesnou hlavičkou prezentoval Benson Sakala.

Hosté sázeli po celý zápas na důraznou fyzickou hru, což bylo ve druhé půli ještě umocněno příchodem 198 centimetrů vysokého Barny Tótha. Mimo rohové kopy se ale Paks k ohrožení branky Matouše Trmala dostával jen stěží. Boleslavi se povedlo najít recept na obranu hostů až v 65. minutě, kdy ostrý přízemní centr z pravé strany vyslal Kušej a nešťastný stoper Akos Kinyik si jej při snaze zablokovat Sakalu srazil do vlastní sítě.

Pár okamžiků poté sudí nařídil penaltu pro Paks, po dlouhém pětiminutovém přezkoumání se ji ale nakonec rozhodl odvolat. V 80. minutě ovšem hosté vyrovnali, když si veterán Bode pohrál na hranici vápna s Dominikem Kostkou a střelou do protipohybu Trmala srovnal. Tím však 37letý hráč neskončil, neboť pět minut před koncem utekl po pravé straně a milimetrovým pasem našel Kristof Pappa, který jednoduše nasměroval míč do sítě.

Boleslav v závěru svého soupeře zatlačila, což vyústilo nejen v červenou kartu pro Benceho Lenzsera, ale po přímém kopu Ladry ze sedmé minuty nastavení i ve vyrovnávací gól. Středočeši tak pojedou příští týden do Maďarska v podobné pozici jako v předešlém kole s Beer Ševou.

Finalista Konferenční ligy Fiorentina hrála doma s Puskás Akadémií jen 3:3

Dvojnásobný finalista fotbalové Konferenční ligy Fiorentina hrála ve 4. předkole doma s maďarským klubem Puskás Akadémia 3:3. Antonín Barák byl jen na lavičce domácích, zato v týmu hostí odehráli Patrizio Stronati i Jakub Plšek celé utkání. Tomáš Pekhart byl jako střídající náhradník u výhry Legie Varšava nad kosovským klubem Drita 2:0.

Španělský brankář Fiorentiny De Gea na svou premiéru v novém působišti po přestupu z Manchesteru United nebude rád vzpomínat. Během úvodních dvanácti minut šel dvakrát pro míč do sítě po Nagyho penaltě a střele Fina Soisala. Ještě do přestávky Sottil snížil a ve druhém dějství se trefili Argentinec Martínez Quarta a střídající Kean, ale Polák Golla v poslední minutě zajistil hostům remízu.

Drita se musela ve Varšavě už od 30. minuty obejít bez vyloučeného ghanského záložníka Gomdy a početní převahu po změně stran využil přesnou hlavičkou slovinský útočník Kramer. V závěru ho vystřídal Pekhart, který v předchozích čtyřech pohárových zápasech dal dva góly. Tentokrát si bilanci nevylepšil, ale další náhradník Španěl Gual zajistil Legii do odvety dvoubrankový náskok.

The New Saints mají blízko k tomu, aby se stali prvním zástupcem Walesu ve skupinové fázi evropských pohárů. Klub, který před třemi lety doma porazil Viktorii Plzeň 4:2 a pak s ní vypadl až na penalty, si dnes z Litvy odvezl slibnou výhru 3:0 nad Panevežysem.

Nejlepší pozici si pro odvetu zajistila Omonia Nikósie, když rozdrtila Ziru z Ázerbájdžánu 6:0. A to ještě Kapverďan Semedo neproměnil penaltu, čímž se připravil o hattrick. Kyperský klub vyhrál v Konferenční lize i svůj pátý zápas.

Přemožitel Baníku Ostrava FC Kodaň zdolal doma Kilmarnock 2:0. Třináct minut před koncem proměnil Nizozemec Dicks penaltu a v šesté minutě nastavení přidal druhý gól Falk. Pro skotský klub to byla první porážka v soutěži.

Ukrajinský Kryvbas hrál s Betisem Sevilla stejně jako proti Plzni v Košicích a opět prohrál, tentokrát 0:2. Argentinec Avila potřeboval na první gól jen třináct minut, druhý dal jmenovec španělské hvězdy Rodri.

Úvodní utkání 4. předkola Konferenční ligy

FK MLADÁ BOLESLAV - PAKSI FC 2:2 (0:0)

Branky: 65. vlastní Kinyik, 90.+7 Ladra - 80. Böde, 85. Papp. Rozhodčí: Kikačeišvili - Achvlediani, Gabisonia - Aptsiauri (video, všichni Gruz.). ŽK: Papp, Windecker. ČK: 90.+6 Lenzsér (všichni Paks). Diváci: 4029.
M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek - Sakala, Matějovský - Mašek (83. Jawo), Mareček (58. Langhamer), Kušej (83. Pulkrab) - Ladra. Trenér: Holoubek.
Paks: Simon - Ötvös, Kinyik, Lenzsér - Kovács (90.+4 Vas), Windecker, Vécsei (78. Balogh), Papp, Osváth - Haraszti (78. Böde), Zimonyi (46. Tóth, 90.+8 Silye). Trenér: Bognár.