Sparťanské boje o Ligu mistrů: Překážka Hapal i Rosického gól. Friis by mohl navázat na Straku

Klíčový den je tu. Sparta je jeden zápas od účasti v Lize mistrů po 19 letech. Pokud zvládne odvetu s Malmö, dosáhne svého vysněného cíle. Jak ale vypadaly předešlé bitvy o účast v Champions League? Pražané narazili v poslední fázi na různé protivníky, ale poslední úspěšné předkolo se datuje k létu 2004, kdy slavil výběr Františka Straky.

Poslední úspěch

2004/05 – Ferencváros

Ferencváros - Sparta 1:0 (26. Vágner)

Sparta - Ferencváros 2:0 (45. Zelenka, 114. Homola)

Pro tým Františka Straky úvodní duel v Budapešti nedopadl ideálně. Po zaváhání obránce Jiřího Homoly se k zakončení dostal český útočník Robert Vágner a propálil Jaromíra Blažka. Sparťané tak museli v odvetě stahovat manko. Na Letné byli lepším týmem, což vygradovalo brankou Lukáše Zelenky ve 45. minutě.

Šlo se do prodloužení a v něm se odvděčil Homola postupovou trefou. Ve skupině následně rudí narazili na Manchester United, Olympique Lyon a Fenerbahce. Tehdy tři silné evropské celky, které však paradoxně v současné době Champions League nehrají.

Nejtěžší pokus

2007/08 – Arsenal

Sparta - Arsenal 0:2 (72. Fábregas, 90. Hleb)

Arsenal - Sparta 3:0 (8. Rosický, 82. Fábregas, 89. Eduardo)

Po dvou zápasech v základní skupině ročníku 2005/06 se Sparta potkala s Arsenalem i v předkole. Londýnský klub už byl sice bez útočníka Thierryho Henryho, ale sílu měl pořád extrémní. V jeho kádru figurovala jména jako Van Persie, Fábregas, Rosický či Hleb. První velkou šanci měl přitom domácí Jan Rezek, jehož pokus z 9. minuty vytáhl brankář Lehmann na tyčku.

Arsenal postupně pookřál a trestal. Po velké chybě v rozehrávce vstřelil úvodní gól Fábregas a hosté už si vítězství pohlídali. V závěru přidali ještě pojišťovací branku. V Londýně už se zázrak nekonal. Sparta naopak prohrála třígólovým rozdílem, přičemž první branku jí vstřelil současný sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Zrádný soupeř

2008/09 – Panathinaikos

Sparta - Panathinaikos 1:2 (30. Kulič - 24. vlastní Kučera, 60. Simao),

Panathinaikos - Sparta 1:0 (90. Souza)

Do Řecka se českým klubům nikdy nejezdilo s chutí. Když tedy výběr Vítězslava Lavičky vyfasoval pro boj o Ligu mistrů Panathinaikos, reakce na los bylo rozporuplné. První zápas začal kuriózní rybičkou do vlastní branky obránce Štěpán Kučera. Marek Kulič sice bleskově vyrovnal, ale řecký soupeř se vrátil na koně trefou Simaa v 60. minutě.

Do Atén jela sparťanská výprava s cílem pokusit se ještě zvrátit osud, ale za 90 minut nevstřelila branku, naopak v poslední minutě základní hrací doby ji potrestal Souza.

Šokující vyřazení

2010/11 – Žilina

Sparta - Žilina 0:2 (51. Ceesay, 73. Oravec)

Žilina - Sparta 1:0 (19. Ceesay)

Trenér Pavel Hapal připravil Spartu o postup do Ligy mistrů. V létě 2010 po zisku mistrovského titulu si na Letné mnuli ruce, že mají v play off hratelného soupeře. V týmu byli Jaromír Blažek, Tomáš Řepka, Erich Brabec, Juraj Kucka, Libor Sionko, Wilfried Bony či Léonard Kweuke. Rudí si na postup opravdu věřili.

Ovšem už úvodní bitva vyvedla Pražany z omylu. Slovenský celek, za nějž chytal například Martin Dúbravka, vyhrál 2:0. Blažka a spol. čekala těžká šichta v odvetě. Ovšem bez stoperů Řepky a Brabce. Na Slovensku měli Pražané kupu šancí, dokonce neproměnili i penaltu, a tak se radovali "šošoni", kterým navíc udělal radost gólem nepolapitelný Ceesay a Hapal a spol. slavili postup.

PANÁK O RRAHMANIM: SKVĚLÉ ZAKONČENÍ LEVOU I PRAVOU! KRITIKA BIRMANČEVIČE? PROHRÁVÁME A VÍTĚZÍME JAKO TÝM