Sparta si po 19 letech zahraje Ligu mistrů. Postup z penalty posvětil Haraslín

Pražská Sparta zvládla zápas dvacetiletí a po výhře 2:0 nad švédským Malmö v odvetě čtvrtého předkola Ligy mistrů se poprvé od roku 2005 představí v hlavní fázi milionářské soutěže. První poločas přinesl neproměněnou penaltu na každé straně, přičemž tu domácí zahodil Veljko Birmančevič. V 80. minutě dostal ze stejné situace šanci skórovat Lukáš Haraslín, jenž se tentokrát nemýlil. Definitivní razítko na postup pak dala čerstvá posila Letenských Albion Rrahmani.

Sparta udělala oproti zápasu v Malmö jedinou změnu, ale zato velmi překvapivou. Angela Preciada nahradil na pozici pravého obránce Tomáš Wiesner. Její soupeř udělal tři změny, včetně jedné vynucené, nejlepší hráč Malmö z úvodního duelu Sebastian Nanasi totiž v pátek přestoupil do Štrasburku.

Po minutovém aplausu vestoje pro v pondělí zesnulou švédskou trenérskou legendu Svena-Görana Erikssona přišel opatrný úvod, který v 16. minutě ale utnul hvizd zkušeného francouzského rozhodčího Clémenta Turpina, který za držení Asgera Sörensena Nielsem Zetterströmem odpískal po rohovém kopu Sparty penaltu. K té si stoupnul stejně jako v sobotu v ligovém zápase se Slováckem Veljko Birmančevič, bohužel pro sparťany však tentokrát branku po pomalém rozběhu přestřelil.

Ve 25. minutě naopak postrčil Martin Vitík rukama k zemi v pokutovém území kapitána Malmö Anderse Christiansena a také tentokrát Turpin ukázal na značku pokutového kopu. Toho se ujal sám faulovaný hráč, brankář Peter Vindahl však skokem k pravé tyči jeho pokus vyrazil a Victor Olatunji odkopl odražený míč do bezpečí. Ve 34. minutě to byla naopak opět Sparta, kdo mohl jít do vedení, Birmančevič přihrávkou napříč celým pokutovým územím vyzval ke skórování Haraslína, tomu však míč odskočil a odkrytou bránu z 10 metrů vysoko přestřelil.

Do druhé půle vstoupili lépe hosté, Penovu střelu z malého vápna po rohovém kopu však ve skluzu srazil Vitík, Soren Rieks se po Christiansenově kolmici ocitl zcela sám před Vindahlem, míč si ale špatně zpracoval a gólman Sparty jej vytlačil mimo střelecký úhel. Po hodině hry naopak napřáhl zpoza pokutového území Qazim Laci a levačkou zakroutil míč jen těsně vedle pravé tyče.

V 67. minutě už se fanoušci Sparty radovali po Haraslínově klasické obalovačce na zadní tyč, v době přihrávky však byl v ofsajdovém postavení, a tak Turpin gól neuznal. O pět minut později měl gól na noze Kaan Kairinen, z přímého kopu ovšem poslal míč jen do břevna.

V 78. minutě se vřítil do pokutového území střídající Preciado, jehož podrazil Busanello a Turpin už potřetí odpískal pokutový kop. K němu se tentokrát postavil Haraslín a střelou do horního rohu brány nedal gólmanovi šanci. Muž zápasu Haraslín navíc o pět minut později umotal u brankové čáry dva protihráče, předložil na malé vápno míč osamocenému Rrahmanimu a nejdražší hráč v historii Sparty poslal ve skluzu míč do odkryté brány. V závěru ještě Vindahl udržel čisté konto po skvělém zákroku proti střele Jense Strygera Larsena, a Sparta tak i ve druhém zápase zvítězila 2:0.

Letenští si po 19 letech zahrají v hlavní fázi Ligy mistrů, za což si přijdou na 18,62 milionu eur (zhruba 466 milionů korun). V nové "ligové" fázi soutěže je čekají čtyři domácí zápasy a čtyři duely na hřišti soupeře.

Sparta Praha - Malmö FF 2:0 (0:0)

Branky: 80. Haraslín z pen., 83. Rrahmani. Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Delajod (video, všichni Fr.). ŽK: Vitík, Panák, Rrahmani - Zätterström, Peňa, Christiansen. Diváci: 18.215. První zápas 2:0, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Wiesner (69. Preciado), Laci, Kairinen, Ryneš - Birmančevič, Haraslín (88. Krasniqi) - Olatunji (69. Rrahmani). Trenér: Friis.

Malmö: Dahlin - Rösler (73. Bolin), Jansson, Zätterström - Stryger, Peňa, Johnsen (86. Loukili), Busanello - Rieks (59. Botheim), Kiese Thelin, Christiansen (73. Ali). Trenér: Rydström.