Šlágr v Opavě pomohl Chrudimi do čela druholigové tabulky, Jihlava po odvolání trenéra poprvé v sezoně vyhrála

Jihlava porazila v rámci osmého kola Chance Národní Ligy na své půdě Žižkov 2:1. Hostům nepomohla ani úvodní trefa nejlepšího střelce soutěže Tomáše Necida. Domácí, kteří po fiasku v domácím poháru už nevedl vyhozený trenér David Oulehla, otočili zápas dvěma přesnými zásahy, přičemž ten rozhodující obstaral v 55. minutě Filip Šancl. V dalších zápasech Opava podlehla Chrudimi 1:2 a Vlašim zdolala rezervu Sigmy Olomouc 3:0.

Úvod zápasu se nesl ve znamení nepřesných nákopů, ale v sedmé minutě ráz utkání změnil právě Necid, když na levé straně pokutového území Vysočiny našel Michaela Höniga, který mu přihrávku opětoval na penaltový puntík, odkud se už bývalý reprezentant nemýlil a vstřelil šestou branku v sezoně. Tento úspěch uvolnil pražskému celku nohy a od té doby byl v zápase lepší než jeho sok.

Stav platil až do 30. minuty, kdy byl Justin Araujo-Wilson faulován v levém meziprostoru. Jakub Selnar z přímého volného kopu poslal střílený centr na hranici malého vápna, kde jej hlavou přizvedl Matúš Lacko. Na tuto teč už nezvládl Martin Melichar zareagovat. Jihlava zahrozila ještě ve 40. minutě po rohovém kopu, střela Arauja-Wilsona se ale přes blok žižkovských do sítě nedostala. Domácí si chtěli v závěru první půle dojít pro vedení, ale Lacko hlavičkou pouze donutil Melichara k dobrému zákroku.

Druhý poločas začaly oba celky aktivně, ale ani Radek Křivánek, ani střídající Dominik Gembický nemířili přesně. V 55. minutě Šancl aktivně napadal gólmana Melichara, což vedlo k chybě hráče Žižkova, a 19letý záložník domácích si tak připsal první branku v sezoně a poslal Jihlavu do vedení. V 66. minutě šli tři domácí hráči na jediného stopera Žižkova, ale Selnar druhý úspěch v zápase po nepřesné koncovce neslavil. Melichar si připsal další dobrý zákrok po střele Křivánka z pravé strany velkého vápna, a držel tak naděje na bodový zisk pro Žižkov. Jiří Sodoma měl pocit, že jeho rána z bezprostřední blízkosti znamenala v 83. minutě vyrovnání, jenže podle názoru asistenta rozhodčího zvládla jihlavská defenziva udržet míč ještě před brankovou čarou, a Sodoma si tak místo gólu vykoledoval pouze žlutou kartu za protesty. Stejný hráč se přeci jen dokázal prosadit o necelé dvě minuty později, tentokrát mu ale zkazil radost ofsajd.

Jihlava tak i přes nervózní závěr vyválčila doma první vítězství v sezoně a odlepila se ode dna tabulky. Žižkov na první výhru na hřištích soupeřů stále čeká.

Specialista na slezské týmy Toml poslal Chrudim do čela druhé ligy

Lépe do utkání vstoupili Slezané, kteří svou převahu přetavili v první vážnější šanci. Zakončení Matěje Helešice z 18. minuty vyrazil hostující gólman Jáchym Šerák na roh. Šerák pak Východočechy podržel i ve 29. minutě, kdy se z hranice velkého vápna pokoušel otevřít skóre Jakub Rezek. Chrudimský brankář byl i v tomto případě pozorný a bravurním zákrokem vyrazil na další rohový kop.

První půle nakonec branku nenabídla. Hosté se v jejím závěru několikrát osmělili směrem dopředu, po hříchu si však nepřipsali ani jednu střelu a rozhodně nepřipomínali druhý nejlepší tým tabulky, který v sedmi předchozích duelech nasázel 15 branek.

Po hodině hry se poprvé měnil stav a ačkoliv Chrudim doposud nezaznamenala jediné zakončení, pohotový Toml jí po nekompromisní dorážce poslal do vedení. Po třech minutách se navíc hostům podařilo odskočit na rozdíl dvou gólů, když přihrávka od Samuela Šimka našla Davida Látala, jenž překonal domácího Matouše Babku podruhé v krátkém sledu.

Domácí se snažili o odpověď, snaha Mužíka a Rataje ovšem ke kýženému snížení nevedla. Na to si Slezané museli počkat až do druhé nastavené minuty, ve které zadělal na závěrečné drama Papalelé. Víc už toho Opava nestihla, a tak po čtyřech výhrách v řadě poznala tentokrát před domácím publikem hořkost porážky.

Vlašim rozstřílela olomouckou rezervu, druhé vítězství sezony řídil kmenový hráč West Hamu

Oba celky si vstup do nové sezony určitě představovaly jinak. Domácí slavili soutěžní vítězství naposledy v červenci, naopak hosté stále čekají na první body z venkovních zápasů, a nedaří se jim tak navázat na skvělou loňskou sezonu. První šance utkání přišla v 19. minutě, když se po rohovém kopu dostal k balonu zkušený Vít Beneš, jeho přízemní střela však mířila mimo tři tyče.

V následujících minutách už převzala iniciativu domácí Vlašim a po půlhodině hry otevřela skóre pátečního zápasu. Skvělou práci odvedl Petr Kurka, který obešel obránce, poslal do vápna přesný centr na Rosu a ten už neměl problém uklidit míč k pravé tyči olomoucké branky. První poločas už další gól nepřinesl, a do šaten se tak odcházelo za stavu 1:0.

Svěřenci Aleše Majera pokračovali ve skvělém výkonu i ve druhém dějství a hned po dvou minutách přidali další přesnou trefu. Odražený míč se v pokutovém území odrazil přímo na nohu Filipa Lehkého, který měl už snadnou práci a poslal domácí do dvougólového vedení. Krátce po hodině hry navíc vyslal nepříjemnou ránu na zadní tyč Peter Kareem, jehož pokus vyrazil Tomáš Digaňa pouze k volnému Martinu Šubertovi, jenž se nemýlil a pojistil tři body pro Vlašim.

Chance Národní Liga - 8. kolo:

Jihlava - Žižkov 2:1 (1:1)
Branky: 31. Lacko, 55. Šancl - 7. Necid. Rozhodčí: Machálek - Dohnálek, Marek. ŽK: Jágrik, Franěk - Řezáč, Sodoma, Tregler. Diváci: 472.

Opava - Chrudim 1:2 (0:0)
Branky:
90.+2 Papalelé - 60. Toml, 63. Látal. Rozhodčí: Volek - Pochylý, Žurovec. ŽK: Papalelé, Pejša, Málek, Kozák - Kosek, Šimek, Černý, Šerák. Diváci: 1630.

Vlašim - Olomouc B 3:0 (1:0)
Branky: 30. Rosa, 47. Lehký, 62. Šubert. Rozhodčí: Bohata - Novák, Šafránková. Bez ŽK. Diváci: 415.