Derby plné vášní rozhodl Gabriel. Arsenal se po výhře nad Spurs přiblížil špici tabulky

Bitva o severní Londýn v rámci čtvrtého kola Premier League mezi domácím Tottenhamem a Arsenalem skončila výhrou Kanonýrů 1:0. Derby dostálo svému jménu již v první půli, rozhodčí v ní totiž tasil hned sedm žlutých karet. Rozhodující moment pak nastal krátce po hodině hracího času, kdy se prudkou hlavičkou po rohovém kopu prosadil Gabriel, jehož zásah katapultoval Gunners na druhé místo za vedoucí Manchester City.

Vstup do utkání patřil ve všech ohledech domácím. Dominance Spurs na míči přímo vyústila v gólovou příležitost Dejana Kulusevského zevnitř vápna, David Raya si ale se střelou k tyči poradil na výbornou. Kanonýrům poté chtěl pomoci vytěžit z pasivní role maximum Kai Havertz, jeho hlavička však skončila v rukavicích Guglielma Vicaria. Následně zčistajasna běžel ze strany sám na brankáře Gabriel Martinelli, nicméně ukvapeným pokusem nechal zazářit Vicaria. Připsat si premiérový zásah v dresu Tottenhamu poté mohl několikrát Dominic Solanke, od návratu po drobném zranění však ještě nenašel herní pohodu.

Po výměně stran se poměry na hřišti zdály vzhledem k držení míče vyrovnané, vypracovaných šancí ale na obou stranách ubylo. Fanouškům hostí tak zajisté udělalo radost, že první příležitost druhého dějství byla v 64. minutě hned gólová. Nemilosrdná skrumáž v pokutovém území před rohovým kopem Bukaya Saky měla vítěze v Gabrielovi, jenž po uvolnění vyslal prudkou hlavičku pod břevno. Kohouti si následně nenechali srazit hřebínek a aktivně si šli za vyrovnáním. Organizovaná defenziva i špetka štěstí však znamenala, že Kanonýři tři body ubránili.

"V té situaci, ve které Arsenal byl, je to výborné vítězství. Týmu to dá sebevědomí. Nebyl to Arsenal, jaký známe, odbránil to celý tým. Ve druhé půli nepustil soupeře do šance. Defenzivně to odmlátili," hodnotil bývalý záložník Arsenalu a současný sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický derby pro CANAL+Sport.

Arsenal bez opor nepředváděl obvyklý výkon, ale o to je podle Rosického výhra cennější. "Bojovali jeden za druhého a rozhodla standardní situace. Ty jsou v dnešním fotbale zásadní. Arteta na ně dbá. Arsenal má jasnou tvář směrem do ofenzivy, ví, jak hrát v defenzivě, při standardních situacích jsou silní. Je to komplexní tým," konstatoval Rosický. Bylo zjevné, že mu výhra Kanonýrů udělala radost.

A co říkal na to, že se na hřiště dostal v barvách Arsenalu také hvězdný Sterling? "Rozumím, proč ho brali. Umí se prosadit v situacích jeden na jednoho. Je platný rychlostí, zkušeností i technickou vybaveností. Ale na soudy, jak se v Arsenalu předvede, je brzy," dodal.