Slovan dostal v Lize mistrů nařezáno, Krejčí nastoupil v základní sestavě Girony. Ta smolně padla na půdě PSG

Fotbalistům Slovanu Bratislava se úvodní vystoupení v hlavní fázi Ligy mistrů nepovedlo. Celtic jim na domácí půdě uštědřil debakl 5:1. Manchester City na domácí půdě jen remizoval s Interem Milán 0:0, stejným výsledkem skončil i duel mezi Boloňou a Šachtarem. Dortmund vyhrál na hřišti FC Bruggy 3:0 a PSG v poslední minutě urval výhru nad Gironou, v jejímž dresu nastoupil od první minuty obránce Ladislav Krejčí.

Krejčí po letním přestupu ze Sparty odehrál v úvodních pěti kolech španělské ligy jen 10 minut, dnes ale poprvé dostal šanci v základní sestavě. Pětadvacetiletý český reprezentant brzy inkasoval žlutou kartu, pak ale předvedl dobrý výkon. Blýskl se na začátku druhé půle, kdy v úniku dostihl Dembélého a ve vyložené šanci mu čistě vypíchl míč.

Pařížané měli po celé utkání výrazně navrch, ale dlouho se trápili v koncovce. Po hodině hry trefil břevno Dembélé, v 85. minutě selhal sám před brankářem Gazzanigou Hakimí. Hostující gólman byl dlouhou spolehlivý, ale v poslední minutě zaváhal a nechal si projít do sítě lehký centr Mendese z levé strany.

Manchester City v souboji dvou budoucích soupeřů Sparty nedokázal proti Interu Milán navázat na vítězství 1:0 z loňského finále soutěže. Už o poločase musel zřejmě kvůli zranění střídat domácí režisér hry De Bruyne, anglický šampion měl i tak v druhé půli několik šancí, ale neprosadil se ani v závěru střídající Gündogan.

Slovan Bratislava se v hlavní fázi Ligy mistrů představil poprvé, předtím si zahrál jen dřívější Pohár mistrů evropských zemí. Slovenský šampion však v Glasgow na Celtic vůbec nestačil a inkasoval hned pětkrát. Porážku o čtyři branky v pohárech utrpěl Slovan i v minulé sezoně v kvalifikaci Evropské ligy, kdy venku podlehl Arisu Limassol 2:6. Celtic si naopak připsal své nejvyšší vítězství v hlavní fázi Ligy mistrů.

Boloňa při premiéře v základní části Ligy mistrů na rozdíl od Slovanu bodovala, s Šachtarem Doněck remizovala bez branek. I když měl italský celek při svém návratu do nejprestižnější klubové soutěže po 60 letech výraznou střeleckou převahu, nejblíže k vítězné brance byl ukrajinský šampion, ve čtvrté minutě ale Heorhij Sudakov neproměnil penaltu.

Boloňa, která se do hlavní fáze Ligy mistrů kvalifikovala z pátého místa v minulé sezoně italské ligy, se v nejprestižnější klubové soutěži doposud představila jen v roce 1964, kdy se tehdejší Pohár mistrů evropských zemí hrál vyřazovací fází. Hned v úvodu musela čelit penaltě, záložník Sudakov však pokutový kop zahrál mizerně a nenavázal na gól z minulého týdne při prohře ukrajinské reprezentace 2:3 v Lize národů s českým týmem.

Dortmund v Bruggách potvrdil roli mírného favorita a zvítězil 3:0, všechny tři branky ale dal až v posledních dvacetiminutovce. Dvakrát se trefil Bynoe-Gittens. Borussia udržela neporazitelnost v sezoně.

Liga mistrů se hraje v novém formátu. Tradičních osm čtyřčlenných skupin nahradila ligová fáze, v níž všech 36 týmů tvoří jednu tabulku. Každé mužstvo odehraje čtyři zápasy doma i venku, dohromady proti osmi různým soupeřům. Prvních osm celků postoupí přímo do osmifinále, kluby na devátém až 24. místě čeká úvodní kolo vyřazovací fáze.

1. kolo fotbalové Ligy mistrů:
Sparta Praha - Red Bull Salcburk 3:0 (2:0)
Branky:
2. Kairinen, 42. Olatunji, 58. Laci. Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež - Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Vitík - Gourna-Douath. Diváci: 17.620.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Zelený - Preciado, Kairinen, Laci (83. Sadílek), Wiesner (71. Ryneš) - Birmančevič, Haraslín (71. Krasniqi) - Olatunji (64. Rrahmani). Trenér: Friis.
Salcburk: Blaswich - Dedič, Piatkowski, Blank, Mellberg (46. Diambou) - Capaldo, Bajčetič (83. Ratkov), Clark (66. Gourna-Douath) - Nene (57. Daghim), Yeo (57. Konaté), Gloukh. Trenér: Lijnders.

Boloňa - Šachtar Doněck 0:0
Rozhodčí: Saggi (Nor.).

Celtic Glasgow - Slovan Bratislava 5:1 (1:0)
Branky: 17. Scales, 47. Furuhaši, 56. Engels z pen., 70. Maeda, 87. Idah - 61. Wimmer. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).

FC Bruggy - Borussia Dortmund 0:3 (0:0)
Branky:
76. a 86. Bynoe-Gittens, 90.+5 Guirassy z pen. Rozhodčí: Peljto (Bosna).

Manchester City - Inter Milán 0:0
Rozhodčí: Nyberg (Švéd.).

Paris St. Germain - Girona 1:0 (0:0)
Branka:
90. Mendes. Rozhodčí: Siebert (Něm.).

Sparta má za sebou snový vstup do Ligy mistrů! Nad Salcburkem vyhrálo rozdílem třídy, nasázela mu tři góly