Plzeň na Strahově připravila o body Slavii

Překvapivou dělbou bodů skončil sobotní duel 19. kola Gambrinus ligy mezi domácí Slavií Praha a Viktorií Plzeň. Domácí poslal do vedení Fořt, za Plzeň vyrovnal z penalty Barteska. V nervózním závěru zahodil penaltu Lukáš Jarolím. Červenobílí se posunuli minimálně do neděle na druhé místo o skóre před Teplice.

Noční sněžení trávníku na Strahově neuškodilo. Hrálo se na tvrdém a dobře připraveném terénu. Mezi tyčemi plzeňské branky se objevil David Bičík, který vystřídal Ticháčka, jemuž se příliš nepovedlo minulé ligové utkání v Jablonci. Bičík, který má zkušenosti z derby pražských "S", si navíc proti Slavii podle plzeňských věří. V brance domácích zůstal Michal Vorel.

Plzeň začala pražský duel s aktivní obranou a zpočátku bez problémů odolávala ofenzivním pokusům domácích. Sešívaní navíc v prvních minutách často ztráceli míč a utápěli se v nepřesnostech. V 8. minutě došlo před Bičíkem k prvnímu závaru po akci Holeňáka, o dvě minuty později nebezpečně hlavičkoval Fořt, ale míč těsně minul levou tyč plzeňské svatyně.

Poté na dlouho zavládla na trávníku velká fotbalová nuda. Plzeň se do šance neprobila - jedinou (leč ne nebezpečnou) střelu na Vorla vyslal v první půli exslávista Robert Vágner, který zůstal na hrotu sám a s červenobílou přesilou se pral marně. Také Slavia ovšem měla problém prosadit se proti zhuštěné obraně Viktorie. Ve 24. minutě se do náznaku příležitosti dostal v šestnáctce tísněný Piták, ale zakončení se mu nepovedlo. Nebezpečně vypadal po necelé půl hodině centr Vlčka, ale Fořta si před bránou pohlídal Tomáš Rada. Ve 34. minutě chyboval ve výskoku plzeňský gólman Bičík a od Jandy odražený míč se málem dokutálel za brankovou čáru. Další šanci ještě spálil v závěru Piták, když z osmi metrů (opět tísněn obráncem) přestřelil branku.

Trápení Slavie v první půli dokumentuje fakt, že přes platonickou převahu nezamířila ani jednou mezi tyče.

Druhou půli byla Plzeň aktivnější, ale inkasovala

Vepředu dosud bezradná Plzeň posílila do druhého poločasu útok Alešem Bednářem. Západočeši se pokusili o aktivnější pojetí. Obraz hry se v prvních minutách změnil jen málo, ale fotbal se přestal hrát jen na jedné polovině hřiště.

Největší šanci měla Plzeň v 53. minutě, kdy si na centr Limberského z trestného kopu naběhl nehlídaný Rada, nebezpečně vypálil a gólman Vorel vyrazil míč do tyče. Prorazit obranný val Plzně se Slavii podařilo o pět minut později. Po chybě Václava Procházky, který po rohovém kopu a závaru v šestnátce razantně neodkopl míč, a centru Pitáka, se hlavou zblízka trefil Fořt - 1:0.

Slavii gól povzbudil. Vzápětí se na Bičíka řítl z úhlu Vlček, gólmana Viktorie ale neprostřelil. Tentýž hráč hned nato skvělou přihrávkou vyzval ke skórování Jandu, ale tomu střela nesedla a Bičík si s ní bez problémů poradil. Slavia ovšem zažila šok v 68. minutě. Jarolím v šestnáctce podklouzl a v pádu nehctěně podkopl Limberského. Barteska kopl penaltu skvěle a vyrovnal. Slavia opdověděla Holeňákovým pokusem do tyče, na druhé straně opět zazlobil rychlík Limberský, který byl tentokrát faulován těsně před pokutovým územím.

Zoufalý tlak Slavie v poslední čtvrthodině vyústil ve faul Rady na Pitáka a Slavia v nastaveném čase kopala penaltu. Tu ovšem Lukáš Jarolím trestuhodně zahodil a plzeňští se mohli radovat.

Výsledek:

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
Branky: 58. Fořt - 70. Barteska z pen. Rozhodčí: Adámek - Wilczek, Ondo. ŽK: Rada, Pilař (oba Plzeň). Diváci: 1859.

Slavia: Vorel - Krajčík, Dosoudil, Suchý, Hubáček (71. Gaúcho) - Piták, L. Jarolím, Holeňák, Janda - S. Vlček (79. Hercegfalvi), Fořt (86. Kalivoda). Trenér: K. Jarolím.

Plzeň: Bičík - Procházka, Rada, Zakopal, Smola - M. Knakal (46. Bednář), P. Vlček (62. Barteska), Pilař, Limberský - Vágner (74. Kousal), Fillo. Trenér: Michálek.

[ 4.3.2006 - Jakub Procházka / eFotbal. Foto: MARSfoto ]