Sparta, Liberec a Brno míří do semifinále Poháru ČMFS, Žižkov remizoval

[b]Aktualizováno.[/b] Rázný krok do semifinále Poháru ČMFS udělali fotbalisté Liberce, kteří nastříleli tři branky Třinci. Spartu spasil dvěma zásahy na půdě Olomouce ve druhém poločase až střídající kanonýr Slepička. Třetí zástupce z nejvyšší soutěže, Viktoria Žižkov, doma remizovala s Bohemians Praha.

Až dva góly střídajícího Slepičky v rozmezí čtyř minut během druhého poločasu zajistily fotbalistům Sparty vítězství v úvodním čtvrtfinále v Olomouci nad druholigovým týmem HFK 2:1. Favorizovaná Sparta se celý úvodní poločas trápila, ovšem střídající fotbalisté hru oživili a nakonec připravili pro pražskou odvetu ideální výchozí pozici.

V úvodních dvaceti minutách Sparta působila dojmem, že si přijela zahrát oddechový přátelský zápas. Trenér Bílek nechal doma Řepku, Horvátha či Kuliče, a právě začátek zápasu ukázal, že při absenci stopera Řepky je nejvíce zranitelná v obraně. Kanaďan Hainault totiž hodně chyboval.

Druholigová Olomouc se pustila do soupeře bez psychických zábran a respektu. Po dvaceti minutách mohl domácí tým mít na svém kontě čtyřbrankový náskok, neboť Spartu držel pouze brankář Grigar. Už v šesté minutě Grigar špatně vyběhl a sólový útok Vodáka hasil na poslední chvíli skluzem Hainault. O minutu později nechali pražští zadáci dost prostoru Jakubovičovi a jeho přesnou střelu vytáhl Grigar na tyčku.

Sparťanská obrana v těchto okamžicích hrála chaoticky a bezhlavě. V osmé minutě unikl Kropáček a jeho přízemní střelu k tyči stačil Grigar jen s námahou vyrazit. O deset minut později stejným způsobem vytáhl brankář Sparty hlavičku Lukáška a z následného rohového kopu další Lukáškova hlavička skončila v síti.

Mátožně hrající Sparta se za celý úvodní poločas zmohla na jedinou kloudnější šanci. Po půlhodině hry zachraňoval domácí brankář skluzem šanci před dobíhajícím Jeslínkem. Hned po změně stran ale unikl po levé straně střídající Matušovič, našel volného Doška, ale ten přestřelil. Sparta tak ale naznačila, že bude chtít výsledek rychle otočit a postupně získala územní převahu.

Bojovně hrajícím domácím fotbalistům však docházely po hodině hry síly. V 65. minutě Kisel přihrál Slepičkovi, který oklamal domácí zadáky a vyrovnal. O čtyři minuty později prokázal útočník své střelecké kvality podruhé, když se pohotově orientoval ve skrumáži a vstřelil vítězný gól Sparty.

HFK Olomouc - Sparta Praha 1:2 (1:0)
Branky: 19. Lukášek - 65. a 69. Slepička. Rozhodčí: Jech - Filgas, Goňa. ŽK: Krutý - Kadlec, Kladrubský. Diváci: 1520.

HFK Olomouc: Doležal - Lošťák, Lukášek, Zlatohlavý, Dadák - Spáčil (77. Janeček), Ševela, Jakubovič (81. Škuta), Krutý - Kropáček (39. Korčián), Vodák. Trenér: T. Uličný.
Sparta: Grigar - Kladrubský, Sivok, Hainault, Kadlec - Hušek - Jeslínek (46. Slepička), Kisel, Vacek (84. Kóňa), Kolář (46. Matušovič) - Došek. Trenér: Bílek.

Liberec v Třinci nezaváhal a míří do semifinále Poháru ČMFS

Liberečtí fotbalisté rázně vykročili za postupem do semifinále Poháru ČMFS. Na trávníku druholigového Třince vyhráli jednoznačně 3:0, když o góly se podělili Petr Papoušek, Tomáš Frejlach a Bořek Dočkal. Třinec by v odvetě za týden mohl odvrátit vyřazení už jen zázrakem.

Liberec se nešetřil, proti druholigovému celku postavil prakticky nejsilnější možnou sestavu a na hřišti to bylo znát. Favorit dal rozdíl soutěže domácím pocítit hned ze startu: už v sedmé minutě se do míče z dobrých pětadvaceti metrů opřel Papoušek a na jeho výstavní trefu pod břevno brankář Bruk vůbec nereagoval. Než se Třinec otřepal, mohl ztrácet dva góly, ale Nezmar po uličce Bílka zblízka přestřelil.

I když domácí nastoupili bez pěti hráčů základní sestavy, zahajovací tlak Liberce postupně zmírnili. Obrana už soupeře do dalších nebezpečných akcí nepustila, ale ustrašeným výkonem v ofenzívě sami Hauzra v hostující brance takřka neohrozili.

Jeden gól hostům evidentně stačil; ve druhé půli se stáhli a dbali hlavně na to, aby neinkasovali. Pečeť na výhru mohl po ojedinělé příležitosti vystavit Kerič, ale Bruk jeho přízemní ránu v 55. minutě vyrazil. Pasivita se Liberci mohla i vymstít: Třinec si po přestávce daleko více dovolil a Papouška málem napodobil domácí Cieslar, ale Hauzr jeho bombu v 69. minutě vytlačil.

Liberecká taktika slavila stoprocentní úspěch. Protivníka nechali útočit, ale do odkryté obrany v závěru ještě dvakrát udeřili. Deset minut před koncem se z hranice velkého čtverce přes tyč trefil Frejlach a rychlý protiútok ukázkově sehráli i střídající Radzinevičius s Dočkalem, který do prázdné branky završil skóre.

Fotbal Třinec - Slovan Liberec 0:3 (0:1)
Branky: 7. Papoušek, 80. Frejlach, 86. Dočkal. Rozhodčí: Jílek - Ondo, Urban. ŽK: Malíř - Liška. Diváci: 2221.

Třinec: Bruk - Sostřonek (64. Berger), Pindor (46. Formánek), Hupka, Matěj - Malíř, Cieslar, Ďurica, Lukšík (46. Konečník) - Veselý, Maceček. Trenér: Kouřil.
Liberec: Hauzr - Matula, Holeňák, Košťál, Liška - Frejlach, Bílek, Dort (61. Janů), Papoušek (72. Dočkal) - Kerič, Nezmar (80. Radzinevičius). Trenér: Škorpil.

Žižkov doma pouze remizoval

Nečekanou remízu 1:1 uhráli fotbalisté vedoucího celku druhé ligy Bohemians Praha v úvodním čtvrtfinálovém utkání Poháru ČMFS na půdě Viktorie Žižkov. Favorita poslal brzy do vedení Koukal, ale v druhé půli srovnal Ibe a zajistil klubu ze Střížkova výhodnější pozici do odvety, která je na programu za týden v Horních Počernicích. Domácí stadion Bohemians pro soutěžní zápasy je však tréninkovým centrem Žižkovských.

Domácí nastoupili v nejsilnější sestavě a od úvodu zatlačili druholigového soupeře do defenzivy. K brzkému vedení pomohla Žižkovským chyba hostujících zadáků, kteří ve snaze odkopnout balon napálili Koukala a ten přesnou střelou k tyči rozjásal spoře zaplněné ochozy.

Viktoria pokračovala v útočném fotbalu, po čtvrthodině z úhlu jen těsně minul Kušnír a vzápětí neuspěl stejný hráč, který po centru Koukala zprava mířil obloučkem příliš vysoko. Bohemians ze sebe setřásli respekt až po dvaceti minutách. Nejprve pálil za vápnem těsně vedle Grznár a stejný hráč za minutu zblízka přestřelil po pasu Galbavého.

Na druhé straně Švancara našel načechraným centrem Kušníra, ale ten hlavičkoval vedle. Střížkovští částečně vyrovnali hru a nakonec mohli do kabin odcházet s lichotivou remízou, kdyby domácí Bartalský v poslední minutě první půle rychlým vyběhnutím nezastavil průnik Galbavého.

Také do druhého dějství vstoupila Viktoria náporem, v 51. minutě napřáhl za vápnem Koukal a rozezvučel levou tyč. Do útoku se však hnali i hosté. Do Zoubkova centru se z voleje krásně položil Galbavý a jen skvělý Bartalský zabránil vyrovnání. O pár sekund později mu po přízemní střele Lenceviče pomohla dokonce tyč.

A za chvíli zvonila branková konstrukce potřetí, když Švancara zakončil průnik střelou do levé tyče. Domácí se pak ale až příliš zatáhli a na svoji pasivitu brzy doplatili: střídající Brzezina se v 66. minutě protáhl podél lajny a Ibe nemohl z jeho přihrávky před prázdnou brankou minout. Následný zoufalý nápor domácího favorita už změnu skóre nepřinesl, a tak budou do odvety vstupovat v lepší pozici Bohemians.

On-line přenos ze zápasu najdete zde.

Viktoria Žižkov - Bohemians Praha 1:1 (1:0)
Branky: 6. Koukal - 66. Ibe. Rozhodčí: Adam - Zlámal, Lhoták. ŽK: Kalod, Procházka, Kušnír - Janů, Ibe, Kwame, Lencevič. Diváci: 1208.

Žižkov: Bartalský - Šťastný, Labant, Besta, Xavier - Koukal, Procházka, Tinga (67. Moughfire), Kušnír - Kalod (60. Blaha), Švancara (72. Demjan). Trenér: Griga.
Bohemians: Belaň - Janů, Turtenwald, Lencevič, Macháček (46. Brzezina) - Zoubek (82. Majer), Fenyk, Kwame, Grznár - Ibe (90. Jandzik), Galbavý. Trenér: Urban.

Brno nasázelo Jablonci tři góly

Za postupem do semifinále Poháru ČMFS vykročili v Jablonci lépe fotbalisté Brna, kteří dokázali vyhrát v prvním čtvrtfinálovém utkání 3:0 a soupeři současně oplatit nedávnou ligovou prohru. Dvě branky hosté vstřelili mezi 31. a 36. minutou, třetí přidali v závěru utkání.

Oba soupeři oproti ligovému utkání pozměnili sestavu. Jablonecký kouč postavil do zálohy tři mladíky a důvěru od začátku dostal sedmnáctiletý mladík Haurdič. Trenér Brna nechal sedět Střeštíka a oba celky začaly pohárový boj velmi vlažně. Příliš dobrý fotbal k vidění ale nebyl a hru zejména na straně domácích provázela řada nepřesností.

První šanci utkání měl Necid, ale míč mu nesedl a na branku Lejsala vyslal jen slabý pokus, na druhé střele nebezpečně pálil Polách. Domácí se snažili tvořit hru, ale příliš chybovali. Ukázkou byl i první gól: ve 30. minutě zahrával Jablonec trestný kop, Brno ale po brejku kopalo trestný kop. K exekuci se postavil faulovaný Polách a krásnou střelou přes zeď otevřel skóre utkání.

Další gól dali hosté o pět minut později, kdy mladý Haurdič chyboval na polovině hřiště - míč se dostal k Bestovi, který se v šestnáctce krásně uvolnil a přesně k tyči zvýšil na 2:0. Valenta mohl poté snížit, ale branku netrefil a těsně před poločasem domácí Straka hlavičkoval do tyče.

Do druhé půle udělal jablonecký kouč Komňacký v sestavě změny. V šatně zůstali Valenta a Eliáš, ale další velkou šanci ke skórování měli znovu hosté a jen díky Špitovi nedal Wagner třetí branku.

Poté se hrál už nudný fotbal. Brněnští si v klidu hlídali náskok a domácí se trápili. Vzruch tak do ochozů přinesla až 73. minuta a Žofčákův krásný, leč nepřesný střelecký pokus. Krátce před koncem ale Večeřa přidal třetí gól hostů a zřejmě takřka definitivně přiblížil Brnu postup.

FK Jablonec - 1. FC Brno 0:3 (0:2)
Branky: 31. Polách, 36. Besta, 83. Večeřa. Rozhodčí: Franěk - Košec, Teuber. ŽK: Valenta, Straka - Kubáň, Wagner, Střeštík. Diváci: 2040.

Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Huber, Hamouz - Žofčák, Eliáš (46. Michálek), Valenta (46. Klapka), Haurdič (73. Hloušek) - Necid, Straka. Trenér: Komňacký.
Brno: Lejsal - Švejnoha, Trousil, Dvorník, Siegl - Večeřa, Kubáň (84. Simr), Polách, Lira - Wagner (58. Střeštík), Besta (57. Baláž). Trenér: P. Uličný.

[ 9.4.2008 - ČTK / eFotbal.cz l Foto: ČTK ]