Horváth je po první třetině spokojený

Dvě třetiny z podzimního dějství má letošní ročník Gambrinus ligy za sebou. Plzeňští fhráči dokázali z deseti zápasů vytěžit sedmnáct bodů, které jim zaručují páté místo v tabulce. S kapitánem viktoriánů Pavlem Horváthem jsme se společně poohlédli za odehranými zápasy.

1.FC Slovácko – FC Viktoria Plzeň 2:3 (1:3)

Branky: 4., 56. Švancara – 11. Střihavka, 31. Petržela, 35. Rýdel

Výhra na Slovácku nebyla lehká. Slovácko jako nováček bylo plné euforie. Fotbalem žilo celé město. Navíc jsme od čtvrté minuty prohrávali, což se nám do půle podařilo otočit a přivezli jsme si hrozně důležité tři body a všichni jsme věřili, že nás to nakopne, jenže následně se očekávané výsledky nedostavily.

FC Viktoria Plzeň - FK Teplice 2:2 (2:1) .

Branky: 3. Jiráček, 11. Lecjaks - 8. Vachoušek, 74. Vidlička.

Pro nás to byla obrovská ztráta. Když si uvědomím, že Teplice až doposud neprohrály, tak my jsme tu nad nimi dvakrát vedli. My jsme jim pomohli k vyrovnání, kdy jsme tečovali střelu snad z třiceti metrů která šla do zdi. Myslím si, že ten zápas jsme měli rozehraný tak, že jsme měli Teplice porazit.

FC Baník Ostrava - FC Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branky: Zeher Robert

V Ostravě jsme hlavně bránili a dopředu jsme nebyli vůbec nebezpeční. Bohužel, tak jako jsem v minulé sezoně přiznával prohry, tak i tady si myslím, že v Ostravě jsme prohráli zaslouženě. Zatímco Ostrava měla dvě, nebo tři šance, my jsme tam nepředvedli téměř nic. Pro nás bohužel se pak trefil Zeher a my jeli domů z prázdnou.

FC Viktoria Plzeň - FC Slovan Liberec 2:3 (0:1)

Branky: 70. Bakoš, 90. Horváth (penalta) - 21. a 52. Ćorić, 78. Blažek

Zápas s Libercem byl obdobný jako ten s Teplicemi. Nedokázali jsme využít šance a Liberec, stejně jako minulou sezonu, nás trestal ze všech příležitostí, které měl. My se v tabulce dostali někam, kde jsme určitě po čtyřech kolech být nechtěli. Bylo to nejnepříjemnější období úvodní části soutěže.

Bohemians 1905 – FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 30. Střihavka

O Bohemce jsme věděli, že procházela výsledkovou krizí, nedávala góly. Jeli jsme na nepříjemnou horkou půdu, kde domácí fanoušci dokáží klukům vytvořit výborné prostředí. Jsem přesvědčen, že kdybychom měli my takové, tak hrajeme o titul. Nám se povedlo Bohemku ubránit aniž bychom ji pustili do větších příležitostí. Dali jsme první gól a pak jsme si výsledek hlídali až do konce zápasu a zaslouženě jsme vyhráli.

FC Viktoria Plzeň - SK Kladno 1:0 (0:0)

Branka: 89. Horváth (vlastní Strnad)

To byl první domácí zápas, který se nám podařilo rozhodnout v závěru. S Kladnem, byť mělo ve druhé půli dvě šance, tak si myslím, že mimo těch šancí jsme byli lepší, chtěli jsme hrát fotbal a dokázali jít poctivě za výhrou až do konce. Nakonec jsme byli šťastnější a připsali si tři důležité body.

1.FK Příbram – FC Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branky: 22. Huňa

Zápas v Příbrami bych tak nějak taktně vynechal. Po zápase jsme cítili křivdu, na hřišti plály emoce. I přesto jsme měli šance na to, abychom si alespoň bod odvezli. Prohra z Příbrami mě bude dlouho mrzet, je to zbytečná ztráta.

FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 9. Horváth z penalty, 90. Ševinský (vlastní Rolko) - 41. Kulič

Za stavu 1:0 jsme měli další dvě nebo tři velmi dobrý šance. Tam jsme měli dát druhý gól, bohužel jsme je neproměnili a soupeři se podařilo z ojedinělého útoku vyrovnat. Tím nás Boleslav dostala do jakéhosi tlaku, neboť jsme si byli velmi dobře vědomi toho, že musíme doma vyhrát, když jsme předtím už dvakrát doma body ztratili. Nakonec se k nám přiklonilo malinko štěstí a ten gól jsme tam dotlačili. Osobně si myslím, že tahle výhra byla zaslouženější než ta s Kladnem.

AC Sparta Praha – FC Viktoria Plzeň 0:0

Sparta kromě úvodních patnácti minut, si myslím vyhrát nezasloužila. Předvedli jsme tam odvážný výkon, měli šance. Co jsem v Plzni, tak to byl takový typický zápas Plzně na Spartě a zaplať pánbůh, alespoň jsme si odvezli bod. V loňské sezoně jsme tam v lize prohráli nespravedlivě.

FC Viktoria Plzeň - SK Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branky: 72. Bakoš

Olomouc do Plzně přijela, neřekl bych nehrát fotbal, ale přijela neprohrát, což bylo evidentní. Aspoň mě se to tak na hřišti zdálo. První poločas jsme byli malinko v křeči, byli jsme možná přesvědčení, že se Olomouc porazí sama. Během přestávky byla v kabině trošku rušnější nálada. Museli jsme si říci nějaké věci bez kterých fotbal hrát prostě nejde. Druhou půli to už bylo daleko lepší, měli jsme šance. Nakonec se nám to podařilo využít a vyhráli jedna nula, i když jsme dali ještě jeden gól, který nebyl uznaný. Navíc tam byly šance i na další, takže určitě zasloužené vítězství.

Tabulka celkem

5. Viktoria Plzeň 10 5 2 3 12: 10 17 ( 2)

Tabulka doma

7. Viktoria Plzeň 5 3 1 1 8: 6 10

Tabulka venku

5. Viktoria Plzeň 5 2 1 2 4: 4 7

Po deseti kolech máme sedmnáct bodů, to znamená po třiceti jedenapadesát, to by nemusel být špatný výsledek. Uvidíme jak to bude v dalších zápasech. Liga je natolik vyrovnaná, že pokud nebude nějaký den blbec, dají se body přivést odkudkoliv.

V prvních čtyřech zápasech inkasovala Viktoria celkem osmkrát, poté v šesti zápasech pouze dvakrát. Kde hledat příčiny tak rapidního obratu? „Svoji roli sehrál příchod Davida Bystroně. První zápas hrál s Libercem, ale ten bych jako jeho první nepočítal, neboť před tím zápasem tu byl dva dny. Mám pocit že osmdesát procent kluků vlastně pořádně ani neznal. Určitě to bylo v tom zápase znát, byť si myslím, že jeho výkon nebyl špatný. Statistika je jasná a tak by to mělo nakonec vypadat. V kabině říkám, že to začíná tehdy, kdy se ztratí balon. V hlavě musí následovat přepnutí a okamžitě všech jedenáct hráčů by mělo přepnout na obranu a co nejrychleji se vrátit před vlastní bránu.“

Přestože Viktoria předvádí pohledný fotbal, není nouze o fotbalové momenty, diváci si stále ještě hledají cestu do Štruncových sadů….. „Nevím zda hrajeme neatraktivní fotbal, což si nemyslím. Zda tu nemáme osobnosti, na které by mohli fanoušci chodit, to si ale také nemyslím. Do hlav diváků nevidím, ale mám pocit, že máme lepší výsledky než minulý rok, kdy na první tři domácí zápasy přišlo necelých sedm tisíc. Nevím co více k tomu říci. Pro mě osobně jsou divácké návštěvy velké zklamání.“