Hodinky jako osobní strážce pro sparťany

Hodinky jako osobní strážce pro sparťany

Vlekaři na nedalekém kopečku učí malé děti nastupovat na pomu, po zasněžené silnici pádí dvojice na saních, rodiny s dětmi bobují. Na protilehlém kopci vidíte mraveniště lyžařů, kteří si užívají ideální sněhové podmínky ve středisku Svatý Petr. V téhle kulise maká poblíž Vojenské zotavovny Bedřichov parta sparťanských fotbalistů a klubový web přináší následující reportáž.

Speciální pás kolem hrudníku, hodinky na ruce. S těmito „hračkami" vylézají ve tři odpoledne hráči z hotelu v nejznámějším českém lyžařském středisku. Sport-tester je základní pomůckou trenérského štábu v době nabírání kondice. Pro hráče je tahle pomůcka prostředkem k optimalizaci vlastní zátěže, zároveň však i osobním strážcem. Podle výsledků kondičních testů totiž musí každý borec absolvovat celou zátěž v hladině své optimální tepové frekvence. „Večer pak trenéři údaje ze sport-testerů vyhodnocují. A kdo běžel pod svým limitem, hlásí se na recepci ráno v 7.15," říká Jiří Kladrubský. To je velký strašák...

„Tak jedem!" zvolá první trenér Martin Hašek. „A jeď hned od začátku!" neopomene zdůraznit. Hráči krouží na nedlouhé trase, která je však „vylepšená" zhruba o deset stanovišť. Na trase se běží volněji, na každém pracovišti vyžadují trenéři maximální intenzitu. Slalom, běh hlubokým sněhem, překážková dráha, běh v kruzích, položených na zemi, sprinty...

První fáze trvá osm minut, po ní následují ještě druhá a třetí porce, které trvají delší časový úsek. Zdá se vám to málo? No, ani ne... Alespoň to lze odečíst z tváří propocených hráčů, z nichž se k nebi zvedají oblaka páry. Poté důkladné protažení a zpátky do tepla.

Takhle vypadá jedna ze tří fází středečního programu sparťanské výpravy ve Špindlerově Mlýně. Večer tým pokračuje v tělocvičně. Individuální program mají brankáři, kteří pod dohledem kouče Jana Stejskala dřou v hale.