Berbrovi podle policie platili i sponzoři Viktorie Plzeň. Chřestýš měl zase inkasovat od klubu a pořádat oslavy pro vybrané sudí

Berbrovi podle policie platili i sponzoři Viktorie Plzeň. Chřestýš měl zase inkasovat od klubu a pořádat oslavy pro vybrané sudí
Z POLICEJNÍHO SPISU „AKCE ŠVÁB“

Zajímavé je, že se v dosud uniklých policejních odposleších z kauzy „Berbr a spol.“ se z velké trojky dosud objevovala Slavia (sportovní ředitelé Nezmar, Bílek) trochu i Sparta (manažer Krula a pohárový „suchý hajzl“ sudího Královce), zatímco o Viktorii Plzeň, s níž měl exmístopředseda FAČR a šéf Plzeňského krajského fotbalového svazu dlouhodobě nejlepší vztahy (a luxusní VIP prostory na stadionu), se v nich mluvilo spíše jen okrajově (Šádkovy nadstandardní hovory s Berbrem ohledně nominace vhodného rozhodčího a navštěvování arbitrů v šatně či osnování plánu na předčasné ukončení covidové sezony 2019/2020).

Část policejní analýzy, která vznikla při vyšetřování případu a do níž jsme měli možnost nahlédnout, by ale mohla situaci, alespoň směrem dovnitř českého fotbalu, změnit. V daném rozboru se totiž objevují pasáže o tom, že Roman Berbr měl mj. dostávat peníze i od sponzorských firem a partnerů Viktorie Plzeň.  A že se kolem tohoto klubu a vlivných Berbrových rozhodčích točil i jeden z víc než dvacítky obviněných Martin Svoboda, zvaný „Chřestýš“.

Martin „Chřestýš“ Svoboda stanul kvůli fotbalovým záležitostem před soudem již v roce 2014. Jak připomněl Seznam Zprávy, šlo o aféru, jež vznikla kolem  kauzy „Křetínského kabely“. Dva rozhodčí před téměř deseti lety učinili prohlášení, že je měl právě Martin Svoboda úplatkem svádět k tomu, aby se podíleli na manipulaci ligového utkání Jablonec–Plzeň (0:2). Sudímu Tomáši Adámkovi měl za ovlivnění utkání ve prospěch Viktorie předat 200 tisíc korun.  V rámci soudního projednávání případu se tehdy Martinu Svobodovi žádná vina neprokázala, odešel proto tehdy ze soudní budovy jako nevinný. 

Účast na Wilczekových narozeninách? Dar v podobě „deseti litrů“

A to přesto, že policie zjistila, že si během jediného měsíce téměř stokrát (tedy asi třikrát denně) telefonoval s ředitelem, dnes i majitelem, Viktorie Plzeň Adolfem Šádkem. A co má být? Jsme přátelé,“ reagoval na to „Chreštýš“, který dostal svou přezdívku kvůli spoustě řetězů, jež s oblibou nosil na svém krku.  Svým vztahem k plzeňskému klubu se bývalý funkcionář Táborska a Čáslavi, kterou ve druhé lize před časem svou činností vytáhl až na postupové místo,  nadále nijak netaji. Byl bulvárním tiskem fotografován při oslavách plzeňských titulů, někdy i společensky unaven, či na cestách za evropskými poháry, kam jej Viktorka pravidelně brávala. 

Nyní se v policejní analýze mj. objevilo, že měl od Viktorie Plzeň za nějaké své služby inkasovat odměnu. 

Zajímavá je ovšem i Svobodova starost o elitní ligové rozhodčí, především o Berbrovy oblíbence, z nichž někteří stále figurují i na současné listině a které policie podrobně mapovala při řízení duelů Viktorie Plzeň. Na přelomu května a června roku 2020 třeba „Chřestýš“ zorganizoval velkolepou oslavu padesátin tehdejšího faktického šéfa komise rozhodčích Martina Wilczeka (oficiální předseda, internacionál Jozef Chovanec byl, jak rovněž ukázaly odposlechy, jen Berbrovou nastrčenou loutkou). Mimochodem i Wilczeka v odposleších Berbr opakovaně řídí a „péruje“. 

Martin „Chřestýš“ Svoboda za účelem Wilczekových oslav dokonce vytvořil speciální „utajenou“ whatsappovou skupinu. Objevili se v ní třeba sudí Vlasjuk, Hock, Blažej, Orel, Franěk či Karel Hrubeš. Mimochodem Karla Hrubeše si při jednom ze svých starších uniklých telefonátů přál Adolf Šádek v rozhovoru s Romanem Berbr na zápas svého klubu místo původně nominovaného Radka Příhody, současného předsedy obrozené komise rozhodčích FAČR. 

Podmínkou účasti na oslavách Wilczekových kulatin byl dar v hodnotě „deseti litrů“, tedy deseti tisíc korun od každého zúčastněného arbitra. 

Pokud jde o Martina „Chřestýše“ Svobodu,  právní zástupci osmnácti fyzických a jedné právnické osoby dostali v uplynulých dnech nabídku, jak by bylo možné stíhání jejich klientů v korupční aféře ukončit. Serveru Seznam Zprávy potvrdilo tuto informaci několik nezávislých zdrojů a kromě Romana Berbra a trojice jeho blízkých spolupracovníků (Roman Rogoz, Michal Káník a sudí Tomáš Grimm), mohou ostatní ukončit stíhání vůči své osobě, pokud přiznají vinu a uhradí škodu. Využije „Chřestýš“ tuto nabídku?

Čím mohl být vyučený mlýnský montér firmám prospěšný?

Policisté ve svém rozboru mj. došli i k poznatku, že někteří sponzoři a partneři Viktorie Plzeň měli údajně zasílat peníze Romanu Berbrovi a Nikol Müllerové, tedy jeho milence, pracovnici obchodní a marketingové firmy FAČR jménem STES. 

Je otázkou, jaké odborné služby mohl vyučený mlýnský montér a absolvent Praporčické školy komunistického Sboru národní bezpečnosti (SNB) pro tyto firmy vykonávat?   A jestli by neměla tato záležitost zajímat i příslušné finanční úřady?

A jedna zajímavost na závěr. Peníze měly podle policejní analýzy údajně putovat i na trase Dušan Svoboda (předseda Ligové fotbalové asociace a místopředseda Sparty) – Roman Berbr. Zmiňována je jedna z jeho poradenských a auditorských firem. 

V této souvislosti není od věci zmínit již téměř pět let starý článek Tomáše Perglera, který vyšel na serveru Aktuálně.cz 31. května 2017 s názvem „Fotbalová Sparta má blízko ke svému auditorovi. Pojítkem je Dušan Svoboda“.

Psalo se v něm mj.: Ve fotbalové Spartě se trenéři mění i dvakrát do roka. Zato auditora svých účetních závěrek mají Letenští už třináct let stejného. Nebylo by to nic obzvlášť pozoruhodného, kdyby společnost AC Sparta Praha fotbal a skupinu, do níž patří auditorská firma, nespojovala jedna osoba: klubový funkcionář Dušan Svoboda. Personální propojení mezi klientem a auditorem, jaké funguje v případě Sparty a jejího auditora, je přinejmenším neobvyklé. Propojujícím článkem mezi oběma stranami je Dušan Svoboda, druhý muž fotbalového klubu. S informací přišly Hospodářské noviny. 

Svoboda je dlouholetým přítelem šéfa Sparty Daniela Křetínského, jinak většinového majitele energeticko-průmyslové skupiny EPH. Ve fotbalovém prostředí je chápán jako miliardářův ‚náměstek‘. Z tohoto titulu Svoboda sedí už od roku 2004 v představenstvu Sparty. Několik let zároveň vede Ligovou fotbalovou asociaci, která sdružuje kluby ze dvou nejvyšších soutěží. Bývalý Křetínského spolužák však současně vystupuje také jako vedoucí partner poradenské skupiny FSG Group. Ta zastřešuje několik dalších společností, včetně auditorské FSG Finaudit, která ověřuje účetnictví Sparty. Na webových stránkách FSG Group se audit nabízí společně s dalšími službami, jako je daňové nebo manažerské poradenství.“

Když se tedy vrátíme o pár odstavců zpět, nabízí se podobná otázka: 

Jaké služby či odborné rady mohl renomované poradenské firmě, jejíž služby využíval i jeden z nejbohatších Čechů, poskytovat vyučený mlýnský montér a absolvent Praporčické školy Sboru národní bezpečnosti (SNB)?

Partnerem Slavie pro mezinárodní trhy je turecká Saran Group. Zapojí se i do tendru o TV práva na českou ligu?