Plzeň přežila penaltu a s Ludogorcem bere bod, Slavia proměnila tlak proti Ajaxu v remízu

Aktualizováno
Plzeň během utkání Evropské ligy proti Razgradu.
Plzeň během utkání Evropské ligy proti Razgradu.ČTK / Chaloupka Miroslav
Fotbalisté Slavie ve čtvrtek ve druhém utkání hlavní fáze Evropské ligy remizovali s Ajaxem Amsterdam 1:1. Nizozemský celek v Edenu vedl díky proměněné penaltě, po přestávce vyrovnal na konečných 1:1 Tomáš Chorý. Slavia tak má po dvou utkáních na kontě čtyři body. Ve druhém duelu Plzeň doma brala s Ludogorcem Razgrad bod za remízu 0:0. Bulharský tým ve druhé půli neproměnil pokutový kop.

Všem fanouškům sešívaných se před utkáním vrátily vzpomínky na rok 2007, kdy přes nizozemského giganta dokázala Slavia po dvou výhrách poprvé v historii postoupit do základní skupiny Ligy mistrů. Tenkrát se jednalo o prvotřídní senzaci, současnost však byla poněkud rozdílná a domácí šli do zápasu v roli favorita. A to i navzdory tomu, že Jindřich Trpišovský udělal kvůli blížícímu se derby proti Spartě hned pět změn v základní sestavě.

A výrazná rotace byla na výkonu českého zástupce hned z úvodu patrná. V závěru první desetiminutovky utekl Brian Brobbey slávistické defenzivě a ocitl se v úhlu před Antonínem Kinským, střela mu však nesedla a šla vedle. O pár chvil později předskočil Christian Rasmussen ve vápně Zmrzlého, který jej fauloval a hosté po právu zahrávali penaltu. Exekuce se ujal van den Boomen, jenž ránou do protipohybu Kinského otevřel skóre.

Po půlhodině přišla zajímavá šance konečně také na domácí straně, když centr Conrada Wallema z přímého kopu našel Mojmíra Chytila. Vysoký útočník nicméně míč z voleje usměrnil jen těsně vedle levé tyče. V samotném závěru úvodního dějství si našel výkop gólmana Ajaxu sprintujícího Brobbeyho, který přesprintoval Davida Zimu a tváří v tvář Kinskému zakončil těsně mimo.

Do druhé půle vstoupili červenobílí mnohem lépe než do té první a už krátce po změně stran se míč po centru z levé strany odrazil ve vápně k Simionu Michezovi, jenž pohotovou ranou donutil Pasveera k výbornému zákroku. Jasnou převahu Slavie ještě trenér Trpišovský podpořil hned čtyřnásobným střídáním, které brzy přineslo ovoce. Matěj Jurásek posadil načechraný míč na rovněž nově příchozího Chorého, proti jehož přesné hlavičce k tyči neměl Pasveer žádnou šanci. Akcie už tak rozjetého domácího celku čtvrthodinu před koncem ještě zvýšil Youri Baas, který nepříjemně dohrál Juráska a svou druhou žlutou kartou v zápase poskytl domácím přesilovku.

Tu se ovšem Slavii nepodařilo ani přes enormní snahu a několik solidních náznaků využít, a ve vyprodaném Edenu se tak zrodila remíza.

V druhém kole ligové fáze Evropské ligy vyzvala plzeňská Viktoria na domácí půdě bulharský Ludogorec Razgrad. Domácí celek v úvodním kole senzačně obral o body německý Frankfurt na jeho hřišti po remíze 3:3. Ludogorec naopak doma padl 0:2 s pražskou Slavií.

Úvodních 20 minut bylo oťukávacích, ani jeden celek si nevytvořil zajímavou příležitost. První větší závar byl k viděni ve 25. minutě před hostující brankou, kdy se k zakončení dostal Václav Jemelka po centru Cadua, jeho pokus mířil však jen doprostřed branky Henrika Bonmanna.

Na první klíčový moment druhého poločasu se nečekalo dlouho, protože již v 52. minutě zahrávali hosté penaltu po ruce Jemelky. K pokutovému kopu se postavil kapitán bulharského celku Jakub Piotrowski, ale zahrál ho mizerně, a zákrok pro Martina Jedličku byl tak velmi snadný. Obrovská šance na straně domácího výběru přišla až v 72. minutě, kdy Daniel Vašulín se ve vápně obtočil kolem obránce a levačkou vypálil, nastřelil však pouze tyč.

Bezbranková remíza ukončila dlouhou plzeňskou sérii, která činila 13 domácích soutěžních utkání v řadě, kdy se svěřenci Miroslava Koubka prosadili. Poslední domácí střetnutí, z něhož Západočeši vyšli gólově naprázdno, přišlo v dubnu letošního roku v rámci čtvrtfinále Konferenční ligy proti italské Fiorentině. Ludogorec Razgrad nerozhodným výsledkem naopak mírně vylepšil bilanci v ligové fázi evropských soutěží, jež čítá dvě výhry, čtyři remízy a 14 porážek.

Evropská liga, 2. kolo hlavní fáze

Slavia - Ajax 1:1  ONLINE ZDE

Branky: 67. Chorý - 18. Van den Boomen z pen. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasennikovs - Ratnieks (video, všichni Lot.). ŽK: Holeš, Prebsl, Douděra, Trpišovský (trenér) - Hato, Baas, Taylor, Van den Boomen, Wijndal, Gaaei. ČK: 75. Baas. Diváci: 19 296.

Slavia: Kinský - Douděra, Holeš, Zima, Zmrzlý - Oscar, Prebsl (74. Zafeiris) - Michez (60. Jurásek), Lingr (61. Diouf), Wallem (61. Provod) - Chytil (61. Chorý). Trenér: Trpišovský.

Ajax: Pasveer - Rensch, Šutalo, Baas, Hato - Van den Boomen, Hlynsson (42. Tahirovič), Taylor (78. Rugani) - Rasmussen (56. Wijndal), Brobbey (56. Akpom), Godts (56. Gaaei). Trenér: Farioli.

Plzeň - Razgrad 0:0 ONLINE SLEDUJTE ZDE

Rozhodčí: Bognár - Buzás, Kóbor - Vad (video, všichni Maď.). ŽK: Kalvach, Šulc - Rick, Son, Pedro Naressi. Diváci: 10 317.

Plzeň: Jedlička - Dweh, Markovič, Jemelka - Jirka (64. Kopic), Červ, Kalvach, Cadu (87. Mosquera) - Panoš (46. Vašulín), Šulc - Adu (71. Ricardinho). Trenér: Koubek.

Razgrad: Bonmann - Witry, Verdon, Almeida (78. Terziev), Son - Čočev (78. Duarte), Pedro Naressi, Piotrowski - Caio Vidal (34. Camara), Rwan (67. Duah), Rick. Trenér: Jovičevič.

Evropská liga - 2. kolo:

Ferencváros Budapešť - Tottenham 1:2 (0:1)

Branky: 90. B. Varga - 23. Sarr, 86. Johnson.

Hoffenheim - Dynamo Kyjev 2:0 (1:0)

Branky: 22. a 60. HLOŽEK

Karabach - Malmö 1:2 (1:1)

Branky: 5. Juninho - 19. a 47. Botheim

Lazio Řím - Nice 4:1 (2:1)

Branky: 35. a 53. Castellanos, 20. Pedro, 65. Zaccagni z pen. - 41. Boga.

Maccabi Tel Aviv - Midtjylland 0:2 (0:1)

Branky: 39. Franculino, 89. Chilufya.

Olympiakos Pireus - Braga 3:0 (1:0)

Branky: 45. a 59. Kaabí, 53. Hezze.

San Sebastian - Anderlecht 1:2 (1:2)

Branky: 5. Marín - 29. Vázquez, 40. Leoni.

RFS Riga - Galatasaray Istanbul 2:2 (1:2)

Branky: 40. Ikaunieks, 55. Odišaria - 12. Mertens, 38. Akgün.

Bilbao - Alkmaar 2:0 (0:0)

Branky: 72. I. Williams, 85. Sancet.

Besiktas Istanbul - Eintracht Frankfurt 1:3 (0:2)

Branky: 90.+3 Masuaku - 19. Marmúš z pen., 22. Ebimbe, 82. Knauff.

Elfsborg - AS Řím 1:0 (1:0)

Branka: 44. Baidoo z pen.

FC Porto - Manchester United 3:3 (2:2)

Branky: 34. a 50. Omorodion, 27. Pepé - 7. Rashford, 20. Höjlund, 90.+1 Maguire. ČK: 81. Fernandes (Manchester).

PAOK Soluň - FCSB 0:1 (0:0)

Branka: 45.+8 Birligea. ČK: 56. Olaru (FCSB).

Glasgow Rangers - Lyon 1:4 (1:2)

Branky: 14. Lawrence - 10. a 55. Fofana, 19. a 45.+1 Lacazette.

Saint-Gilloise - Bödo/Glimt 0:0

Twente Enschede - Fenerbahce Istanbul 1:1 (1:0)

Branky: 29. Vlap - 71. Tadič.