eFotbal

ANALÝZA: Nový trenér Součka je horší než ten předchozí. S Coufalem navíc zmizeli ze sestavy

Livesport
Trenér West Hamu Graham Potter během utkání proti Liverpoolu.
Trenér West Hamu Graham Potter během utkání proti Liverpoolu.Peter Powell / EPA / Profimedia
Za více než 60 let dokázal West Ham vyhrát na Liverpoolu pouze jednou, tudíž nedělní triumf Reds 2:1 nebyl pro fanoušky nikterak překvapivý. Ovšem nebýt Van Dijkovy vítězné hlavičky, vše mohlo pro budoucí šampiony vypadat mnohem hůř. Zejména ve druhém poločase byli Kladiváři houževnatým a odhodlaným soupeřem, který mohl vstřelit více než jednu branku. Ale nestalo se a dál sbírají porážky i pod trenérem Grahamem Potterem (49).
Reklama
Reklama

Obránce Ollie Scarles (19 let, 122 dní) byl nejmladším hráčem West Hamu, který nastoupil na Anfieldu v ligovém zápase od února 2001, kdy hrál Joe Cole (19 let, 87 dní), a důvěru v základní sestavě opět splatil velmi solidním výkonem.

I tak byly momenty, kdy se na jeho straně dokázal prosadit Mohamed Salah. Včetně úvodního gólu, jehož asistence znamenala, že Egypťan měl prsty již ve 45 gólech v tomto ročníku Premier League (27 branek a 18 asistencí).

Salah dosáhl nového rekordu. Dosud této kolonce vévodili Thierry Henry ze sezony 2002/03 (44) a Erling Haaland z ročníku 2022/23 (44).

Potter spokojený s výkonem

Na tiskové konferenci po zápase kouč hostů Graham Potter raději zdůrazňoval pozitiva, než aby se zabýval skutečností, že jeho tým je nyní už čtvrtý od konce anglické nejvyšší soutěže. "Výkon týmu byl z našeho pohledu velmi dobrý. Pravděpodobně nejlepší za dobu, co jsme tady," reagoval kouč londýnského týmu.

"Rovnováha mezi obranou a útokem byla proti nejlepšímu týmu ligy dobrá. Myslím, že Liverpool začal opravdu dobře a intenzivně a zatlačil nás, ztížil nám to, ale budiž našim hráčům připsáno ke cti, že jsme ukázali odolnost," pokračoval. 

"Zdejší publikum je velmi chytré, pozná, kdy je Liverpool v úzkých a kdy se mu daří. A způsob, jakým oslavovalo druhý gól, svědčil o tom, že jsme hráli dobře," dodal Potter, jenž rovněž zdůrazňoval, že u jeho týmu došlo k trvalému zlepšení, což však platí jen pro výkony, nikoliv samotné výsledky.

Po zápase souhlasil s názorem, který právě na tento fakt poukázal. Jenže platí, že Kladiváři jsou už pět zápasů bez vítězství, čímž Potter překonal nejdelší sérii bez výhry svého přechůdce Julena Lopeteguiho.

Pro Kladiváře to zároveň byla 22. porážka v Premier League na Anfieldu, přičemž častěji zde prohrál pouze Newcastle (24). Celek z východního Londýna padl na stadionu Liverpoolu už osm zápasů v řadě a jeho skóre z tohoto období je 6:20.

Potter se alespoň alibisticky nevyhnul přiznání, že výsledky týmu nejsou dobré, což je minimálně sympatické. Nicméně od jeho příchodu do klubu se West Ham v tabulce nikam neposunul, což je alarmující. Devětačtyřicetiletý tremnér vyhrál pouze tři ze 12 ligových zápasů, což činí úspěšnost 25 %. Na kontě má také tři remízy a šest proher.

I Lopetegui měl lepší úspěšnost

Dokonce i tolik kritizovaný Lopetegui měl ve svých 20 zápasech 30% úspěšnost a jednou tolik vstřelených branek, než má mužstvo pod Potterem. Donutí to předsedu představenstva klubu Davida Sullivana k zamyšlení, zda je rodákm ze Solihullu tím pravým?

Do konce sezony mu zbývá šest zápasů, aby přesvědčil o svých kvalitách. Nedává totiž moc smysl, aby West Ham pokračoval s trenérem, který má ještě horší statistiky než jeho předchůdce. Navíc Lopetegui byl pod dennodenním tlakem veřejnosti.

Potter to měl v tomto ohledu rozhodně jednodušší. Jenže vizitka pokrokového trenéra, který je otevřený novým věcem, jej nebude chránit věčně. Už v Chelsea bylo znát, že má Potter na tento level své limity.

Jeho úspěšnost 31,8 % během angažmá na Stamford Bridge je jen nepatrně lepší než Lopeteguiho ve West Hamu, a to během zhruba stejného počtu zápasů (22 Potter, 20 Lopetegui).

Ani 21 gólů ve 22 zápasech během působení v Chelsea není nijak inspirující záležitostí, což se nezlepšilo ani po přestupu do východní části Londýna. Dvanáct gólů ve 12 utkáních znamená jednu branka na zápas a do značné míry odráží jeho působení na opačné straně metropole.

Pověst z Brightonu

Potter si samozřejmě udělal jméno v Brightonu, kde vznikla jeho vizitka progresivního trenéra. Seagulls pod ním navenek vypadali jako zajímavý tým, ale pokud se budeme držet pouze čísel, taková sláva to nebyla.

V pobřežním městě měl Potter úspěšnost 28,3 % a ve 120 zápasech, které v Brightonu vedl, vstřelilo mužstvo 132 gólů, ale 149 jich inkasovalo. Za posledních šest sezon Potter jako trenér ve 154 ligových zápasech zaznamenal 44 výher (22 doma a 22 venku) a 56 proher – 165 vstřelených branek zní impozantně, dokud si neuvědomíte, že 185 jich inkasoval.

Vše tedy spěje k tomu, že Pottera nejspíš předchází daleko lepší pověst, než jsou jeho skutečné schopnosti. Faktem je, že zatím není lepší než Lopetegui a nic v jeho kariéře nenasvědčuje tomu, že by se zlepšil do té míry, jak by příznivci West Hamu očekávali.

A navíc, v posledních třech zápasech nastoupil jen jednou v základní sestavě kapitán české reprezentace Tomáš Souček, proti Liverpoolu proseděl celý zápas na lavičce. Vladimír Coufal nastoupil v základu naposledy před dvěma a půl měsícem.

Manchester United opět na lopatkách, Liverpool nezlomil ani vlastní gól, rozhodl Van Dijk