Barcelonská La Masia je bezpochyby nejkvalitnější továrnou na talentované mladíky na světě, i Chelsea má však díky někdejším investicím Romana Abramoviče nesmírně kvalitní akademii. Mezi nejnovější defenzivně laděné akvizice Blues se řadí osmnáctiletí krajní beci Acheampong a Samuels-Smith.
Maresca si Acheamponga zamiloval
Acheampong se již do A-týmu několikrát podíval, naposledy odehrál celých 90 minut při výhře 3:0 nad Legií v Konferenční lize. Angličan je nesmírně klidný na míči, umí ho z hloubi pole bezpečně posunout do ofenzivy.
Mladík začínal na postu pravého beka, díky technickému nadání si však poradí i jako pravý stoper v rozestavení, které se na míči formuje do tříčlenné obrany. To tuto sezonu dokázal v Premier League proti Crystal Palace i Bournemouthu. Oproti svým vrstevníkům je silnější a velmi technicky nadaný, ale hlavně přizpůsobivý k požadavkům trenéra.
Enzo Maresca si zakládá na krajních obráncích, kteří jsou schopni invertovat do středu zálohy, ani to mladému Joshovi není cizí. "Zamiloval jsem se do Acheamponga. Za mě může potenciálně být špičkovým hráčem, fantastickým hráčem pro Chelsea," řekl italský stratég na jeho adresu.
"Umí být dobrý na různých pozicích. Nejlepší pro Joshe je, že je všemu otevřený, chce se učit," vychvaloval mladíka Maresca po duelu ve Varšavě. Než ovšem podepsal v prosinci novou smlouvu, která ho v Londýně drží do léta 2029, panovala kolem budoucnosti Acheamponga nejistota.
Hráč chtěl mít garanci, že z akademie vede cesta do A-týmu. Znejistit ho mohla i aktivita vedení na přestupovém trhu, kde je Chelsea proslulá skupováním talentů odjinud. Situace chtěl využít Bayern či Liverpool, nakonec si Acheampong plácnul s klubem svého dětství.
Samuels-Smith na svou šanci čeká
Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že Samuels-Smith je to samé, co Acheampong, jen na druhé straně hřiště. Shodně se jedná o 18letého Angličana z Cobhamu sžitého s pozicí krajního beka, jenž disponuje technickou kvalitou, vyspělostí a svou fyzickou sílou předčí vrstevníky. Když se spekulovalo o trvalém odchodu obránce Renata Veigy do Juventusu, někteří fanoušci se dožadovali, aby Portugalcovu roli v týmu převzal právě Samuels-Smith.
Na rozdíl od Acheamponga má Ishé v akademii licenci k častým útočným náběhům, díky čemuž si za U21 v 18 zápasech připsal dva góly a čtyři asistence. Taktéž si ale v Cobhamu ozkoušel i roli levého stopera. Debutu za A-tým se zatím nedočkal, párkrát ovšem sledoval jeho zápasy z lavičky a sbírá od hvězd Blues zkušenosti ve společných trénincích.
Samuels-Smith v úterý podepsal šestiletý kontrakt, díky kterému je Londýňanům zavázán do léta 2031. Nutno podotknout, že zásluhy za jeho rozvoj si zaslouží i Everton, z jehož akademie Chelsea mladíka odkoupila v roce 2023, kdy mu bylo 17, za 4,7 milionu eur.
Začlenit, nebo zpeněžit?
Někteří obránci vychováni Blues bývají zpeněženi. V posledních letech například Fikayo Tomori do AC Milán (35,3 milionů eur), Marc Guéhi do Crystal Palace (23,3 milionu eur), Lewis Hall do Newcastlu (33 milionů eur), Ian Maatsen do Aston Villy (44,5 milionu eur), či Toni Livramento do Southamptonu (26,2 milionu eur).
Jiné talenty z defenzivních řad si Londýňané rozhodli ponechat, z aktuálního týmu Reece James a Levi Colwill. Trevoh Chalobah je v týmu také, ale původně se jej snažili vytlačit z klubu, zpět z hostování v Crystal Palace ho vzali kvůli vysoké marodce.
Jestli se Acheampong a Samuels-Smith v budoucnu zařadí na seznam prodaných hráčů, kteří pro Chelsea svými odchody vygenerují čistý profit, nebo naopak do sekce udržených talentů zatím visí ve hvězdách.