Slavia stoupá, Sparta se po prohře v derby dál hroutí, Lavičkova pozice je však pevná

Slavia stoupá, Sparta se po prohře v derby dál hroutí, Lavičkova pozice je však pevná

[hot]PSALI JINDE[/hot] Nejprve uveďme na pravou míru mediálně šířený nesmysl posledních dní. Slavia v sobotním derby neporazila v novém Edenu, otevřeném v květnu 2008, Spartu poprvé, ale už podruhé. Pravda, v lize to bylo skutečně prvně.

Slávisté však v dubnu 2010 za řízení současné šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové vyhráli nad sparťany na tomto stadionu stejně jako v sobotu 1:0 v prvním utkání čtvrtfinále Českého poháru. I tentokrát to bylo zaslouženě, protože červenobílí prokázali o něco větší touhu po vítězství. A na rozdíl od sparťanského gólmana Vaclíka slávistický brankář Čontofalský nechyboval. Sobotní duel 9. kola Gambrinus ligy bohužel nebyl ozdobou ligového ročníku 2012/13. A více než hráči na hřišti řádili fanoušci v hledišti, a to na obou stranách.

Pokud jde o dění na trávníku, tak v prvním dějství to po nedělním „malém“ derby Dukla – Slavia (v 8. kole) vypadalo na další remízu 0:0. Bojovnost, nic než bojovnost, avšak žádné gólové příležitosti. Po pauze to již bylo s těmi šancemi oboustranně o něco lepší, ale Sparta se začala v útoku prosazovat, až když slávisté od Latkova gólu v 73. minutě začali bránit své hubené vedení.

Vyrovnat však Lavičkův tým nestihl, proto prohrál počtvrté za sebou, potřetí v lize. Jindy by za tohle na Letné vyhazovali trenéra, ostatně po prohraném letenském derby se Slavií (1:4) se musel na podzim roku 2008 staronový kouč Sparty Vítězslav Lavička pakovat. Už před sobotou se však sparťanský management nechal slyšet, že jeho současná pozice v klubu je pevná. Další šanci napravit si dojem bude mít na Letné už ve čtvrtek večer (od 19 hodin) v důležitém souboji Evropské ligy s letošním finalistou soutěže Athlétikem Bilbao.
Proč Jágr porazil derby?

Právě kvůli čtvrtečnímu duelu EL vyšlo vedení Gambrinus ligy Spartě vstříc, takže místo tradičního pondělka se hrálo před kamerami ČT 4 už v sobotu večer. Což je pro Prahu, zvláště uprostřed prodlouženého víkendu s pátečním státním svátkem, vůbec nejhorší možný termín ze všech. Zvláště když se navíc večer v hlavním městě rozpršelo a bylo oproti minulým dnům dosti citelné chladno. Nejlepší důvod pro nerozhodnuté zůstat doma či na chatě u televize… Proto také Jágrovo Kladno ve středu večer v extraligovém duelu s Pardubicemi nad derby v počtu diváků vyhrálo o 51 lidí v poměru 15 705:15 654!

To je to, co český fotbal na rozdíl od hokeje nepochopil. Že je totiž nutné udělat všechno pro diváka, i kdybych měl třeba hrát obden… Pak ať si lidé z vedení asociace a klubů na horší návštěvy nestěžují. Mezi pondělkem a čtvrtkem by bylo i tak dost času na nezbytnou regeneraci sil. Zvlášť když se zmíněný zápas EL hraje v Praze.

Krom toho rodiny s dětmi a ženy odrazuje na fotbale nebezpečnost. Což o to, atmosféra a slávistická chorea byly v Edenu na patřičné úrovni. Ovšem hooligans na obou stranách se „vyznamenali“ a protáhli zápas o několik minut. Ti sparťanští házeli při Kiselově rohovém kopu na bývalého hráče Sparty, dnes slávistického kapitána, předměty, to samé pak po pauze na druhé straně zopakoval kotel červenobílých, který vrhal tyčky od vlajek na hostujícího gólmana Vaclíka. Rozzuřil ho Hušbauerův obranný zákrok, při němž chtěli vidět penaltovou ruku.

Jeden sparťanský fanda to okamžitě trumfnul vniknutím do hřiště, při němž přeběhl celý trávník, když se hravě jako hráč amerického fotbalu vyhnul třem zoufalým pořadatelům. A slávisté, aby se nedali zahanbit, „vyčadili“ svou pyrotechnikou na závěr celý stadion, takže fanoušci na Letné i televizní diváci nakonec stejně skoro nic neviděli.

Českých rozhodčích se rasismus netýká?


A to nemluvím o tradičním sparťanském antisemitském „Jude Slavie!“ a slávistickém bučením na Kamerunce Kweukeho. Naštěstí většina z kotle červenobílých záhy připomněla svým soukmenovcům, že za „sešívané“ ještě nedávno hráli třeba Tavares či Gebre Selassie, takže této stupidity postupem času nechali. Ovšem nechápu sudího Příhodu, že mu tyhle oboustranné rasistické projevy nevadily. Copak jsou čeští sudí hluší? Nebo sledují jen balon a vše ostatní kolem nich je jim šumafuk? K čemu jsou potom masivní akce FIFA a UEFA „Stop rasismu“, do nichž se všichni tak ochotně zapojují? V Čechách však „skutek utek´“…

Eden je moderním stadionem anglického typu. Bohužel však v Česku nemáme britské zákony. To je trošku problém. Někteří fanoušci by v sobotu večer nedošli domů, ale rovnou za katr.

Pokud jde o Gambrinus ligu, další prohra Sparty (má 16 bodů) vyhovuje Plzni a Jablonci (před nedělí a pondělkem shodně 17 bodů). Slavia (14) se posunula už na pátou příčku, na sparťany ztrácí nyní jen dva bodíky. Radovi svěřenci už popáté za sebou nedostali v lize ani gól. Je vidět, že kouč býval výborným reprezentačním obráncem. Kdyby byli slávisté občas odhodlanější a důraznější v útoku, třeba minule na Dukle nebo předtím v Liberci či Mladé Boleslavi, mohli by hrát už tuto sezonu o pohárové příčky.

Ale pozor na přemíru emocí a snahy. Strůjce jejich výhry v derby Martin Latka sice odehrál proti Spartě, stejně jako na jaře (1:1), výborný zápas, ale on sám asi dobře ví, že za některé své zákroky z oblasti kickboxu utkání nemusel vůbec dohrát. Nicméně si pořídil zdařilou oslavu svých 28.narozenin (narodil se 28. září).

Slávistický večer potvrdili minižáci



Takhle to byl slávistický večer, o přestávce totiž vyhráli nad Spartou i šestiletí minižáci Slavie (ročníky 2006), a to dokonce 5:1.

Pořadatelé vůbec udělali vše pro slavnostní ráz nejvýznamnějšího českého utkání – patronát nad ním převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda (a přiznal, že fandí Slavii). Na trávníku před výkopem vlály kromě praporů obou slavných „S“ i česká a pražská vlajka. A dcera Petra Jandy z Olympiku, Marta Jandová, zazpívala státní hymnu. Coby porotkyně SuperStar by ale mohla vědět, že se nezpívá v „řadě květ“, ale v „sadě květ“, a že v závěru se protahuje „země čeeeská, domov můj“ jen jednou, podruhé se to už zpívá bez protažení, tedy „země česká, domov můj.“ To nás učila paní učitelka už v první třídě. Ale jelikož Marta Jandová žila dlouhý čas v Německu, tak jí to odpusťme. Ostatně bylo to lepší, než když Helena Vondráčková před časem při mezistátním utkání s Německem zkrátila německou hymnu z osmi slok na šest.

Takže zase na jaře na Letné. Třeba i s tou hymnou, kterou se Marta Jandová doučí.