Slávisté u disciplinárky: Jenom jsme opakovali po fanoušcích

Slávisté u disciplinárky: Jenom jsme opakovali po fanoušcích

Slávističtí hráči Vlček, Dosoudil a Fořt seděli před Disciplinární komisí ČMFS jako zařezaní, když začalo projednávání jejich nevhodného chování po utkání 12. ligového kola v Mladé Boleslavi. S fanoušky tam po vítězství 3:1 skandovali: Smrt Spartě. Po necelých čtrnácti dnech si za takové pokřiky přišli poslechnout verdikt fotbalového soudu.

Celou situaci vysvětlovali před zástupci disciplinárky i novinářů podobně. „Vyhráli jsme, po zápase jsme běželi k fanouškům, kteří pro nás měli připravený nový chorál. Tak jsme po nich opakovali to, co na nás vykřikovali. A v tom zazněla i ta věc, o které víme. Bylo to v obrovské euforii. Ani jsme nevěděli, co říkáme. Rozhodně jsme se nechtěli dotknout Sparty, šlo jen o jistý výraz rivality,“ vysvětlil i za své spoluhráče obránce Radek Dosoudil.

Svých hráčů se zastal i slávistický šéf Petr Doležal. „Máme za to, že takovéto jednání je nevhodné. Na druhou stranu, ten podvýrok v rámci chorálu, je určitý příměr pro porážku soupeře. Rozhodně to neevokuje smrt nějaké osoby,“ snažil se Doležal zmírnit dopad skandovaného pokřiku Smrt Spartě. Upozornil přitom i na fakt, že: „Podnět nepodala žádná oficiální osoba ČMFS. Objevil se až po několika dnech. Intenzita nebezpečnosti pro ČMFS byla nicotná, nepatrná. Tato slova jsou nevhodnou formou, která na stadion nepatří. Ale objevují se na stadionech s pravidelností a v minulosti nikdy žádný orgán ČMFS nezahájil disciplinární řízení. Takové jednání nebyla nikdy bráno jako závadové a nebylo nikdy potrestáno,“ uvedl Doležal.

Noviny nejsou viníkem

Z omylu Doležala po chvíli vyvedl šéf disciplinárky Alexandr Karolyi: „Takové případy jsme řešili mnohokrát. Teď si vzpomenu třeba na záležitost zhruba dva roky starou, kdy po derby pražských S dostala Sparta stotisícovou pokutu za urážení vašeho útočníka Adauta. A dopad skandování vašich hráčů se projevil hned při dalším utkání Slavia – Příbram, kdy zdravé jádro slávistických fanoušků skandovalo Smrt Spartě velmi často, právě v návaznosti na vaše výroky,“ uvedl Karolyi.

Svést vinu na novináře z MFDnes, kteří na případ upozornili, se pokusil svést předseda představenstva SK Slavia Praha Tomáš Rosen. „Kdyby o tom MFDnes nepsala, nikdo by si toho nevšiml a ani fanoušci by pak taková slova neopakovali ve větší míře než jindy,“ řekl Rosen. Na to zareagoval další z členů Disciplinární komise Karel Jonáš: „Případ projednáváme také proto, že je to poprvé, kdy takové pokřiky skandovali přímí účastníci zápasu, tedy hráči.“ A Karolyi k tomu dodal: „V žádném případě to nelze posuzovat tak, že by na vině byli novináři. Stejně jako v mnoha jiných případech přinesla média pouze podnět, na jehož základě jsme začali jednat.“

Člen disciplinárky by skandoval také

Uklidnit situaci se potom pokusil znovu Doležal. „Je potřeba posoudit celou věc v kontextu okamžiku, ve kterém se stala. Hráči nikoho nepodněcovali k takovým pokřikům, pouze je opakovali,“ připomněl slávistickou verzi nešťastného příběhu.

Zcela nekompetentně se pak vložil do celého případu člen Disciplinární komise ČMFS Jaroslav Landa: „Takhle se kluci chovat fakt nemůžete,“ otočil se směrem k hráčům. „I když já vás chápu, třeba bych se v takové situaci choval stejně a taky skandoval,“ prohlásil.

A pak už se čekalo na verdikt.

[ 16. 11. 2006 - Miroslav Bureš / eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]