Inter vyhrál pojedenácté v řadě, nezaváhal ani AS Řím

Inter Milán vyhrál v sobotním zápase 18. kola italské Serie A na domácím San Siru nad Atalantou Bergamo 2:1, byť ještě po hodině hry prohrával, a dosáhl tak už na jedenáctou výhru v řadě. Nezaváhal ani druhý AS Řím. Třetí Palermo pouze remizovalo na stadionu Sieny.

Inter byl mnohem častěji u míče a také častěji střílel, hosté byli ovšem o něco přesnější. Z šesti ran - většinou z delší vzdálenosti - pronikla za záda Julia Césara jediná, ta Cristiana Doniho ze 17. minuty. Doni dostal na hranici šestnáctky přesnou přihrávku od Ariattiho a trefil se přesně k levé tyči. Černomodří ovšem zápas otočili. V 65. minutě se prosadil trápící se Adriano, který dal první gól po devíti měsících, a o deset minut později si dali statečně bojující hosté vlastní gól.

AS Řím nedal na Olympijském stadionu šanci Cagliari. Tentokrát se sice netrefil nejlepší střelec týmu Francesco Totti, ale zastoupili jej spoluhráči. Rodrigo Taddei se už ve 4. minutě prosadil v šestnátctce po přihrávce Panucciho a napálil míč přesně do pravého horního rohu Fortinovy svatyně. V 56. minutě pojistil výhru AS Mancini.

Fiorentina má v posledních týdnech skvělou formu a vyšplhala se už na čtrnácté místo v tabulce. Tentokrát i s Tomášem Ujfalušim v sestavě rozstřílela Messinu 4:0. V 17. minutě se po akci nejlepšího letošního střelce týmu prosadil loňský nejlepší kanonýr celé Serie A. Mutu našel v šestnáctce Luku Toniho a ten napálil míč k pravé tyči. Za další čtyři minuty se prosadil Potenza a po první půli bylo rozhodnuto. V nastaveném čase byl totiž nejdříve vyloučen po druhé žluté za ostrý faul hostující Zoro Kpolo a vzápětí se z volného přímého kopu prosadil Liverani. Pět minut po pauze završil debakl hostí Mutu.

Palermo zaváhání lídra nevyužilo. Hosty na hřišti Sieny sice poslal do vedení v 41. minutě Simplicio, jenže za minutu vyrovnal Rinaudo a do konce už další gól nepadl. Reggina, rovněž potrestaná v úvodu bodovým odečtem za účast na korupční aféře, na domácím hřišti smetla Empoli, ale na devatenácté místo se neposunula. Předposlední Ascoli totiž rozdrtilo doma veronské Chievo 3:0. Hosté dohrávali od 40. minuty o deseti a v závěru přišli ještě o vyloučeného Lannu.

Parma prohrála s Laziem Řím, kterému se v posledních týdnech daří. Hosté vyhráli 3:1, přestože byl v 16. minutě vyloučen Siviglia a navíc dostalo Lazio v 18. minutě první gól z kopačky Budana. O deseti hrající hosté však zápas otočili třemi slepenými góly už do přestávky.

Ve zbývajících zápasech porazila sicilská Catania doma Sampdorii Janov 4:2, Livorno remizovalo s FC Turín a AC Milán potvrdil nárůst formy na hřišti Udinese. Rossoneri nastartovala po půlhodině hry Brazilcem Kaká proměněná penalta a o chvíli později se prosadil probuzený střelec Gilardino, jehož branky v předchozím průběhu soutěže milánským chyběly. Pojistku přidal v 76. minutě Oliveira. Z výhry se radoval také český reprezentant Marek Jankulovski, který proti svému bývalému týmu odehrál celé utkání.

Výsledky - 18. kolo:

AS Řím - Cagliari 2:0 (5. Taddei, 56. Mancini)
Ascoli - Chievo 3:0 (13. a 36. Bjelanovič, 7. Paolucci)
Catania - Sampdoria Janov 4:2 (7., 45. z pen. a 87. Spinesi, 36. Caserta - 22. Palombo, 40. Francheschini)
Fiorentina - Messina 4:0 (17. Toni, 22. Potenza, 45.+1 Liverani, 51. Mutu)
Inter Milán - Bergamo 2:1 (64. Adriano, 75. vlastní Loria - 16. Doni)
Livorno - FC Turín 1:1 (60. Lucarelli - 23. Cioffi)
Parma - Lazio Řím 1:3 (18. Budan - 29. Stendardo, 33. Panděv, 45. Rocchi)
Reggina - Empoli 4:1 (8. a 29. Amoruso, 3. Leon, 43. Bianchi - 67. Saudati z pen.)
Siena - Palermo 1:1 (42. Rinaudo - 41. Simplicio)
Udine - AC Milán 0:3 (31. Kaká z pen., 35. Gilardino, 76. Oliveira).

[ 23.12.2006 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]