Jak se daří Květovi v Süper Lig? S větší porcí odehraných minut začínají přicházet i gólové asistence

Příbram, Bohemians 1905 a Viktoria Plzeň. Toť tři dosavadní domácí klubové zastávky čerstvě šestadvacetiletého středopolaře s tržní hodnotou okolo 20 milionů korun Romana Květa, jenž je od poloviny srpna loňského roku součástí tureckého Sivassporu, do jehož struktur se odebral kvůli velké konkurenci na západě Čech.

"Jeho herní vytížení nebylo takové, jaké by si přál. Navíc přišla velmi zajímavá nabídka a on projevil zájem vyzkoušet si působení v zahraničí. Domluvili jsme se tedy na ročním hostování. Jde o velmi kvalitního hráče, kterého budeme samozřejmě pečlivě sledovat a držíme mu palce, aby se mu v Turecku dařilo," informoval loni v létě sportovní ředitel Viktorie Daniel Kolář.

Celek z města, které je rozprostřeno v údolí nejdelší turecké řeky Kızılırmak, představuje jeho premiérovou zahraniční misi, na níž by měl pobýt minimálně do června letošního roku, s tím, že kontrakt k červeno-modrým barvám ve Štruncových sadech ho váže do 31. prosince 2025.

Byť měl Květ v Sivassporu pomalejší rozjezd, na přelomu roku o sobě dal vědět a v posledních dvou kolech si připsal dvě gólové asistence po sobě. Naposledy proti Kayserisporu (3:1) obešel po brejkové situaci i domácího brankáře a v osmé minutě nastavení nahrával kolegovi Manajovi před prázdnou branku. Kolo před tím vybídl čtyři minuty před koncem ke skórovaní stejného spoluhráče (ten má mimochodem za sebou štace v Interu Milán i Barceloně) a jeho zaměstnavatel díky tomu udolal Istanbulspor (3:1).

Slávista Trpišovský je pod drobnohledem. Angličané ho posílají do Crystal Palace

Celkem zasáhl záložník do patnácti duelů z celkových osmnácti, v základní sestavě se jeho jméno nalézalo jednou a dohromady strávil na trávnících 361 minut čistého času, s tím, že se mu z pozice žolíka podařilo skórovat proti Alanyasporu.

Protože už dvakrát v řadě šel do hry na závěrečnou půlhodinu, zdá se, že si po vlažnějším startu pozvolna říká o důvěru, na čemž by nic nemusela měnit ani přítomnost nového trenéra Bülenta Uyguna.

Sivasspor je po odehraných osmnácti kolech na průběžné desáté pozici s bilancí šesti triumfů, šesti remízových výsledků a šesti porážek. Znovu do akce půjde již ve čtvrtek 11. ledna proti Galatasaray Istanbul. Pokud má Květ nějaké kamarády na Letné, nepochybně jim o aktuální formě třiadvacetinásobného šampiona Süper Lig, který se nyní dělí o vedení s Fenerbahce, bude moci povyprávět. Ale to už bychom odbočovali moc.

Vedoucí tým F:NL hrábl do kádru lídra druhé španělské ligy a na Moravu přivedl mladíky z Ugandy a Mali