Rezerva Sigmy slaví premiérovou výhru ve druhé lize, trápení Sparty B pokračuje

Rezerva Sigmy Olomouc se v novém ročníku Chance Národní Ligy dočkala premiérového vítězství. V pátém kole na domácí půdě Hanáci zvítězili nad Jihlavou 3:1. Ve druhém nedělním duelu 5. kola rezerva Sparty jen remizovala s Varnsdorfem 1:1. Pražané se dostali do vedení chvíli před koncem, ale hosté v nastavení srovnali gólově krok a berou bod.

Sigma vstoupila do zápasu s jasnou územní převahou, přičemž se její ofenziva opírala především o pravou stranu hřiště, kde spolupracovali Jáchym Šíp a Jakub Elbel. První vážnější šance přišla v 18. minutě, když druhý jmenovaný posadil centr na hlavu Vojtěcha Křišťála, jehož zakončení však nenašlo cíl. Jihlava se na začátku utkání potýkala s pevnou obranou soupeře, avšak jen do 28. minuty, kdy zahrozila střelou po ose Tomáš Franěk – Radek Křivánek. O pět minut později byl k vidění první gól Hanáků, když po rychlé akci Šíp našel na zadní tyči Mosese Emmanuela, který otevřel skóre. První poločas se blížil ke konci, když Jihlava v nastavení po souhře Filipa Šancla a Jakuba Selnara málem vyrovnala, ale míč těsně minul pravou tyč olomoucké branky.

Do druhého poločasu vstoupila opět lépe Olomouc, když Vít Beneš ve 46. minutě hlavičkoval do tyče a o dvě minuty později Křišťál po přiťuknutí Yunuse Muritaly těsně minul. Hosté se však nevzdali a v 60. minutě Křehlík vyrovnal po centru Fraňka. Drama pokračovalo i nadále. V 66. minutě dostala Sigma příležitost kopat penaltu po faulu Jana Chytrého. Penalty se ujal Muritala, s pomocí tyče proměnil a vrátil tak Olomouci vedení. Zmar Jihlavy završil v 73. minutě vlastním gólem Michal Hošek. A když Adrian Černák v 83. minutě z hranice vápna vystřelil vedle, bylo jasné, že stav už zůstane nezměněn.

Spartě B vzal výhru proměněnou penaltou  její bývalý hráč

Rezerva pražské Sparty nezažívá ideální vstup do soutěže. Z předchozích čtyř utkání dokázali sparťané naplno bodovat pouze jednou, a to doma proti Jihlavě. Tentokrát se na domácí půdě střetli s Varnsdorfem, který ve středeční dohrávce poprvé klopýtl, když nestačil na béčko Baníku. Velmi aktivně a zároveň tvrdě vstoupily do utkání oba celky a sudí Daniel Lovětínský musel od samého začátku domlouvat hráčům, aby mírnili své emoce. Více ze hry měli ale hosté, kteří si také dokázali vytvořit první zajímavější příležitost, hlavička Ladislava Dufka však skončila vedle sparťanské branky.

Vzápětí se o slovo přihlásili domácí. Po vydařené kombinaci si míč na svoji silnější pravačku navedl Daniel Michl a utaženou střelou mířil na vzdálenější tyč. S jeho pokusem si však bez problému poradil varnsdorfský brankář Lukáš Pešl. Hosté brzy převzali veškerou iniciativu, těžili z nepřesností sparťanských beků a přes svá rychlá křídla neúnavně zakládali jednu útočnou akci za druhou. Až závěr první půle přinesl divákům dvě největší gólovky a to na obou stranách. Tu první si vytvořil ve 43. minutě Milan Lexa, ten se nejprve skvěle uvolnil a následně vyzkoušel sparťanského Jakuba Surovčíka, jenž však dokázal tvrdou střelu vytěsnit na roh. Na druhé straně mohl rozjásat fanoušky Nelson Okeke, ale ani po sérii odrazů nedokázal nasměrovat míč do sítě a do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Vydařený vstup do druhého dějství zažili svěřenci Luboše Loučky, kteří diktovali tempo hry a hned na úvod bylo k vidění několik slibných příležitostí. Naopak kvalita hry Varnsdorfu šla kontinuálně dolů a výkon jeho hráčů se nesl v duchu nepřesností, častých ztrát míče a pasivity. Aktivní Sparta postupně získávala na své kopačky stále větší klid a s přibývající sebedůvěrou stále častěji dostávala svého soupeře pod tlak. Fantastickou druhou půli zakončili Pražané zaslouženou brankou, jejímž autorem se stal Vojtěch Hranoš. Teprve osmnáctiletý útočník dokázal propálit vše, co mu stálo v cestě a svou třetí brankou v sezoně  se posunul na dělené třetí místo tabulky střelců.

V závěru utkání se fotbalistům Varnsdorfu podařilo dostat do poslední příležitosti a jednalo se o šanci klíčovou, jelikož se vápně dopustil faulu kapitán domácích Dalibor Večerka a rozhodčí Lovětínský měl jasno – pokutový kop. K míči se postavil ex-sparťanský Martin Ambler a bezpečně proměnil.

5. kolo druhé ligy:
Olomouc B - Jihlava 3:1 (1:0)
Branky: 33. Amasi, 68. Muritala z pen., 73. vlastní Hošek - 60. Křehlík. Rozhodčí: Kotala - Mojžíš, Bureš. ŽK: Amasi, Muritala, Bednár, Jalovičor - Selna. Diváci: 239.

Sparta Praha B - Varnsdorf 1:1 (0:0)
Branky: 83. Hranoš - 90.+6 Ambler z pen. Rozhodčí: Lovětínský - Pečenka, Cichra. ŽK: Hodouš, Večerka - Hudák, Kouřil, Kubín. Diváci: 430.

16. Jihlava 5 0 2 3 3:11 2

Zbrojovka zabrala, výhru v Táborsku jí vystřelil Řezníček. Chrudim šesti góly deklasovala rezervu Baníku