Postřehy ze zápasu Plzeň - Hearts: Mizérie na míči, prodloužená neporazitelnost a neprůstřelný Tvrdoň

Zápas Plzně se skotskými Heart of Midlothian nenabídl žádnou strhující podívanou, Viktoria v něm ale nakonec ubojovala velmi důležitou výhru. Plzeň se dlouho nemohla dostat do tempa. Přizpůsobila se bez nápadu hrajícímu skotskému celku a kvalita zápasu tím trpěla. S přibývajícími minutami Viktoria přebírala iniciativu, ale dlouho se nemohla dostat do pořádné šance. Domácí nakonec vysvobodil vlastní gól Daniela Oyegokeho, který si v šesté minutě nastavení srazil do branky centr střídajícího Cadua a přiblížil Plzeň k postupu do Evropské ligy.

Mizérie v rozehrávce

K čemu nám je, že držíme míč většinu zápasu, když se kombinací nedokážeme dostat ani na půlící čáru. Přesně to si mohli plzeňští fotbalisté říkat o poločase v kabině. Plzeňská rozehrávka byla hlavně v prvním poločase prachbídná. Stopeři si mezi sebou měnili míč příliš pomalu a napadajícím hráčům Hearts výrazně ulehčili práci. Několikrát byla k vidění situace, při které rozehrávku domácích fotbalistů znemožnil jediný napadající soupeř. Nejistota se přenesla i na kopačky ofenzivních hráčů, kteří ve hře po zemi působili podobně bezradně, jako jejich kolegové z defenzivy. I proto Plzeň hrozila hlavně ze vzduchu, odkud nakonec padla i jediná branka zápasu.

Nevyužité mezery v obraně

Občas to vypadalo, jako by se obráncům Hearts nechtělo hrát. Dlouhé míče za defenzivní linii kolikrát ani nedobíhali a spoléhali na to, že je domácí fotbalisté nestihnou na hřišti. Rychlíci Pavel Šulc s Erikem Jirkou ale v prvním poločase několikrát dokázali rozkmitat nohy natolik, aby zdánlivě ztracené balony zachytili ještě před brankovou čarou. Bohužel pro Viktorii ale ve většině případů nedokázali přidat nadstavbu. A když už Jirka v nadějné příležitosti našel Vašulína, tak střelu ke gólmanovi nepustili blokující obránci. Ve druhé půli Skotové postavili hluboký blok a Plzeň už nepustili prakticky do ničeho. Nakonec ale stejně inkasovali. Vlastním gólem zápas rozhodl Daniel Oyegoke.

Plzeň zůstává neporažena

Úctyhodnou sérii táhnou fotbalisté Plzně v evropských pohárech. Viktoria na evropské scéně neprohrála už 19 zápasů za sebou v základní hrací době. Posledním celkem který Plzeň v Evropě porazil byla v listopadu 2022 Barcelona, která ve Štruncových sadech vyhrála 4:2 a jako poslední evropský celek dala v Plzni gól. Neporažení svěřenci Miroslava Koubka zůstali i v této sezoně. V sedmém zápase navíc popáté neinkasovali.

Jistota jménem Tvrdoň

Marián Tvrdoň chytil svou příležitost za pačesy. Z branky vystrnadil Martina Jedličku a v šesti zápasech inkasoval jediný gól. V duelu proti Hearts příliš zapeklitých situací řešit nemusel, ale když bylo třeba, tak Viktorii podržel. Jeho chvíle přišly v závěru prvního poločasu, kdy se dvakrát během minuty musel vytáhnout proti Lawrenci Shanklandovi. Střelec, který dal v minulém ročníku 31 branek napříč všemi soutěžemi dvakrát napřáhl z hranice velkého vápna, ani jednou ale neuspěl a Tvrdoň protáhl svou neprůstřelnost už na 430 minut.

Plzeň vydřela doma v úvodním utkání play off Evropské ligy těsnou výhru, rozhodl vlastní gól v nastavení