Zlín vyhrál díky gólu v 96. minutě v Brně a vrátil se do čela tabulky. Vyškov je po výhře ve Varnsdorfu třetí

Fotbalisté Zlína vyhráli díky gólu Josse Didiby v utkání 8. kola Chance Národní Ligy v Brně 2:1 a vrátili se do čela tabulky o bod před Chrudim. Na třetí místo před Opavu se posunul Vyškov, který zvítězil 2:1 ve Varnsdorfu. Rezerva Baníku prohrála s Líšní 0:2 a zapsala čtvrtou porážku v řadě. Ostravští tak po slušném vstupu do soutěže klopýtají a v průběžné tabulce jsou těsně nad pásmem sestupu. Líšeň je momentálně na páté příčce. Ve dalším duelu rezerva Slavie remizovala s Prostějovem 2:2. Sešívaní jsou sedmí, jejich nedělní soupeř jen o příčku za nimi. Táborsko dokázalo zastavit sérii proher, když i v deseti hráčích otočilo zápas na hřišti Sparty B a vyhrálo 2:1. Jihočeši se vyšvihli na 13. místo a na sestupovou příčku odsunulo právě rezervu Sparty.

Zlín se vrátil do čela po závěrečném rohu zápasu

Jihomoravské derby ovládli svěřenci trenéra Bronislava Červenky, kteří přetlačili Brno výsledkem 2:1 a dál vedou tabulku druhé nejvyšší soutěže. Zbrojovku poslal do kolen v nastavení po rohovém kopu Joss Didiba. Brňané prohloubili sérii bez vítězství v domácích zápasech a nadále se krčí ve spodních patrech druholigové tabulky.

Šlágr mezi brněnskou Zbrojovkou a Zlínem uzavřel poslední kolo Chance Národní Ligy před reprezentační přestávkou. Oba celky vstupovaly do duelu v rozdílném rozpoložení. Zatímco Ševci drželi sérii pěti vítězství v řadě, svěřenci trenéra Jaroslava Hynka se trápí (1-2-3).

Vstup do zápasu vyšel lépe domácímu výběru, který si v 10. minutě vypracoval první solidní příležitost. Daniel Polák připravil balon pro exzlínského Jakuba Janetzkého a ten tvrdou střelou vyprášil rukavice Stanislavu Dostálovi.

Záskok na 48 hodin? Jihlavský spasitel si k áčku odskočil od dorostu a hned slavil první výhru v sezoně

Ševci se dostavili s odpovědí po dvaceti minutách. Nejdříve Zviad Načkebia z hranice vápna vyslal skákavou ránu na zadní tyč, kterou však zkrotil Filip Mucha. Brněnský gólman si počínal stejně i proti následnému pokusu Vukadina Vukadinoviče z ostrého úhlu. Jednou měli domácí i kliku. Joss Didiba měl na noze stoprocentní tutovku v 27. minutě, ale jeho pumelici zastavilo břevno.

Brno vstoupilo dobře i do druhé půle, když se ve 48. minutě k technické střele odhodlal Denis Granečný, jeho pokus však minul pravou tyč. Ševci pak připravili Zbrojovce studenou sprchu v 56. minutě, kdy se dostali do vedení. Z pravé strany odcentroval Vukadinovič a míč si nešťastně srazil Martin Nový do vlastní branky.

Zbrojovka se dočkala vyrovnání v 74. minutě, kdy se po faulu Jakuba Černína postavil k pokutovému kopu Adam Kronus a nekompromisní střelou do pravé šibenice srovnal stav. Zlín si mohl okamžitě vzít vedení zpět, ale dalekonosnou bombu Lukáše Bartošáka vytěsnil mimo tyče Mucha.

Krutá rána pro Brno přišla v nastavení! Na poslední rohový kop utkání si naskočil Joss Didba, který hlavičkoval přesně a urval tři body pro žlutomodré barvy.

Vítězství znamená, že Zbrojovka prohrála již sedmé domácí utkání z posledních jedenácti. Ševci zvítězili již počtvrté rozdílem jediného gólu a nadále sní o rychlém návratu do elitní soutěže. Zlín po reprezentační pauze vyzve doma Jihlavu, Brňané naopak zajíždí na půdu dalšího moravského soka.

Vyškov posunula výhra ve Varnsdorfu na třetí místo

Vyškov bere z nedělního utkání osmého kola Chance Národní Ligy po zkušeném výkonu všechny body za výhru 2:1. Varnsdorf sice dokázal jednou vyrovnat, ale do kolen jej srazil smolný vlastní gól obránce Martina Kouřila. Moravané se po ospalém vstupu do soutěže dostávají do tempa, Varnsdorf naopak při cestě za bodovým ziskem opakovaně zadrhává.

Oba týmy mají v této sezoně solidní formu, i když Varnsdorf prohrál v minulém kole na hřišti Líšně 0:1. Domácí měli v souboji s dalším moravským soupeřem motivaci zlomit silně negativní bilanci. Z posledních pěti utkání s Vyškovem vybojovali jen bod. Zápas měl pikantní nádech pro vyškovského záložníka Patrika Schöna, který ještě v sezoně 2022-23 působil na severu Čech.

Varnsdorf vstoupil do utkání aktivně, v prvních minutách se usadil na půlce Moravanů. Jeho snaha ale k větší šanci nevedla. V 16. minutě vyrobil na pravé straně hrubku vyškovský Filip Vedral, ale Jakub Kosař nabídnutou šanci nevyužil.

Vyškov se rozjížděl pomaleji. Jeho akce se omezily na občasné centry do velkého vápna, které ale sbíral gólman Lukáš Pešl. První zajímavou střelu vyprodukoval ve 24. minutě Kosař, ale brankář hostů Jiří Borek se zaskočit nenechal.

Šlágr v Opavě pomohl Chrudimi do čela druholigové tabulky, Jihlava po odvolání trenéra poprvé v sezoně vyhrála

S přibývajícím časem se hosté začali osmělovat. Abdoulaye Sylla pálil jen do boční sítě. Jeho spoluhráč Ousmane Condé mířil pro změnu vedle. Ve 34. minutě už Vyškov vedl, když Pešla nachytal z ostrého úhlu Tomáš Svoboda. Pešl tak po hrubce v Líšni inkasoval další diskutabilní gól. Domácí se nevzdali, Kosař v 39. minutě prostrčil míč na Damaniho Camaru, ale Borek mu střelu neumožnil.

Severočeši vstoupili i do druhé půlky aktivně. Camara se ve 47. minutě dostal do solidní šance, ale trefil jen spoluhráče Matěje Kubistu. V 55. minutě se domácí dočkali, po hezké kombinaci si Roman Zálešák navedl míč na levou nohu a střelou k tyči srovnal. Už o dvě minuty později ale varnsdorfský stadion zklamaně vydechl, když si domácí obránce Martin Kouřil srazil centr do vlastní sítě.

Vyškov pod vědomím náskoku kontroloval hru a Varnsdorf jen obtížně hledal cestu k ohrožení branky. V 78. minutě mohl zvýšit Ousmane Condé, ale ale jeho střela z ostrého úhlu jen projela kolem brankové čáry. O minutu později pro změnu pálil snajpr Severočechů Camara do brankáře Borka. V 88. minutě mohl ještě Jakub Hudák vyrovnat, ale Borek jeho prudkou hlavičku chytil.

Varnsdorf tak podruhé za sebou vyšel naprázdno. Trenér Ivan Kopecký proto bude muset v reprezentační pauze najít způsob, jak tým opět nakopnout. Vyškov v příštím kole přivítá ve svém drnovickém azylu rozjetou Chrudim. Varnsdorf se vydá na jih Čech, kde vyzve

Táborsko otočilo skóre, i když hrálo hodinu v deseti

Hráči Táborska obrátili v osmém kole Chance Národní Ligy nepříznivý vývoj utkání s domácí rezervou Sparty, kterou porazili 2:1. Zápas hraný na Žižkově silně ovlivnila už čtvrtá minuta, kdy se po povedené individuální akci prosadil Radek Šiler. Pro 19letého útočníka to byla vůbec první branka v probíhajícím ročníku, přičemž v tom minulém se přesně trefil hned desetkrát. Ještě před poločasem pak navíc hosté obdrželi červenou kartu. I tak ale dokázali zvítězit, obrat dokonal v 85. minutě Jakub Nečas.

Rezerva pražské Sparty nevstupovala do duelu v dobrém rozpoložení, jelikož si v dosavadním průběhu druhé nejvyšší soutěže připsala pouhou jednu výhru. Stejný počet tříbodových zisků mělo na svém kontě i Táborsko, které se nacházelo na samém chvostu tabulky, přičemž z posledních tří utkání si neodneslo ani bod.

V hlavním městě navíc Jihočeši prohrávali už po čtyřech minutách po brance Šilera. Ten se skvěle uvolnil poblíž půlící čáry a vydal se na sebevědomý průnik směrem do vápna, kde mladý útočník razantní přízemní střelou rozvlnil síť. Hosté mohli krátce nato odpovědět, ale rána Aleše Nešického z přímého kopu zamířila nad horní tyč.

Ještě větší šanci měl Daniel Hais, který uháněl sám na Jakuba Surovčíka. Mladý gólman Pražanů ale jeho kličku vystihl a tygřím skokem balon táborskému hráči uzmul. Další pohroma přišla pro Jihočechy přibližně 10 minut před koncem první půle, kdy se musel předčasně do sprch odebrat Martin Foltýn, jenž za zatažení za Šilerův dres obdržel druhou žlutou kartu. Těsně před pauzou pak komicky selhal Lukáš Penxa, který pokus svého spoluhráče nešikovně zastavil před brankovou čárou.

Po změně stran se do slibné příležitosti dostával Bojan Dordič, jenž se uvnitř vápna v obležení sparťanských těl rozhodl pro střelu, po níž celá hostující sestava reklamovala ruku, tu však rozhodčí proti domácím neodpískal. Krátce po hodině hry už ale Táborsko penaltu kopalo, když přímý kop Nešického zblokovala domácí zeď jen za pomocí loktu. Následné exekuce se ujal Dordič, který suverénní ranou do pravé šibenice srovnal. Ani s tím se však oslabení Jihočeši nespokojili a díky tečované střele z hranice vápna v podání střídajícího Nečase z 85. minuty skóre převrátili na svou stranu.

A jelikož sparťanští mladíci početní výhodu zužitkovat nedokázali ani v závěru utkání, tak 14. září pojedou na půdu Líšně v nelichotivé pozici. Táborsko se představí ve stejný den v domácím duelu s Varnsdorfem.

Baník prodloužil trápení doma proti Líšni

Aktivněji vstoupili do utkání hosté z Líšně. V páté minutě utekl obraně Baníku po pravé straně Václav Dudl, jeho nabídku na hranici malého vápna Jan Silný nevyužil a domácí Patrik Měkota poslal míč na rohový kop. Dudl v 17. minutě vystřelil k levé tyči branky Mikuláše Kubného, který ale levou nohou předvedl výborný zákrok.

Ve 25. minutě se na hranici pokutového území domácích uvolnil pěknou kličkou Denis Dziuba, ale zakončil pouze doprostřed Kubného branky. Po půlhodině hry na rohový kop Marka Poláška naskočil Dušan Jokovič a hlavou našel u zadní tyče Jana Sedláka, který ale nezvládl míč uklidit do odkryté branky domácích. V předposlední minutě prvního poločasu si na centr Poláška z volného přímého kopu naběhl Ilko a proměnil tlak Líšně ve vedoucí branku.

Baník se snažil na začátku druhé půle napravit dosavadní pasivitu, ani jednu ofenzivní akci ale nezvládli Ostravané dotáhnout do zdárného konce. V 51. minutě se ke střele dostal střídající Ondřej Chvěja, ale mířil těsně vedle levé tyče. Hosté se vzpamatovali až po hodině hry, Poláškův centr, na který znovu naskakoval Jokovič, za zády Kubného neskončil. Tlak slezského týmu utnul domácí kapitán Zdeněk Říha, který se po zbytečném zákroku a druhé žluté kartě nechal vzápětí vyloučit. Ilko byl i u druhé vstřelené branky hostů, když 12 minut před koncem vyvezl míč po pravé straně hřiště a jeho centr do branky domácích tečoval v pokutovém území Silný.

SLavia B na Prostějov nevyzrála

Na počátku 15. minuty se po rohovém kopu domácích ocitl v dobré pozici Matěj Zachoval, jeho hlavička však mířila těsně vedle pravé tyče. Ve 21. minutě se stejný hráč dostal do další slibné příležitosti po centru Karla Belžíka, ani tentokrát se ale skóre neměnilo. Následně se osmělil také Prostějov, Robert Bartolomeu ani Lahodný ovšem míč za záda Ondřeje Koláře dostat nedokázali. Před koncem první půle se Hanáci přece jen dokázali prosadit, Lahodný po zisku míče u postranní čáry napřáhl z úctyhodné vzdálenosti a s přispěním teče dostal míč za bezmocného Koláře. Prostějov se z vedení neradoval dlouho. Jan Trédl krátce nato vyhrál souboj ve vápně a přihrál osamocenému Toulovi, pro nějž bylo vyrovnat formalitou.

Necelé dvě minuty po návratu z kabin už Slavia vedla. Na nepřesný pokus Dominika Pecha zareagoval pohotově Mikulanda, jenž z těžké pozice rozvlnil síť za Luďkem Vejmolou podruhé. Hosté mohli vzápětí odpovědět, na krásný volej Matouška ale zareagoval ještě lepším zákrokem Kolář. Matoušek se vytoužené branky nakonec přece jen dočkal v době, kdy Hanáci stupňovali svůj tlak. Čtyřiadvacetiletý středopolař se nejlépe zorientoval ve skrumáži ve vápně a srovnal na konečných 2:2.

Chance Národní Liga, 8. kolo

Brno - Zlín 1:2 (0:0)
Branky: 74. Kronus z pen. - 56. vlastní Nový, 90.+6 Didiba. Rozhodčí: Kvítek - Hurych, Ježek. ŽK: Načkebija, Didiba, Černín, Červenka (všichni Zlín). Diváci: 1814.

Varnsdorf - Vyškov 1:2 (0:1)
Branky: 55. Zálešák - 34. Svoboda, 55. vlastní Kouřil. Rozhodčí: Vokoun - Pfeifer, Beneš. ŽK: Kosař, Zálešák - Vedral. Diváci: 734.

Sparta Praha B - Táborsko 1:2 (1:0)
Branky:
4. Šiler - 65. Dordič z pen., 84. Nečas. Rozhodčí: Radina - Lakomý, Malimánek. ŽK: Hruška, Uhrinčať, Tošnar - Foltýn, Nádvorník (trenér), Mach, Koné, Plachý, Skopec. ČK: 35. Foltýn. Diváci: 684.

Ostrava B - Líšeň 0:2 (0:1)
Branky: 44. Ilko, 79. Silný. Rozhodčí: Opočenský - Cichra, Líkař. ŽK: Sirotek, Říha - Sedlák, Ilko, Jeřábek. ČK: 61. Říha. Diváci: 186.

Slavia Praha B - Prostějov 2:2 (1:1)
Branky: 44. Toula, 47. Mikulanda - 41. Lahodný, 72. Matoušek. Rozhodčí: Kotala - Kotík, Dresler. ŽK: Trédl, Hunal - Matoušek, Ševčík, Lahodný, Neuman, Matocha, Carneiro. Diváci: 513.