Puček: Hráči si dnes mnohem více dovolují!

Puček: Hráči si dnes mnohem více dovolují!

Uplynulé ligové kolo rozvířilo diskusi zejména na témata, která by s fotbalem neměla mít moc společného. Teplice se prozdržovaly k zisku jednoho bodu za remízu na Letné, zároveň ale došlo k dalším nedobře vypadajícím zraněním. "Každý hráč si dovoluje to, co jim rozhodčí na hřišti toleruje," označil hlavní problém bývalý rozhodčí Lubomír Puček.

Po už zmíněné pondělní ligové dohrávce na Letné, kde Teplice ubránili bezbrankovou remízu 0:0, se do svých soupeřů pustil sparťanský defenzivní univerzál Jiří Kladrubský. "Zdržovali, váleli se, nechtěli hrát. To je jako baví?," zeptal se ironicky.

Měl pravdu. Tepličtí za celý zápas nevylezli ze své obranné ulity. Když už přelezli za půlící čáru, tak si většinou vymodlili faul a natahovali čas, jak se dalo. Sudí Franěk tomu často jen nečinně přihlížel. Bohužel musíme konstatovat, že se tak děje ve valné většině zápasů.

Bývalý vynikající rozhodčí Lubomír Puček nám ale sdělil jednu základní pravdu. "Každý hráč si dovoluje to, co jim rozhodčí na hřišti toleruje. Pokud se sebou nechá rozhodčí na hřišti, jak se říká, cvičit, tak dochází k tomu, k čemu dochází."

Na obhajobu rozhodčích se ale musí říct, že nejen oni jsou z této situace vinni. Chyba je i v chováních hráčů, které se od dřívějších dob liší. "Když jsem dříve pískal třeba Kuku, Chovance nebo Suchopárka, tak tihle hráči na nás nezkoušeli to, co zkoušejí dnes ti mladí. Fotbal se změnil, hráči k sobě tehdy byli daleko ohleduplnější," myslí si Puček.

Proti simulujícím hráčům se tvrdě vyjádřili i bývalí skvělí reprezentanti, Antonín Panenka a Ladislav Vízek. "Simulace by se měly jednoznačně tvrdě trestat!" nechal se slyšet prezident Bohemians 1905. "Podle mého názoru musí do této problematiky zasáhnout svaz. Rozhodčí není schopen správně posoudit všechny takovéto situace. Dokud se nezačne tato nesportovní hra trestat zpětně za pomoci videa, problém se nemůže odstranit."

To Ladislava Vízka rozčílila jedna situace už z minulého ligového kola. Po skončení zápasu Teplice – Ostrava se do sebe pustili teplický Rosa a ostravský Svěrkoš, který svého soupeře povalil na zem. Rosa pak v televizním rozhovoru celou situaci ventiloval do světa. "Chování Rosy se mi nelíbilo. Ukázal, že není chlap ale děťátko," vyjádřil se k situaci Vízek. "Ti dva se normálně hecovali, ale Rosa najednou upadl jak podťatej. Přitom s nohama nic neměl. A pak ještě do televize začne vyprávět, jak ho to bolí a že nemůže polykat. Takhle se chlap nechová. To se ale bohužel děje v celé lize, že se soupeře jenom lehce dotknete a ten se svalí jak pecka."

To fotbalového odborníka Jaroslava Hřebíka zaráží na zápasech české ligy něco jiného. "Je to počet faulů a přerušování hry. V Anglii je hra plynulá, přerušuje se často jen jednou za pět minut. Během zápasu udělají mužstva třeba po deseti faulech. Tady u nás je to ale dvojnásobek, není výjimkou zápas, kde je přes čtyřicet faulů. Když si to pak spočítáme, tak se přerušuje každou druhou minutu,“ nastínil Hřebík další ligový problém. "Za poločas se tak často hraje čistého času pouze dvaadvacet minut."

Podle Jaroslava Hřebíka se simulování těžko dokazuje, ale jednoznačně fotbalu škodí. Nebránil by se proto možnosti, aby disciplinární komise na základě videa dodatečně vynášela tvrdé tresty. "Ale jak říkám, nejvíce mě zaráží to neustálé přerušování hry. Přitom evropské trendy jdou opačným směrem. Naše metodika by se tedy měla zaměřit tímto směrem," hledá recept ke zlepšení ligové úrovně.

Českobudějovický generální manažer Jiří Kotrba nechce ze simulování dělat aféru. "Poslední dobou jde stranou. Byl jsem svědkem, kdy dříve to bylo normálně součástí zápasové taktiky," zavzpomínal na dřívější doby. "Samozřejmě to nepřispívá atraktivitě utkání, ale je to jako v normálních zákonech - co není striktně zakázaný, tak je svým způsobem dovolený."

V poslední době se rovněž hovoří o vzrůstající brutalitě nedovolených zákroků v české lize. "Na jednu stranu bych nerad, aby docházelo ke zraněním, ale uvědomme si, že fotbal je kontaktní hra, při které ke zraněním docházelo, dochází a bude docházet," připomenul Kotrba krutou pravdu. "Jedinou otázkou je, aby ta případná zranění nebyla úmyslná. Ale ty tresty, které byly v blízké minulosti vyneseny, tak jsou snad dostatečně vysoké na to, aby případné mstitele od těchto zákroků odradily."

Podle Jiřího Kotrby nastal čas, aby se s hráči začalo pracovat po mentální stránce. "Fotbal je emoční hra. Hráči se musí naučit ovládat, aby nedocházelo třeba k různým zákrokům v afektu. Psychologický trénink je určitě k zamyšlení."

[ 24.9.2008 - Petr Hovorka | Foto: MARSfoto ]