Brankář Zítka slaví belgický titul

Fotbalisté Anderlechtu v brance s Danielem Zítkou dnes získali po roční pauze 28. titul v belgické lize. Slavný bruselský tým porazil v závěrečném 34. kole 3:0 Waregem a soutěž vyhrál o pět bodů před Standardem Lutych. Anderlecht si dnes mohl dovolit i prohrát, neboť Standard podlehl 0:2 Gentu.

Anderlecht, jenž loni vyřadil v předkole Ligy mistrů pražskou Slavii, si po zisku titulu vybojoval přímý postup do elitní evropské soutěže. Standard bude hrát třetí kolo kvalifikace, sesazení šampioni FC Bruggy skončili třetí a čeká je Pohár UEFA.

Z belgického titulu se raduje český fotbalista potřetí za sebou. Loni slavil obránce David Rozehnal, v roce 2004 v dresu Anderlechtu Zítka, jenž měl velký podíl i na čerstvém vítězství. V průběhu sezony ho sice reprezentant Silvio Proto odsunul až na pozici dvojky, ale po jeho zranění dostal třicetiletý Čech příležitost na klíčové poslední tři zápasy, v nichž ani jednou neinkasoval.

Druhý bruselský tým FC vyhrál v závěrečném kole 1:0 na hřišti St. Truidenu díky brance Richarda Culka z 32. minuty.

Poslední místo a sestup z elitní soutěže měl už před dnešním závěrečným kolem jasné tým La Louviére, který byl společně s Mouscronem vedením svazu kvůli finančním nesrovnalostem přeřazen až do třetí ligy.

Výsledky - 34. kolo:
Lokeren - Beerschot 1:2, FC Bruggy - Genk 3:0, Beveren - Mouscron 1:0, St. Truiden - FC Brusel 0:1, Lierse - Roeselare 1:0, Standard Lutych - Gent 0:2, Anderlecht - Waregem 3:0, Westerlo - La Louviére 2:1, Charleroi - Cercle Bruggy 0:1

[ 05. 05. 2006 - ČTK / eFotbal.cz Foto: MARSfoto ]