Šok U Litavky: Příbram si vyšlápla na mistra

[b]Aktualizováno.[/b] Úřadující mistr Slavia pokračuje v trápení! Po domácí porážce s Olomoucí nestačili slávisté ani na Příbram, které podlehli 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil v 74. minutě obránce Marek Plašil.

Zápas začal minutou ticha k uctění památky legendárního útočníka Slavie Františka Veselého, který v pátek náhle zemřel a fanoušci červenobílých co chvíli ukazovali v průběhu celého střetnutí transparent s nápisem Legendy žijí věčně. Jeho následovníci mu však v sobotu velkou radost neudělali. Po porážce v minulém kole doma s Olomoucí odjeli s prázdnou i od Litavky. Příbram byla po třech prohrách za sebou v euforii.

Domácí mužstvo, které nastoupilo bez své velké opory stopera Martina Müllera, jemuž bude 6. listopadu už 39 let, se od počátku rozhodlo přenechat iniciativu favorizované Slavii a z defenzívy se pokoušet o brejky. Tato taktika Příbramským dlouho vycházela, poměrně s přehledem zastavovali pomalé a nepříliš přesné kombinační akce Slavie a hosté se dostali k první brankové příležitosti až ve 21. minutě. Hlouškův průnik do velkého čtverce však zastavil skluzem devatenáctiletý záložník Claude Videgla, který přišel do Příbrami z Toga a hrál v jejím dresu třetí ligový zápas.

První gólovou šanci však měli Příbramští, když se před branku Martina Vaniaka vydal levý obránce Lukáš Pleško, zmocnil se míče, který ztratil Marek Suchý, ale ostrá rána levačkou ze stoprocentní pozice šla vedle. Na kontě Slavie přibývaly jen rohy a velkou šanci měla až ve 44. minutě. Skácel vystřelil, jeho tečovanou ránu brankář Lukáš Krbeček s velkým vypětím vyrazil k Hlouškovi, ale ten z dorážky minul. Jinak však slávisté působili v ofenzívě poměrně bezradně, jejich hře chyběl dirigent a nějaký nápad.

Po přestávce poslal trenér červenobílých Karel Jarolím na hřiště místo Tunisana Ragueda uzdraveného Vladimíra Šmicera a jeho hra okamžitě ofenzívu hostí oživila. Nápor slávistů přinesl obrovskou šanci v 56. minutě, kterou zlikvidoval nadvakrát brankář Lukáš Krbeček, který chytal jako kdyby hrál o reprezentační dres. Po centru Skácela dvakrát v nepřehledné situaci střílel Naumov a Krbeček obě gólové střely vyrazil. Příbram postupně ostří ofenzívy Slavie otupila a její brejky začaly být nebezpečnější, zvláště když nevýrazného Dorta nahradil v záloze v 63. minutě Brazilec Paulo Rodriguez da Silva. Odvážnější hra domácích vyústila v několik pěkných průniků před Vaniaka a nakonec se vyplatila. Po akci Rodrigueze Pleško nacentroval v 74. minutě před branku, krajní obránce Marek Plašil se prosadil v souboji s Čelůstkou a skóroval.

Po gólu byla hra na pár minut přerušena, protože z diváckého sektoru slávistů přiletěl směrem k domácím gólmanovi dělobuch a ukázalo se, že je na tribuně tolik pyrotechniky, že zápas bude mít zřejmě nějakou dohru. Utkání se sice dohrávalo za velké převahy Slavie, ale červenobílí si nevypracovali ani jednu gólovou šanci. Krbeček odvrátil několik střel, bezpečně stahoval centry, jeho spoluhráči hráli odkopávanou, ale v 80. mohli výsledek ještě zpečetit. Rodriguez da Silva však trefil dobře postaveného Vaniaka. Nastavení se nakonec protáhlo na pět minut, Slavia kopala několik rohů, ale Příbramští už cenné vítězství ubránili.

1. FK Příbram - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)
Branka: 74. Plašil. Rozhodčí: Drábek - Filípek, Jiřík. ŽK: Klesa, Pleško (oba Příbram). Diváci: 3962.

1. FK Příbram: L. Krbeček - M. Plašil, J. Štochl, Šmejkal (71. Pilík), Pleško (80. Hušbauer) - Klesa, Videgla, Tarczal, Dort (63. Rodriguez da Silva), Nohýnek - Huňa. Trenér: Karol Marko.

SK Slavia Praha: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Čelůstka - Grajciar (74. Belaid), Ragued (46. Šmicer), Trapp, Skácel - Naumov (65. Šenkeřík), Hloušek. Trenér: Karel Jarolím.