eFotbal

LFA začne na jaře v Chance Lize testovat poloautomatickou ofsajdovou technologii

ČTK
Nový systém je výrazně rychlejší než ten, který Chance Liga aktuálně využívá.
Nový systém je výrazně rychlejší než ten, který Chance Liga aktuálně využívá.ČTK / Vondrouš Roman
Ligová fotbalová asociace ve spolupráci s O2 TV plánuje na jaře začít s testováním poloautomatické ofsajdové technologie. Systém je výrazně rychlejší než ten, který Chance Liga aktuálně využívá. Zavedení poloautomatické technologie do ostrého provozu v nejvyšší soutěži se ale ještě v příští sezoně nedá čekat, LFA bude s O2 řešit, na kolik by novinka vyšla. Při prohlídce centra VAR na pražské Brumlovce to v úterý novinářům řekl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
Reklama
Reklama

Česká liga od začátku této sezony využívá pro posuzování ofsajdových situacích systém Xeebra a takzvanou kalibrovanou lajnu. Sudí v centrále VAR musejí ručně zadávat čáry a pomocí toho vyhodnocovat, zda se jedná o ofsajd, či ne. Poloautomatický systém vyhodnotí situace sám a videorozhodčí dostane výsledek. Technologii zatím používá jen několik nejsilnějších domácích soutěží a také UEFA v Lize mistrů či Evropské lize, k vidění byla rovněž na letním mistrovství Evropy.

"Inspirovali jsme se na Euru v Německu, nějakým způsobem to funguje ve Španělsku. Odhodlávali se k tomu taky nějaký čas. My teď ve spolupráci s O2 řešíme finanční náročnost, způsob fungování. Na jaře bychom chtěli začít s testováním a výhledově bychom chtěli systém zavést do naší ligy," uvedl Bárta.

"Systém je autonomní, nevyužívá k tomu kamery, které používáme pro televizní přenosy. Budeme zkoušet umístění na jednotlivých stadionech, jakým způsobem to bude kompatibilní," podotkl Bárta.

Současný systém vyšel na několik desítek milionů korun, poloautomatická technologie je nákladnější. "O kolik je to dražší, to v tuhle chvíli nedokážeme odhadnout. Ve spolupráci s O2 budeme řešit finanční náročnost celé operace. Budeme muset vyřešit způsob financování. Nicméně věřím, že prostředky na to najdeme," uvedl Bárta.

Nepředpokládá, že poloautomatický systém bude v lize zaveden už od příští sezony. "Myslím, že je předčasné takhle uvažovat. Myslím, že do příští sezony patrně ještě asi ne. Samozřejmě je to cíl v co nejbližší době," řekl Bárta.

Sudí v podzimní části první ligy použili kalibrovanou čáru v 88 případech. Někdy se vyhodnocování vzhledem k obtížnosti situace protáhlo na několik minut. Nejprve je totiž potřeba "zkalibrovat" hřiště a teprve poté mohou rozhodčí prstem na monitoru pokládat čáry, zvlášť pro postavení obránce a útočníka. Musejí si dát velký pozor, aby byli přesní, někdy navíc vyhodnocují i více ofsajdových situací najednou a používají k tomu různé kamery.

"Tady ve VAR centru čas běží jinak. Myslíte si, jak jste byli dobří a rychlí a pak zjistíte, že vám to trvalo tři čtyři minuty," uvedl sudí Jan Všetečka, když novinářům ukazoval, jak celý systém funguje.

V centrále VAR na Brumlovce jsou čtyři stanoviště. Pro poslední kolo základní části, při němž se bude hrát všech osm duelů v jeden čas, by tak kapacita nestačila. "Pokryjeme všechny zápasy. Čtyři odsud z centrály, zbývající čtyři ve starém režimu. Tedy z minivanů, které budou přistaveny přímo u stadionu. Bude v nich odpovídající technika včetně kalibrované čáry," poznamenal Bárta.

Videorozhodčí za jeden zápas dostane 17 tisíc korun, jeho pomocník, takzvaný AVAR, pak pět tisíc. Hlavní rozhodčí na hřišti si přijde na 25 tisíc korun.