Arsenal zaváhal, hráči Lyonu a United vyhráli potřetí

Arsenal Londýn přišel v úterý na hřišti CSKA Moskva o svou neporazitelnost v letošním ročníku Ligy mistrů. Arsenal předchozí dva zápasy skupiny G vyhrál, v Moskvě mu však vstřelil ve 24. minutě jediný a rozhodující gól brazilský ofenzivní záložník Daniel Carvalho.

Carvalho se trefil z přímého kopu z dvaceti metrů poté, co Kolo Touré sestřelil Dudua. CSKA předvedlo vynikající výkon a mohlo dát ještě víc branek. Jenže proti šanci Carvalha předvedl excelentní zákrok gólman Arsenalu Jens Lehmann a gól Vagnera Lovea nebyl uznán pro ofsajd. Na druhé straně neuznali rozhodčí zřejmě neprávem branku Thierry Henryho.

Hráči CSKA se po výhře v mrazivém podvečeru posunuli před londýnské mužstvo do čela skupiny G. Tomáš Rosický si zahrál do 80. minuty, než jej vystřídal mladý Walcott, a podal velmi slušný výkon.

Arsenal bojoval o vyrovnání až do konce, ale dvě šance Robina van Persieho gólem neskončily. První zahodil holandský záložník poté, co zkazil finální přihrávku na Williama Gallase a druhý nebezpečný pokus zlikvidoval se štěstím brankář domácích Akinfejev. Obě mužstva předváděla zejména ve druhém poločase skvělý fotbal, Arsenal byl ovšem překvapivě zranitelný v obraně.

Poslední velkou příležitost na vyrovnání zmařili Arsenalu čtyři minuty před koncem rozhodčí, když si Henry zpracoval centr do šestnáctky a skóroval, podle rozhodčích ovšem zahrál rukou.

Lyon a Manchester United jsou blízko postupu

Hráči Lyonu a Manchesteru United mají ze všech účastníků Ligy mistrů nejblíže k postupu do další fáze soutěže. Ve svém třetím utkání suverén francouzské ligy zvítězil na hřišti Dynama Kyjev 3:0, podobně suverénně si Manchester poradil doma s FC Kodaň. Na všech stadionech se činili střelci: v osmi dnešních zápasech padlo 25 branek.

Vítězství ruského CSKA zamotalo vývoj ve skupině G, kde se vrátilo po vysoké výhře 4:1 nad Hamburkem do hry Porto. Německý klub, kterému chyběl zraněný David Jarolím, potvrzoval nevydařený podzim a už před odchodem do šaten po penaltové trefě Lucha Gonzáleze prohrával o dvě branky. Nakonec německý klub odjel s debaklem, který zmírnil jednou trefou v závěru, ale na svém kontě dál nemá ani bod.

Ještě větší zimu než v Moskvě měli v Kyjevě, ale hráčům z jihofrancouzského Lyonu dvoustupňový mráz nevadil. Soupeře svým kombinačním fotbalem jasně přehrávali a už před poločasem nastříleli do branky domácího Dynama v rozmezí sedmi minut dva góly. Třetí přidal krátce po změně stran Malouda a pak si hosté tříbodový zisk už jen v pohodě hlídali. Nyní mají v čele skupiny F devět bodů a jsou jednou nohou v osmifinále, kterému se přiblížil v druhém duelu skupiny také Real Madrid.

I on si počínal na hřišti Steauy Bukurešť suverénně: výhru 4:1 načal už v deváté minutě Sergio Ramos po rohu Gutiho, ještě před poločasem navíc přidal Raúl po přihrávce z levé strany od Van Nistelrooije druhý gól utkání a svůj 53. v Lize mistrů. I nizozemský kanonýr se dočkal, svým 50. gólem v soutěži uzavřel výsledek.

Celtic rozstřílel Benfiku Lisabon

Manchester porazil na svém hřišti FC Kodaň s přehledem 3:0 a k postupu už mu stačí ve zbývajících třech zápasech uhrát za určitých okolností pouze jeden bod.

Celtic Glasgow nastoupil znovu bez Jiřího Jarošíka v základní sestavě a proti Benfice si vypracoval trvalý tlak. Nejnebezpečnější sice byli jeho hráči při standardních situacích, gólu se ale dočkali až krátce po změně stran: po akci z levé strany se skvěle uvnitř šestnáctky zorientoval Miller a změnil směr Nakamurovy střely do správných míst. Hosté mohli rychle odpovědět: v 57. minutě Nuňo Assis pálil nádherně z dvaceti metrů, ale nastřelil jen břevno. Jenže místo vyrovnání přišel v 66. minutě rychlý brejk a druhý Millerův gól, na který už hosté odpověď nenašli. Jarošík se dostal na hřiště šest minut před koncem a byl u toho, když jeho tým zvýšil na konečných 3:0.

V duelu skupiny G porazilo Lille na vypůjčeném stadionu v Lensu AEK Atény 3:1 a probojovalo se na druhé místo tabulky. Vítězný gól vstřelil střídající Gygax v 82. minutě po čtyřminutovém pobytu na trávníku, definitivní rozhodnutí přinesla Makounova trefa z nastaveného času.

Výsledky 3. kola - úterý:

Skupina E:

Steaua Bukurešť - Real Madrid 1:4 (0:2)
Branky: 64. Badea - 9. Sergio Ramos, 34. Raúl, 56. Robinho, 76. Van Nistelrooij. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 20.000.

Dynamo Kyjev – Olympique Lyon 0:3 (0:2)
Branky: 31. Juninho, 38. Källström, 50. Malouda. Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 30.000.

Skupina F:

Celtic Glasgow – Benfica Lisabon 3:0 (0:0)
Branky: 55. a 66. Miller, 90. Pearson. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 57.450.

Manchester United – FC Kodaň 3:0 (1:0)
Branky: 39. Scholes, 46. O'Shea, 82. Richardson. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 72.020.

Skupina G:

CSKA Moskva - FC Arsenal 1:0 (1:0)
Branka: 24. Carvalho. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 27.000.

FC Porto – Hamburger SV 4:1 (2:0)
Branky: 14. a 81. Lisandro Lopéz, 45+3. Lucho González z pen., 60. Postiga - 89. Trochowski. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 31.109.

Skupina H:

OSC Lille – AEK Atény 3:1 (0:0)
Branky: 64. Robail, 82. Gygax, 90+1. Makoun - 68. Ivič. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 33.000.

[ 17.10.2006 - BBC / ČTK / eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]