Sčítání karet je nesmysl i v profifotbale. Vznikly jako trest v jednom duelu

Sčítání karet je nesmysl i v profifotbale. Vznikly jako trest v jednom duelu

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Na tiskové konferenci po prvním zasedání nového výkonného výboru FAČR konstatoval minulý týden předseda asociace Miroslav Pelta, že šéfka komise rozhodčích a nová přesedkyně Řídící komise v Čechách Dagmar Damková přijde o svůj strahovský plat (podle médií měl činit něco kolem 60 tisíc korun), protože podle stanov Fotbalové asociace ČR jsou neslučitelné funkce placené a dobrovolné. Jenže co na to Damková? Vzdá se kvůli této „nepříjemnosti“ své čerstvé funkce ve výkonném výboru FAČR? Bude řídit rozhodčí zadarmo jako „nezaměstnaná“? Nebo za dané situace šéfování sudích zabalí? Naposledy velel rozhodčím a zároveň byl místopředsedou za Čechy (tuhle funkci nyní mj. získal Damkové životní partner Roman Berbr) jiný bývalý arbitr Milan Brabec v roce 2004. A skončilo to velkým průšvihem s odposlechnutými „nominačními“ telefonáty s Ivanem Horníkem.

„Tenkrát byla jiná doba. Nelze to srovnávat a já se do minulosti ani nedívám,“ prohlásila Dagmar Damková v rozhovoru pro deník Právo.

Na přímou otázku Práva, zda nemá obavu, že se kvůli stanovám FAČR bude muset jedné funkce vzdát, Damková odpověděla: „Tyhle záležitosti jsou v jednání. Uvidíme, co bude.“ A na dotaz, zda si připouští variantu, že se bude muset rozhodnout, jestli vést sudí, nebo český neprofesionální fotbal, odvětila: „Možné je všechno, nemám s tím problém. A co bych si vybrala? Takhle o tom nepřemýšlím. Myslím, že se vše vyřeší tak, aby to bylo transparentní. Mluvili jsme na toto téma i na výkonném výboru a nikdo v tom problém neviděl. Jde o odlišné záležitosti, nevidím v tom střet zájmů.“

Tolik Dagmar Damková v Právu. Ale postoj Miroslava Pelty na tiskovce minulý týden byl jasný: „Museli jsme s ní ukončit smlouvu, protože stanovy neumožňují, aby placený funkcionář svazu zasedal ve výkonném výboru.“ Tečka. Teď jde o to, do jaké míry bude tento nemalý měsíční výpadek Berbrovi a Damkové v „rodinném“ rozpočtu scházet.

Sčítání karet je nesmysl i v profifotbale


V souvislosti s Damkovou přišla ještě jedna zajímavá zpráva, která poněkud zapadla. Na sobotním losovacím aktivu klubů ČFL a divizí v Praze nová předsedkyně Řídící komise fotbalu pro Čechy chyběla. Zastoupil ji odstupující předseda (nyní pouze řadový člen VV FAČR), šéf Karlovarského svazu Rostislav Votík (jinak velký Berbrův spojenec a spolupracovník). Dagmar Damková se totiž právě coby sběratelka funkcí účastnila losovacího aktivu ženského fotbalu, kterému rovněž dosud šéfovala (sudí zde pro změnu řídil Roman Berbr). Že by volba priorit?

Nicméně je chvályhodné, že nový ročník ČFL a tří českých divizí bude rozehrán v srpnu se dvěma novinkami. Tou první je možnost vystřídat během zápasu u jednoho mužstva až pět hráčů, což je praxe, která už platí v mládežnických kategoriích. Druhou inovací je fakt, že se v ČFL a divizích už nebudou nadále sčítat žluté karty za účelem disciplinárního potrestání provinivších se hráčů.

Deník Právo v této souvislosti Damkové ve výši zmíněném interview vytkl, že sice tvrdí, že se snaží přenést do českého fotbalu co nejvíc prvků z UEFA, ovšem to, že se v ČFL a českých divizích nebudou sčítat žluté karty a nebudou za ně tresty, do nich rozhodně nepatří. Přesto tato novinka bude platit v soutěžích, které jsou v gesci Dagmar Damkové coby šéfky Řídící komise pro Čechy.

[img id="40290"]
„V profesionálním fotbale jsou pravidla daná. Výkonnostní a amatérský fotbal je o něčem jiném. Kluby si tohle sami přejí a přišly s tím, že nemají profesionální hráče a kolikrát těžko dávají dohromady sestavu na zápas. Tak proč ještě tresty? Je to jejich přání a my jsme servis pro fotbal a kluby, nikoliv oni náš nástroj,“ vysvětlila Damková v Právu. Je to podle mého názoru velmi správné rozhodnutí.

Osobně si ovšem myslím, že v tomto případě je amatérský i profesionální fotbal „o tom samém“. Žluté karty by se neměly sčítat ani v nejvyšších soutěžích! Protože to je pro sudí a různé „fotbalové veksláky“ další z možností, jak fotbal ovlivňovat a ničit. Viz již zmíněněná odposlechová kauza, při níž si mj. Ivan Horník objednával u rozhodčích (i u těch, co dnes šéfují krajským svazům!) karty pro opory svých budoucích soupeřů. Nemluvě o různém metru různých sudích. A nemluvě o tom, že se sčítání žlutých karet zcela míjí s původním záměrem, proč vlastně byly žluté a červené karty ve fotbale zavedeny.

Žluté karty vznikly jako trest v jednom utkání


Dagmar Damkovou omlouvá fakt, že coby ročník 1975 ještě nebyla na světě. Poté, co soupeři Brazílie na MS 1966 v Anglii zcela beztrestně rozkopali Pelého, zavedla FIFA karty zkušebně na fotbalovém turnaji OH 1968 v Mexiku a pak na MS 1970 v Mexiku. A jelikož se karty velmi osvědčily, zařadila je do pravidel. Ovšem, jen jako trest během utkání. Nikoliv jako nástroj trestání v dalších zápasech!

Tohle pravidlo vymyslel nějaký chytrolín, určitě bývalý rozhodčí, v organizacích typu FIFA a UEFA a dostalo se tak i k nám. A samozřejmě se okamžitě začalo zneužívat k nekalým zákulisním machinacím zvyšujícím korupci ve fotbale. Takže zrušení sčítání karet v nižších soutěžích vřele vítám a zavedl bych to co nejdřív i v profifotbale. A pokud některé „hráčské firmy“ a vyhlášení brusičí budou sbírat karty v každém utkání, lze to řešit mastnými pokutami.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK